تاريخ: ۱۴۰۲ شنبه ۲۹ مهر ساعت ۱۲:۳۷ بازدید: 257      نظرات: 0      کد مطلب: 22015

گلیم نقش برجسته؛ هنر دستان خلاق زنان کورد در ایلام


گلیم "نقش برجسته" به عنوان اصیل‌ترین و زیباترین صنعت دستی استان ایلام توسط دستان خلاق زنان این دیار بافته می شود و امروزه در بازارهای داخلی و خارجی همانند نگینی در سپهر صنایع دستی کشور می درخشد.

 

پیشینه بافت گلیم در این منطقه مانند سایر دست بافته‌های ایران از قدمت بسیاری برخوردار است، بی شک گلیم نقش برجسته در استان ایلام از اهمیت شایانی برخوردار است.

 

گلیم "نقش برجسته" مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی و بومی ایلام است که سالانه سه هزار مترمربع از این نوع گلیم توسط بافندگان ایلامی تولید می‌شود و هم اکنون این هنر شهرت جهانی دارد و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

آموزش بافت گلیم نقش برجسته به بانوان فارغ التحصیل و خانه دار

 

یکی از کارآفرینان حوزه گلیم نقش برجسته ایلامی با بیان اینکه چند سالی است که در تولید گلیم نقش برجسته استان ایلام فعالیت دارم، اظهار کرد: اکثر بانوان صنعتگر استان ایلام در حوزه گلیم نقش برجسته فعالیت دارند بنابراین در همین راستا نیز به آنها آموزش ارائه می‌دهم.

 

"کبری غیاثی" افزود: کار من از سال ۸۸ شروع شده است، بعد از آموزش مدتی در کارگاه مشغول بودم و سپس تجهیزات لازم را خریداری و چندین کارگاه تاسیس کردم.

 

وی تصریح کرد: همچنین در برخی از روستاهای استان، بانوان فارغ التحصیل و خانه دار را در کارگاه خود آموزش می‌دهم و بعد از آموزش، تجهیزات تولید گلیم را در اختیار آنها می‌گذارم تا مشغول به کار شوند.

 

این کارآفرین ایلامی بیان کرد: در حال حاضر تولیدات گلیم نقش برجسته در کارگاه‌های روستایی، از فروش خوبی برخوردار است، به همین دلیل بعد از اینکه پیشرفت کاری داشتیم، شرکت تعاونی تاسیس و افراد زیادی در روستاها، هم اکنون در این حرفه مشغول به کار شده‌اند.

 

وی ادامه داد: برای بانوانی که در روستاهای استان ساکن بوده و به دنبال کار و کسب درآمد است هستند، با ارائه آموزش های لازم می‌توانیم برای آنها، شغل ایجاد کنیم تا درآمدی داشته باشند.

 

غیاثی تصریح کرد: برای فعالیت در استان، از این جهت "گلیم نقش برجسته" را انتخاب کردیم چراکه یک شهرت جهانی دارد، این نوع گلیم با تقاضایی که در خارج از کشور دارد، زمینه صادرات دارد.

 

 

لزوم راه اندازی کارخانه "پشم شویی"

 

وی با اشاره به اینکه باید حمایت بیشتری از نظر بیمه، برگزاری نمایشگاه‌های خارج از کشور و بحث صادرات از صنعتگران صنایع دستی استان شود، تصریح کرد: باید بتوانیم گلیم نقش برجسته را به کشورهای دیگر معرفی کنیم هر چند شهرت جهانی دارد و رقیب ندارد.

 

غیاثی بیان کرد: از مسئولان این انتظار را داریم به این هنر زیبای اصیل استان کمک بیشتری شود که روز به روز توسعه پیدا کند و ایجاد اشتغال بیشتری در استان داشته باشد.

 

وی گفت: استان ایلام یک سری کمبودهایی برای بحث مواد اولیه دارد، پشم هایی که در استان ایلام توسط عشایر و دامداران تولید می شود، از کیفیت بالایی برخوردار است، اما کارخانه ای در راستای تبدیل آن به نخ وجود ندارد، انتظار می رود که در استان ایلام کارخانه پشم شویی راه اندازی شود.

 

این کارآفرین اضافه کرد: همچنین مسئولان و سرمایه گذاران لازم است در بحث صنایع "رنگ رزی" در این استان وارد عمل شده و حمایت های لازم را انجام دهند که بتوانیم راحت تر به نخ مورد نیاز دسترسی داشته باشیم تا کمتر مجبور به تهیه نخ مورد نیاز خود برای تولید گلیم نقش برجسته از استان‌های دیگر باشیم.

 

فعالیت ۳۳ رشته صنایع دستی در ایلام

 

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایلام در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در استان ایلام تعداد ۳۳ رشته فعال در حوزه صنایع دستی فعال است.

 

"فرزاد شریفی" بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار صنعتگر ایلام فعال و بیشتر آنها در رشته گلیم نقش برجسته مشغول هستند.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از رشته‌های مهم و شاخص در حوزه صنایع دستی استان ایلام گلیم نقش برجسته است که خواستگاه مردم استان ایلام است، بیان کرد: ما وظیفه داریم به روش‌های مختلف از این هنرصنعت حمایت کنیم.

 

اخذ نشان جغرافیایی برای گلیم نقش برجسته

 

شریفی افزود: در حوزه گلیم "نقش برجسته" خوشبختانه با تلاشی که صورت گرفته، استان ایلام به عنوان "شهر ملی گلیم نقش برجسته" معرفی و در فهرست آثار معنوی کشور نیز ثبت شده است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایلام تصریح کرد: همچنین موجودیت، برندسازی و اخذ نشان جغرافیایی یکی از نیازهای اصلی این هنرصنعت بود و در این رابطه با تلاش‌هایی که در حوزه معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی صورت گرفت، نشان جغرافیایی این صنعت به دست آمده است.

 

وی یادآور شد: یکی از اهداف و رسالت‌های مجموعه میراث فرهنگی، معرفی این اثر به عنوان حاصل دسترنج و تفکر صنعتگران استان ایلام به کشورهای دیگر است.

 

 

حضور در نمایشگاه‌های خارجی

 

شریفی بیان کرد: با توجه به اینکه ایلام بیش از ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک را با کشور عراق دارد، با دیپلماسی اقتصادی بسیار خوب مدیریت ارشد استان توانستیم برای اولین بار نمایشگاه‌های خارج از کشور را در کشور شهرهای کربلا و بغداد در عراق برگزار کنیم.

 

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی صنعتگران بحث فروش محصولات است که در این زمینه اقداماتی در دستور کار قرار دارد، حضور صنعتگران در بازارها و نمایشگاه‌های مختلف از جمله این اقدامات است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایلام یادآور شد: از هر فرصتی برای معرفی و فروش گلیم نقش برجسته استان در بازارهای داخلی و خارجی استفاده می‌کنیم.

 

شریفی افزود: در ایام مختلف سال از جمله اربعین و نوروز بازارچه‌ها و غرفه‌های صنایع دستی در استان راه اندازی شده، به طور مثال در اربعین بیش از ۳۵۰ غرفه صنایع دستی در مسیرهای تردد زوار دایر و بیش از پنج میلیارد تومان از محصولات صنایع دستی استان به فروش رفت.

 

گلیم نقش برجسته؛ هنر دستان خلاق زنان ایلامی

 

به گزارش ایرنا، صنایع دستی از ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی و اجتماعی در استان ایلام به شمار می رود، با توجه به شرایط اقتصادی خانوارها، آموزش و مهارت آموزی صنایع دستی می‌تواند بخش زیادی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی را در این استان مرتفع کند.

 

در این میان ایجاد مشوق های لازم برای سرمایه گذاری در حوزه صنایع دستی، ایجاد بازارچه های محلی پر رونق، برندسازی و معرفی این صنایع به بازارهای داخلی و بین المللی، ایجاد صنایع تبدیلی در استان از جمله نخ ریسی و پشم شویی، ایجاد نمایشگاه های دئمی در مرز مهران و همچنین استان های همجوار با ایلام در کشور عراق از جمله "واسط" و "نیسان" و در نهایت کمک به تولید کنندگان صنایع دستی از طریق ارائه تسهیلات و فراهم شدن حضور در بازارهای بین المللی از جمله مواردی است که می تواند زمینه ساز رونق هر چه بیشتر صنایع دستی استان باشد.

 

به نظر می رسد که برندسازی، فروش محصولات، بیمه صنعتگران، برگزاری نمایشگاه داخلی و خارجی از نیازهای اصلی صنایع دستی به خصوص گلیم نفش برجسته است.

برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد