تاريخ: ۱۴۰۲ يکشنبه ۶ فروردين ساعت ۱۳:۲۰ بازدید: 3422      نظرات: 1      کد مطلب: 20766
آب و هوای مهاباد پیش‌بینی شد

سامانه بارشی مرکز و جنوب آذربایجان غربی را دربر گرفت


به گزارش هاژه، رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد از ورود سامانه بارشی به مرکز و جنوب استان آذربایجان غربی خبر داد.
اردلان محمدپور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: سامانه بارشی که از شب گذشته وارد منطقه شده، تا روز سه‌شنبه در جنوب استان و مرکز استان فعالیت خواهد کرد و بارش‌ها عمدتا بصورت بارش باران بهاری همراه با رعد و برق و وزش باد خواهد بود.
وی افزود: در برخی مناطق بسیار مرتفع و کوهستانی احتمال بارش برف دور از انتظار نیست و در برخی مناطق بصورت نقطه‌ای بارش تگرگ نیز پیش‌بینی می‌شود.
محمدپور با بیان اینکه در این 2 روز، از نظر شاهد تغییرات محسوس دمایی نخواهیم بود، تصریح کرد: پیش‌بینی‌های بلند مدت حاکی از آن است که بارش باران تا دومین ماه بهار نرمال و احتمالا فرانرمال خواهد بود.
وی اضافه کرد: این پیش‌بینی‌ها با احتمال 70 درصدی صورت می‌گیرد و 30 درصد احتمال می‌رود که بارش‌ها کمتر و یا فراتر از پیش‌بینی خواهد بود.
رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در ادامه با اشاره به میزان بارش‌های شهرستان مهاباد در سال آبی- زراعی اظهار کرد: در سال زراعی جاری که از مهر 1401 الی پایان شهریور 1402 ادامه دارد، تاکنون 285.4 میلیمتر بارندگی ثبت شده که  نظیر آن در سال گذشته 200.1 میلیمتر بود.
وی افزود: میزان بارش‌ها در مهاباد نسبت به سال گذشته 43 و نسبت به نرمال 8 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
محمدپور تصریح کرد: در سال زراعی جاری در سطح استان 190.3 میلیمتر بارندگی ثبت شده که نظیر آن در سال گذشته 176.5 میلیمتر بود، بارش‌ها در استان در مقایسه با سال گذشته 8 درصد و نسبت به میانگین نرمال 2 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
وی اضافه کرد: سردشت در سال زراعی با 598.2 میلیمتر بارندگی پربارش‌ترین شهر و پلدشت با 59.2 میلیمتر بارندگی کم‌بارش‌ترین شهر استان بودند.
محمدپور در ادامه اظهار کرد: میانگین بارش‌های شهرستان سردشت در سال زراعی جدید در مقایسه با سال گذشته 37 درصد و در مقایسه با نرمال 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی در پایان افزود: میانگین بارش‌ها در سال زراعی نسبت به سال گذشته 48 درصد و در مقایسه با نرمال 44 درصد کاهش را نشان می‌دهد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ن ا ۱۴۰۲/۱/۶
سال زراعی 1401 کە از مهر تا پایان اسفند است.

تا پایان شهریور 1402 اشتباە است.تصحیح کنید.
هاژه ۱۴۰۲/۱/۱۰
سلام و عرض ادب، ممنون از توجه شما، سال زراعی 12 ماه کامل است و از ابتدای مهر ماه شروع و تا پایان شهریور سال آینده را شامل می شود.

نظر خود را براي ما ارسال كنيد