تاريخ: ۱۴۰۱ يکشنبه ۲۸ اسفند ساعت ۱۱:۳۸ بازدید: 680      نظرات: 1      کد مطلب: 20727

ضرورت جلوگیری از خسارت دوباره زنبورداران مهاباد


به گزارش هاژه، با فرا رسیدن فصل بهار و آغاز سم‌پاشی مزارع و باغات هرساله زنبورداران مهابادی متحمل خسارت‌های سنگین می‌شوند.

یکی از زنبورداران مهابادی با ارسال تصاویری از آسیب‌های وارده به زنبورستان در حوالی ایستگاه راه‌آهن  خبر داده و خواستار پیگیری مسوولان شده است.

تصاویری که ریبوار عبدالله زاده برای هاژه ارسال کرده نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از زنبورستان وی دچار خسارت چند میلیونی شده است.

لازم به ذکر است در فروردین سال‌جاری زنبور داران مهابادی 25 میلیارد تومان خسارت دیدند که عامل اصلی این خسارت ها استفاده از یک نوع سم ممنوعه اعلام شد.

سال گذشته مصرف یک نوع سم به نام «فیپرونیل» توسط باغداران و یونجه‌کاران مهابادی، برخی از زنبورداران را متضرر کرده بود که پس از آن، سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی، مصرف این نوع سم را ممنوع اعلام کرد.
 
حال با توجه به فرارسیدن فصل سم‌پاشی مزارع و باغات، لازم است مسوولان قبل از بروز خسارات به زنبورداران، نظارت جدی بر سم‌های موجود در بازار داشته و مانع از بروز خسارات شوند. 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کوله وار ۱۴۰۲/۷/۷
مسئولان چی بکنند اخه؟نگفت پی کجارو بگیرند مسئولان؟
روی قوطی سموم توضیحات نوشتند وعکس هم کشیدند که یعنی سوادهم نداشته باشی متوجه می شوی که این سم برای زنبور خطرناک هست یانه.
گیرم که مسئول رفت سم فروشی وسم فروش سم نفروخت.خب الان خرید وفروش تلفنیه تو ویترین نمیزارند که...چهارتا کلاس اموزشی بگذارید. کشاورز رو دعوت کنید تشویق کنید بیاد.نیومدهم بفرستید بیارندشون...بهد اموزش بدید که جناب اگرزنبور نباشه میوه پر محصول پر درامد پر خودت هم پر ماهم پر کلا همه چی پر.مگراینکه خودت دونه دونه بری بشینی روی گلها وگرده افشانی کنی بجای زنبورمثل چین وژاپن.پس یا از سم قانونی و غیر خطرناک استفاده کن یا بیا شهر راننده تاکسی شو...والا
هرچند فرقی هم نمیکنه سم قانونی وغیرقانونی وخارجی وگرون وارزون همه رو یه جا پرمیکنند با یک ماده هم پر می کنند.سم میخری میزنی به شته نمی میره هیچ..چاق تر هم میشه..کیف می کنند وقتی سم میزنی...توش غیراز اب چیزی نیس...

نظر خود را براي ما ارسال كنيد