تاريخ: ۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ شهريور ساعت ۱۹:۲ بازدید: 688      نظرات: 0      کد مطلب: 21839

پایان اولین مرحله تخلیه پساب نیروگاه فوکوشیما در دریا


شرکت تپکو اعلام کرد اولین مرحله تخلیه پساب نیروگاه فوکوشیما در آب‌های اقیانوس آرام تکمیل شده است.

 

شرکت برق توکیو (تپکو)، اپراتور نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی امروز (دوشنبه) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اولین مرحله از رهاسازی پساب آلوده به مواد رادیواکتیو این نیروگاه در اقیانوس آرام پایان یافت.

 

تپکو با اعلام اینکه «در دور اول روزانه حدود ۴۶۰ تن آب تصفیه شده به دریا رهاسازی شد» خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در این مرحله، در مجموع ۷۸۰۰ تن آب رهاسازی شده که معادل ۱۰ مخزن پر است.

 

رهاسازی پساب تصفیه شده فوکوشیما از ۲۵ اوت آغاز شد که واکنش چین و احزاب مخالف در کره جنوبی را برانگیخته است. در همین راستا، پکن واردات غذاهایی دریایی از ژاپن را ممنوع کرده است.

 

تپکو همچنین اعلام کرد که برای دور دوم، تاسیسات تخلیه پساب را به مدت سه هفته بازرسی می‌کند و سپس رهاسازی را دوباره آغاز خواهد کرد.

 

شرکت تپکو قصد دارد تا مارس آینده چهار دور تخلیه آب انجام دهد تا در مجموع ۳۱۲۰۰ تن پساب، معادل حدود ۴۰ مخزن پر را تا مارس ۲۰۲۴ در اقیانوس آرام آزاد کند. این کار از طریق تونلی یک کیلومتری که از زیر زمین به دریا می‌رسد، انجام می‌شود.

 

در حال حاضر در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی ۱.۳ میلیون تن آب تصفیه شده در بیش از هزار مخزن ذخیره شده است.

 

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپرس همزمان با آغاز اولین مرحله از تخلیه پساب نیروگاه فوکوشیما گزارش داده بود که رهاسازی آب تصفیه شده این نیروگاه به داخل اقیانوس آرام برای چندین سال به شدت با مخالفت گروه‌های ماهیگیری در ژاپن و انتقاد کشورهای همسایه آن مواجه بوده است. چین در واکنش به این اقدام بلافاصله واردات غذاهای دریایی از ژاپن را ممنوع کرد. در سئول نیز، هزاران نفر از مردم کره جنوبی در روزهای اخیر برای محکوم کردن این اقدام تظاهرات کردند و از ژاپن خواستند که آن را در مخزن نگه دارد.

 

مدیریت حجم فزاینده فاضلاب رادیواکتیو نیروگاه فوکوشیما دایچی که در بیش از ۱۰۰۰ مخزن نگهداری می‌شود، از زمانی که این نیروگاه در اثر زلزله و سونامی عظیم در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ ویران شد، یک خطر ایمنی و یک بار سنگین بوده است. در حال حاضر نزدیک به ۹۸ درصد از ظرفیت این مخازن که بالغ بر ۱.۳۷ میلیون تن است، پر شده‌اند.

 

رهاسازی آب در دریا نقطه عطفی برای آغاز برچیدن این نیروگاه است که انتظار می‌رود چندین دهه طول بکشد. اما این تازه آغاز چالش‌های پیش رو است؛ ازجمله حذف زباله‌های سوخت مذاب رادیواکتیو کشنده که در سه رآکتور آسیب دیده باقی مانده است. اقدامی که اگر روزی انجام شود، بسیار حساس‌تر از تخلیه پساب نیروگاه خواهد بود.

 

تپکو می‌گوید که آب آلوده در نیروگاه تا سطوح ایمن‌تر از استانداردهای بین‌المللی تصفیه و رقیق می‌شود و تاکنون، آزمایشات تپکو و سازمان‌های دولتی هیچ رادیواکتیویته قابل تشخیصی را در نمونه‌های آب دریا و ماهی‌هایی که پس از رهاسازی پساب گرفته شده، پیدا نکرده است.

 

دولت ژاپن و تپکو تاکید دارند که رهاسازی آب گامی اجتناب‌ناپذیر در روند انحلال نیروگاه فوکوشیما دایچی است.

 

جونیچی ماتسوموتو، مدیر اجرایی تپکو که مسئول رهاسازی آب تصفیه شده است، پیش از این گفت: سرعت تخلیه پساب نیروگاه در آینده افزایش می‌یابد و حدود یک- سوم مخازن ظرف ۱۰ سال آینده برداشته می‌شود و فضایی را برای برچیدن نیروگاه آزاد می‌کند. این آب طی ۳۰ سال رهاسازی می‌شود اما تا زمانی که سوخت ذوب شده در راکتورها باقی بماند، در آینده به آب خنک کننده نیاز خواهد داشت.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد