تاريخ: ۱۴۰۲ شنبه ۲۹ مهر ساعت ۱۱:۳۵ بازدید: 315      نظرات: 0      کد مطلب: 22010

سالانه ۶۵ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات به کام مرگ می‌روند


یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۶۵ تا ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور ما مصرف می‌شود، گفت: هدف از افزایش مالیات محصولات دخانی رفتارسازی و کاهش آلوده شدن افراد به مصرف سیگار است.

 

سید مرتضی خاتمی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بندی از لایحه برنامه هفتم توسعه که به افزایش مالیات محصولات دخانی و سیگار باز می‌گشت، به عنوان نماینده کمیسیون تلفیق بیان کرد: ارزان‌ترین سیگار را در دنیا کشور ما دارد، در حالی که عامل ۳۰ درصد انواع سرطان سیگار است. سیگار یک ماده مرگ‌آور و اعتیادآور است که مصرف آن در جامعه آسیب‌زاست. ۶۵ تا ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور ما مصرف می‌شود و بالغ بر ۱۰ هزار تن تنباکو مصرف داریم. مالیاتی که دنیا در بحث سیگار وضع کرده به طور متوسط ۷۵ درصد قیمت سیگار را تشکیل می‌دهد.

 

نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: در ترکیه که کشور مجاور ما است ۸۲ درصد قیمت سیگار را مالیات تشکیل می‌دهد. اکنون اکثر شرکت‌های چند میلیتی دخانیات در دنیا، براساس شرایط خوبی که وجود دارد در کشور ما شعبه زدند اما باید حقوق خود را بپردازند.

 

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه سالانه ۶۵ هزار نفر از جمعیت کشور به خاطر مصرف دخانیات به کام مرگ می‌روند، تصریح کرد: هدف از افزایش مالیات سیگار و سایر محصولات دخانی رفتارسازی است تا افراد آلوده به مصرف سیگار نشوند. خانواده‌های ما انتظار دارند که ما محصولات مفید و کالاهای اساسی سبد خانوار آنها را ارزان کنیم.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد