تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۲۷ اسفند ساعت ۱۸:۳۶ بازدید: 176      نظرات: 0      کد مطلب: 20716

آبگیری تالاب «قره‌گُل» بوکان آغاز شد


رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: با جاری شدن سیمینه‌رود این شهرستان، آب از کانال تامین حق‌آبه به سمت تالاب «قره‌گُل» هدایت و آبگیری این تالاب آغاز شد.

 

آوات بازیاراظهار کرد: در پی بارش های خوب اسفند ماه و سیلابی شدن سیمینه‌رود، آبگیری تالاب «قره‌گُل» که جزو تالاب‌های فصلی این شهرستان به شمار می‌رود آغاز شد.

 

وی افزود: این تالاب در فصول گرم سال و از اواخر مرداد ماه خشک و هر ساله با پر آب شدن رودخانه سیمینه رود دوباره آبگیری و احیا می‌شود.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان با بیان اینکه احیای مجدد این تالاب موجب ورود انواع پرندگان مهاجر و بومی طی روزهای اخیر به این تالاب شده است، گفت: با آغاز احیای این تالاب فصلی در حال حاضر شاهد ورود پرندگان آبزی و کنارآبزی مانند چنگر، مرغابی کله سبز، کاکایی صورتی و خاکستری و پرستوی دریایی به آن هستیم. آبگیری و احیای دوباره تالاب «قره‌گُل» و ورود پرندگان آبزی و پرندگان کنارآبزی به آن مایه خوشحالی دوستداران محیط زیست این شهرستان، مردم منطقه و کشاورزان شده است.

 

بازیار با بیان اینکه حق‌آبه تالاب «قره‌گُل» چهار میلیون مترمکعب است، ادامه داد: با احیای کامل این تالاب عمق آب در قسمت غربی و بالا دست تا یک متر و در قسمت شرقی و چسپیده به آب بند عمق آب به بیش از ۲ متر خواهد رسید.

 

تالاب فصلی «قره‌گُل» در ۳۰۰ هکتار مساحت دارد و در ۴۰ کیلومتری بوکان و در حاشیه جاده بوکان - میاندوآب واقع شده است.

 

تالاب فصلی «قره‌گُل»، سد شهید کاظمی و رودخانه سیمینه‌رود از مهمترین زیستگاه های پرندگان آبزی و کنارآبزی در شهرستان بوکان به شمار می روند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد