تاريخ: ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ساعت ۱۶:۴۵ بازدید: 1029      نظرات: 0      کد مطلب: 21031
کورس‌های سرعت درمهاباد

آرامشی که سلب شده، مشکلی که چاره‌جویی نمی‌شود


به گزارش هاژه، کورس‌های شبانه در مهاباد موضوع جدیدی نیست و چند سالیست که آسایش شهروندان مهابادی را سلب کرده است.
شهروندان زیادی در تماس با هاژه از برگزاری کورس‌های شبانه در مهاباد انتقاد کرده‌اند و خواستار چاره جویی مسوولان برای این موضوع شده‌اند.
کورس‌های شبانه در مهاباد موضوعی چند بعدی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و راه چاره‌ای علمی و کاربردی برای آن یافت.
نسل‌های گذشته اغلب در فضای بسته و سنتی خانواده و در جامعه جنگ‌زده و بشدت محافظه‌کار و سرکوب شده رشد کرده و از همه امکانات زندگی محروم بودند، اما نسل‌های جدید به علت کاهش شدید بعد خانوار بشدت در مرکز توجه قرار دارند و از بیشتر امکانات روزمره برخوردار هستند.
از یک سو نوجوانان و جوانانی هستند که علاقه ویژه‌ای به کورس سرعت دارند و خود را ماشین‌باز می‌دانند، اتفاقا جزو نسلی هستند که کوتاه نمی‌آیند و خود را به آب و آتش می‌زنند، لذا نمی‌توان از آنها انتظار رفتار آرام، گوشه‌گیر و منزوی نسل‌های دهه شصتی و قبل از آن را داشت.
نسل‌های دهه هفتادی و هشتادی عموما در یک برهه تاریخی بدون هیچ مقدمه‌ای وارد دهکده جهانی شده‌اند و عصر اینترنت و جهانی شدن تمام زوایای زندگی آنها را از نحوه پوشش و رفتار گرفته تا مطالبه و امیال تحت تأثیر قرار داده.
برخی از آنها هیجانات خود را با ورزش و برخی دیگر با موسیقی تخلیه می‌کنند، اما اگرچه برای بسیاری از شهروندان مقبول نیست، تعدادی از آنها برای تخلیه هیجانات خود از سرعت و یا کورس و تیونیگ خودرو و موتور استفاده می‌کنند. بهرحال نمی‌توان علایق و سلیقه همه را یکدست کرد و یا چهارچوب ویژه‌ای برای آن مشخص کرد، هرچند که این چهارچوب به موفقیت و سعادت فرد هم منجر شود.
پیشرفت مهاباد متوازن با جهان پیش نرفته، لذا این دسته از افراد از امکاناتی که در شهرهای دیگر جهان و حتی کشور وجود دارد محروم هستند. روزانه ساعت‌ها برای تماشا و لذت بردن از آن صرف می‌کنند و عملا در شهرشان امکان و فضایی برای آن ندارند.
محلاتی نظیر بلوار دیاکو، بلوار پرستار، خیابان‌های عادی جزو مکانهایی هستند که کورس‌های شبانه در آن انجام می‌شود ولی شهرک کارمندان، صبا، کوی دانش و بهداری که در امتداد هم و در 2 طرف ورودی مهاباد هستند عملا به پیست اختصاصی تبدیل شده و ساکنین آن بارها به رسانه‌ها گفته‌اند که آسایش و آرامش آنها سلب شده است.
در این بین برخی افراد بزرگسال هم نوجوان و جوانان را با ایجاد شرط بندی و هیجان بخشی به رقابت دعوت می‌کند که نتیجه آن سلب آسایش جمع کثیری از شهروندان است.
ساکنین و شهروندان این محلات که عموما تشکیل خانواده دادند، دوره هیجانات خود را پشت سر گذاشتند و در وضعیت فعلی بدنبال چند لحظه آرامش و سکوت هستند.
در چند سال گذشته نه پند و اندرز رسانه‌ها، نه برخورد پلیس و نه حتی حوادث ناگوار نتوانسته این موضوع را چاره‌جویی کند، مسوولان نیز راه حل کلیشه‌ای فرهنگ‌سازی بدون برنامه را مطرح می‌کنند تا توپ را از زمین خود خارج کنند، ولی بررسی‌های چند سال اخیر نشان داده که باید این موضوع بصورت ویژه بررسی و چاره‌جویی قرار گیرد.
اگرچه برگزاری کورس و مسابقات سرعت تحت هیچ شرایطی مورد تایید نیست و قطعا امری غیر قانونی و ناپسند است، اما ریشه‌های بروز آن را باید شناسایی کرد. تعدادی از طرفدارن و اعضای این مجموعه بارها در خصوص نبود مکان و فضای مناسبی برای تخلیه هیجانات خود گلایه کرده‌اند و در اینباره حق هم دارند، در حقیقت مهاباد با آن همه سابقه فرهنگی و تاریخی، فاقد مکان‌های جذاب و متناسب با سلیقه نسل امروز است. سینمای شهر که جزو مکان‌های ابتدایی برای اوقات فراغت است، 22 سال از تعطیلی آن می‌گذرد، خبری هم از پیست‌های دوچرخه‌سواری و موتورسورای و خودرو هم نیست تا کورس‌بازان و ماشین‌بازها هیجانات خود را در آن تخلیه کنند.
تعداد زیادی از جوانان بدنبال صرف کردن اوقات فراغت خود در مکان‌هایی تفریحی هستند، اما می‌بینیم که تنها مکانی که باید در آن زمان را سپری کنند خیابان‌های مرکز شهر، جزیره و پارک ملت است که در نهایت به ایجاد ترافیک و یا مسابقه ختم می‌شود.
هزینه هر قلیان چند برابر هزینه ورود به استخر و یا یک مکان ورزشی - تفریحی است و در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که همه ورزشکار و نویسنده شوند.
جالب آنکه دفاع مشترک تمامی کسانیکه قبلا دستگیر شده‌اند و یا از طرفداران این هنجارشکنی محسوب می‌شوند، نبود مکانی برای تخلیه هیجانات ماشین‌سواری است.
در صورتی که زیرساخت‌های اوقات فراغت در شهر در دسترس عموم نوجوانان و جوانان قرار گیرد، می‌توان اعمال قانون کرد و یا حتی مجازات سنگین هم برای متخلقان در نظر گرفت.
در بیشتر شهرهای جهان کلوب‌های مشت‌زنی، مبارزات رزمی و انواع پیست‌های خودرو برای تی‌کاف و حرکات نمایشی وجود دارد که ضمن تخلیه هیجانی افراد، همه در برابر قانون احساس مسوولیت می‌کنند و میزان تخلف از قانون به کمترین میزان خود رسیده است
کورس سرعت در شهر مهاباد نه تنها آسایش شهروندان را سلب کرده بلکه جان شهروندان را هم تهدید می‌کند، لذا در هر شرایطی مورد تایید نیست و محکوم است، اما درهر حال باید به برخی مطالبات و درخواست‌های نوجوانان و جوانان که آینده شهر و مملکت متعلق به آنان است در حد توان پاسخ داد و همزمان با آن اعمال قانون کرد.
طرفداران و علاقمندان به کورس سرعت هم باید ضمن ایجاد وقفه در برگزاری هرگونه رقابت در شهر که نتیجه آن ایجاد مزاحمت برای ساکنین و تهدید جان و مال شهروندان است، انجمن، گروه و یا هیاتی رسمی تشکیل دهند تا ضمن اعلام مطالبات اصلی و به حق هم سن و سالان خود با رسانه‌ها و مسوولان، پیگیر مطالباتشان باشند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد