تاريخ: ۱۴۰۲ شنبه ۵ فروردين ساعت ۱۸:۳۶ بازدید: 696      نظرات: 0      کد مطلب: 20764

پیش‌بینی نرخ طلا درسال ١٤٠٢/ فلزات گرانبها کاهشی خواهند شد؟


به گزارش هاژە بە نقل از تجارت‌نیوز، قیمت طلا نسبت به پیش از شروع سال 1402 و در آخرین روز معاملات روندی افزایشی را طی کرده‌، اما همچنان درحال نوسان در همان محدوده قبلی است.
 
پیش از نوروز خبر توافق ایران و عربستان و همچنین سیگنال مثبت صفر گروسی به ایران باعث کاهش قیمت در بازار فلزات گرانبها شد و حالا باید دید در سال جدید طلا و سکه چه مسیری می‌پیمایند؟
علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: ممکن است در کوتاه‌مدت بازار دوباره فازی کاهشی را تجربه کند، ولی اگر به طور طولانی‌مدت و تا پایان سال 140ريال، به واسطه رشد قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز صعودی پیش‌بینی می‌شود. او ادامه داد: اگر شاهد کاهش قیمت دلار نیز نباشیم، ممکن است کاهش انس جهانی بر قیمت طلا و سکه موثر باشد.
طباطبایی همچنین در مورد دلایلی احتمالی برای کاهش قیمت طلا و سکه بیان کرد: فعلا اتفاقی وجود ندارد که بتواند دلار را در مسیر کاهش قرار دهد مگر اینکه توافق جامع و کاملی انجام شود که آن هم به نظر نمی‌آید در کوتاه‌مدت اتفاق بیفتد.
همچنین پیشتر میلاد صادقی، کارشناس اقتصادی هم در مصاحبه با تجارت‌نیوز در مورد تشریح وضعیت بازار دلار و به تبع آن، طلا گفته بود: این اقتصاد سیاسی ماست که می‌تواند وضعیت سال 1402 را تشریح کند. اگر بخواهیم از دیدگاه متغیرهای کلان وضعیت امسال را مشاهده کنیم اقتصاد ایران در سال 1402 با رشد حدود 43 درصدی نقدینگی مواجه خواهد شد و در کنار آن رشد اقتصادی منفی را برای آن می‌توان برآورد کرد.
وی افزوده بود: از سوی دیگر کاهش شاخص‌های دیگر مانند سهولت کسب و کار نیز پیش‌بینی می‌شود. صادقی عنوان کرده بود: نهایتا تاثیر تمام مواردی که گفته شد خود را در بازارهای مالی، بازارهای دارایی و سرمایه‌ای نشان می‌دهد؛ به طوری که انتظار می‌رود قیمت‌های تعادلی طلا در سال آینده و در سناریوهایی حداقلی برای 6 ماه اول سال 1402، حوالی هر گرم دو میلیون و 400 هزار تومان تا دو میلیون و 600 هزار تومان قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: این قیمت تعادلی است و ممکن است قیمت‌هایی بالاتر و پایین‌تر را هم ببینیم؛ زیرا انتظار می‌رود در خرداد امسال دوباره تقاضای پول به بالاترین سطح خود برسد یعنی نسبت پول به شبه پول دوباره بتواند سطوح بالاتری را ثبت کند.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد