تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۱۲ شهريور ساعت ۱۰:۵۲ بازدید: 310      نظرات: 0      کد مطلب: 21799

موزه مردم‌شناسی سقز به بهره‌برداری رسید


موزه شهر سقز در بنای تاریخی حمام حاج‌صالح و با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی به بهره برداری رسید.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کوردستان در آیین افتتاح این موزه اظهار کرد: در این موزه علاوه بر نمایش و معرفی آثار تاریخی و اشیاء مرتبط با روند شکل‌گیری شهر سقز، بنای حمام حاج‌صالح نیز به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی باارزش این شهر معرفی می‌شود.

 

منصور مهرزاد، مساحت این موزه و الحاقات آن‌ را ٩٠٠ مترمربع اعلام کرد و افزود: در فاز اول این پروژه علاوه بر تهیه و نصب تابلو، عکس‌ها، نقشه‌ها و اسناد تاریخی، تعدادی از آثار فاخر بانوی هنرمند سقزی خاتوزین و تعدادی از زیورآلات اصیل کردی مربوط به بانوان کوردستان به‌ نمایش درآمده است.

 

وی ادامه داد: علاوه بر این، تعدادی از سنگ قبرهای تاریخی منطقه و سنگ قبر محمدسلطان‌خان از حاکمان اردلان دوره قاجار در معرض دید بازدیدکنندگان از این موزه قرار گرفته و تلاش شده در کنار محتوای اصلی موزه، کاربری بخش‌های مختلف بنا با تهیه و نصب مانکن‌های انسانی برای مخاطب توضیح داده شود.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با اشاره به لزوم تأمین اعتبارات لازم و توسعه فازهای بعدی موزه و تکمیل سایت اداری در زمین مجاور حمام و تأسیسات وابسته به آن، ابراز امیدواری کرد با استفاده از ظرفیت موزه‌ها بتوانیم گنجینه‌های فرهنگی، تاریخی و هنری این استان بیش‌ازپیش به کشور و جهان معرفی شود.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد