تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۵ شهريور ساعت ۱۰:۴۵ بازدید: 544      نظرات: 0      کد مطلب: 21763

چرایی حذف تیم زاگروس اسلام‌آباد از لیگ برتر هندبال!؟


" تیم زاگروس اسلام آبادغرب از لیگ برتر هندبال کنار رفت"، این خبری بود که هفته گذشته در بسیاری از رسانه‌های استان کرمانشاه منعکس شد بدون آنکه مسولان ورزشی و غیر ورزشی استان در مورد آن عکس العملی از خود نشان دهند.

 

خبر حذف تیم ریشه دار و باسابقه زاگروس اسلام آبادغرب از رقابت های لیگ برتر هندبال ایران به همین سادگی در رسانه ها تیتر شد و پس از آن نیز هیچ اتفاق و یا واکنشی برای بازگرداندن این تیم از سوی مسوولان استان صورت نگرفت تا شاهد یک اتفاق تلخ دیگر در عرصه ورزش استان کرمانشاه باشیم.

 

۲۵ مرداد ماه قرعه کشی سی و ششمین دوره رقابت های لیگ برتر هندبال مردان کشور با حضور ۱۱ تیم برگزار شد که نام تیم زاگروس اسلام آبادغرب در بین تیم های حاضر در این قرعه کشی نبود.

 

وقتی جویای دلایل حدف این تیم شدم، عدم توانایی این باشگاه از پرداخت ۳۵۰ میلیون تومان مبلغ ورودی به رقابت های لیگ برتر عنوان شد چون نه باشگاه توانایی تامین این مبلغ را داشت و نه هیچ اسپانسری از این تیم باسابقه در استان کرمانشاه حمایت کرد تا تیمی که سابقه نائب قهرمانی لیگ برتر و حضور در جام باشگاه های آسیا را در کارنامه خود دارد از سوی فدراسیون هندبال کنار گذاشته شد.

 

فدراسیون هندبال از یکی دو ماه پیش طی مکاتباتی با تیم های لیگ برتری از آنها خواسته بود تا آمادگی خود را برای حضور در رقابت های لیگ اعلام کرده و ورودی شرکت در این رقابت ها را هم پرداخت کنند.

 

 

ولی تیم زاگروس با وجود اینکه کاملا آماده حضور در این رقابت ها بود ولی چون نتوانست این مبلغ را در زمان مقرر با وجود آنکه از فدراسیون مهلت خواسته بود تا بتواننند با جذب یک اسپانسر ورودی مسابقات را پرداخت کرده و در قرعه کشی لیگ شرکت کند ولی به دلیل گذشت زمان تعیین شده مثل آب خوردن از قرعه کشی کنار گذاشته شد.

 

این رویداد تلخ را باید از ۲ منظر مورد واکاوی قرار داد اول آنکه چرا در استانی که همواره در کشور در شمار زیادی از رشته ها، ورزشکاران آن حرف اول را می زنند و توانسته اند تعداد زیادی ملی پوش و قهرمان جهانی و آسیایی به عرصه ورزش کشور معرفی کند شرکت ، ارگان و یا سازمانی پیش قدم نمی شود تا از این تیم حمایت کند.

 

مگر نه آنکه استان کرمانشاه دارای تعداد زیادی شرکت های دولتی و خصوصی قدر است پس چرا هیچکدم از آنها وارد چرخه تیم داری نمی شوند در حالی که در بسیاری از استان های کشور همه مسوولان و سازمان ها دست به دست هم می دهند تا تیم های مختلفی را روانه مسابقات لیگ های مختلف کنند.

 

این در شرایطی است که تیم پلیمر خلیج فارس خرم آباد در همسایگی استان کرمانشاه با حمایت شرکت پتروشیمی پلیمر به عنوان اسپانسر در این لیگ حضور یافته است.

 

و اما از جنبه دیگری نیز می توان این رویداد تلخ را مورد بحث قرار دهیم و آن اینکه پس از حذف تیم زاگروس از رقابت های لیگ برتر و در حالی که این تیم با تلاش فراوان توانسته بود یک اسپانسر را در دقایق آخر متقاعد به حمایت از این تیم کرده بود چرا هیچ یک از مسوولان استان اعم از سیاسی و یا ورزشی و حتی نمایندگان مجلس و دیگر مسوولان ذی نفوذ برای بازگرداندن این تیم به لیگ هیچ اقدامی انجام ندادند.

 

اگر اینچنین اتفاقی در سایر استان ها کشور روی می داد همه مسوولان اعم از ورزشی و غیر ورزشی پاشنه در وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون را از بیخ درمی آوردند تا تیمشان را دوباره به لیگ بازگردانند ولی کجایند مسوولانی که دایما داعیه حمایت از ورزش و ورزشکاران را دارند ولی در میدان عمل هیچگاه دیده نمی شوند.

 

با این اتفاق نامیمون و عدم حمایت مالی و معنوی مسوولان استان کرمانشاه مسوولان تیم زاگروس نیز ظاهرا تیمداری و فعالیت در عرصه ورزش را به لقایش بخشیدند و به این ترتیب همچون بسیاری از رشته های دیگر بازیکنان این تیم نیز با تیم های باشگاهی سایر استان ها ملحق می شوند رویه ای که چند سالی است در استان باب شده و ورزشکاران آن مجبور می شوند بار غربت را تحمل و به شهرهای دیگر کوچ کنند.

 

بدین ترتیب رشته هندبال ایران یکی از تیم های ریشه دار خود را پس از چندین سال فعالیت در صحنه نخست این رشته به راحتی آب خوردن از دست داد و به قول معروف آب از آب هم تکان نخورد.

 

سی‌وششمین دوره لیگ برتر هندبال مردان امسال با ۱۱ تیم در یک گروه بصورت رفت و برگشت با حضور تیم‌های فولاد مبارکه سپاهان، نفت و گاز گچساران، آلومینیوم اراک، زغال سنگ طبس، پلیمر خلیج فارس، پیکان خراسان، گیتی‌پسند، پرواز هوانیروز، مس کرمان، فرازبام خائیز دهدشت و نیروی زمینی شهید شاملی کازرون برگزار می‌شود.

 

این دوره از رقابت‌ها از ۱۳ شهریور آغاز و نیم فصل نخست ۱۶ بهمن به اتمام می‌رسد./ ایرنا

 

 

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد