تاريخ: ۱۴۰۲ سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ساعت ۱۷:۵۶ بازدید: 683      نظرات: 0      کد مطلب: 21038

شمارش معکوس برای ثبت جهانی اسب کورد


مسوولان و دست‌اندرکاران پرورش اسب در استان کرمانشاه بعد از ثبت ملی اسب کورد، در تلاشتند تا این حیوان نجیب را به ثبت جهانی هم برسانند.

 

برای دستیابی به این هدف قرار است جشنواره اسب کورد بزودی در کرمانشاه برگزار شود تا به دنبال شناسایی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های این عنصر ارزشمند، تلاش برای ثبت جهانی آن هم دنبال شود.

 

در صورت ثبت جهانی اسب کورد، ظرفیت مهمی برای صنعت گردشگری ورزشی و صادرات اسب کورد در کرمانشاه فراهم خواهد شد و این مهم می‌تواند برای کاهش نرخ بیکاری استان و ایجاد اشتغال بیشتر در این منطقه مرزی بسیار موثر باشد.

 

به گفته کارشناسان، در صورت ثبت جهانی اسب کورد، زمینه لازم برای ارتقا جایگاه اصلی این ذخیره ژنتیکی منطقه کرمانشاه هم فراهم خواهد شد.

 

اسب کورد طبق نوشته‌های جهانگردان و مورخین از هرودت گرفته تا معاصرین، به اقصی نقاط دنیا انتقال یافته و خون آن در شریان‌های اسب‌های دنیا جریان دارد. اسب کورد از اسب‌های توانای ارزشمند و پرخون دنیا محسوب می‌شود و مبدا و منشا آن ایران است.

 

نژاد این نوع اسب یکی از باارزش‌ترین و پرخون‌ترین است. این نژاد اسبی با استقامت و قدرت عضلانی بالاست. قدرت فوق‌العاده این اسب باعث شده کهآن را در مسافت‌های طولانی به کار بگیرند.

 

پستی‌ و بلندی‌های استان‌های کوردستان نشان از این دارد که پیش از اختراع ماشین و انواع خودرو، اسب کُرد برای حمل‌ و نقل و امور کشاورزی و بارکشی استفاده شده است.

 

اسب کورد سه تیره معروف جاف، افشاری و سنجابی دارد. تیره جاف بیشترین جمعیت را دارد و بیشتر به رنگ سیاه و سفید بوده و طایفه های نگهدارنده در طی زندگی خود این ۲ رنگ را انتخاب و نگهداری کرده اند و در کوردستان موجود است. تیره افشاری، دومین جمعیت را دارا می باشد و عمدتاً کهر و قره کهر می‌باشند و تیره سنجابی هم عمدتاً کرنگ و نیله و به ندرت سمند هستند و در منطقه کرمانشاه و اسلام آبادغرب وجود دارند.

 

مسوولان استان به منظور هماهنگی لازم برای برگزاری جشنواره اسب کرد و در نهایت تلاش برای ثبت جهانی آن روز گذشته نشستی به ریاست «وحید محمدی» سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه و دست اندرکاران پرورش اسب برگزار کردند.

 

 

سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کرمانشاه در این نشست اظهار کرد: برگزاری جشنواره اسب کورد به‌عنوان پیش درآمد ثبت جهانی آن، نیازمند تامین بودجه موردنیاز این جشنواره و همراهی و حمایت همه جانبه مسوولان استان است.

 

«داریوش فرمانی» در ادامه به نقش گروه‌های مردم نهاد در این زمینه اشاره کرد و گفت: درخواست‌های مردمی به ویژه در چهارچوب گروه‌های مردم نهاد بسیار موثر و مهم است و می‌تواند تضمینی برای فرآیند ثبت جهانی اسب کورد باشد.

 

او افزود: باید تلاش کنیم خواست مردم را بخوبی به گوش دنیا برسانیم تا سنت نگهداری اسب کورد و جایگاه آن را در نزد ایرانیان در حافظه جهانی ثبت کنیم.

 

فرمانی تصریح کرد: یکی از اهداف برگزاری جشنواره اسب کورد، نقش مهم این جشنواره و اسب کورد در ترویج و توسعه گردشگری ورزشی در استان کرمانشاه است.

 

او ادامه داد: این برنامه‌ها ضمن کمک به رشد صنعت گردشگری و صنایع‌ دستی، می‌تواند کلید حل مشکلات اقتصادی استان باشد.

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد