تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۲۰ اسفند ساعت ۱۶:۳۶ بازدید: 592      نظرات: 0      کد مطلب: 20676
جایزه بدترین‌های سینما در امسال

تمشک طلایی نصیب تام هنکس شد


یک روز قبل از اهدای جوایز اسکار، جایزه "بدترین‌های" سینمایی که به جایزه "تمشک طلایی" شهرت یافته امسال به تام هنکس و جرد لتو رسید. هیئت داوران از خود هم انتقاد کرد.
سال‌هاست که قبل از اهدای جوایز اسکار، مراسم طنز جایزه بدترین‌های سینمایی برگزار می‌شود. این جایزه توسط فارغ‌التحصیلان فیلم دانشگاه کالیفرنیا و افراد باتجربه‌ صنعت فیلم همچون جان ویلسون و مو مورفی راه‌اندازی شده است.
تندیس این جایزه با ارزش حدود ۵ دلار یک تمشک طلایی رنگ به اندازه توپ تنیس روی میز است که روی یک حلقه فیلم ۸ میلیمتری جای گرفته.
بنیاد تمشک طلایی که جایزه آن برای نخستین‌بار در سال ۱۹۸۱ اهدا شد گفته است که "این جایزه فیلمسازان سرشناس و ستاره‌های دنیای فیلم را تشویق می‌کند تا بد بودن عملکرد خود را بپذیرند".
دست‌اندرکاران این جایزه امسال با انتشار یک پیام ویدیویی، جرد لتو را به عنوان بدترین "هنرپیشه مرد" انتخاب کردند. این انتخاب بخاطر ایفای نقش او در فیلم "موربیوس" صورت گرفته است. در این فیلم مایکل موربیوس در طی تلاش برای درمان خود بر اثر یک بیماری خونی نادر تبدیل به یک فرد خون‌آشام می‌شود.
تام هنکس که تاکنون دوبار برنده جایزه اسکار شده،  امسال دو جایزه تمشک طلایی نصیب‌اش شده است؛ یک جایزه به خاطر ایفای نقش "تام پارکر" بعنوان مدیر موسیقی در فیلم "الویس" و بار دیگر جایزه "بدترین زوج روی پرده سینما". زوج سینمایی در واقع تام هنکس و ماسک او بوده‌اند. منتقدان همچنین از لهجه "مسخره" هکنس در این فیلم به شدت انتقاد کرده‌اند.
 
 
در کنار تام هنکس و لتو، آنا د آرماس نیز به خاطر ایفای نقش "مرلین مونرو" دو تمشک طلایی دریافت کرده است. این جوایز به خاطر بدترین فیلمنامه و فیلم به او اهدا می‌شوند. در خور توجه آنکه نام آنا د آرماس به عنوان بهترین هنرپیشه در میان کاندیداهای دریافت اسکار در روز یکشنبه دیده می‌شود.
هیئت داوران عنوان "بدترین هنرپیشه زن" را به خود اهدا کرد. این اقدام بخاطر نامزد کردن ریان کیرا آرمستراگ، دوازده ساله برای دریافت تمشک طلایی بود که با انتقادات شدیدی همراه شد.
پس از انتقادات، هیئت داوران تصمیم خود را پس گرفت و سن ۱۸ سالگی به عنوان حداقل سن برای نامزدی دریافت تمشک طلایی اعلام شد.
 
افتخار و افتضاح؛ ستارگانی که هم اسکار گرفتند، هم تمشک طلایی
مارلون براندو، آل پاچینو، روبرتو بنینی یا ساندرا بولاک همیشه مورد تحسین منتقدان و تماشاگران نبوده‌اند. آنها در عین حال تمشک طلایی هم دریافت کرده‌اند؛ جایزه‌ای مفتضح که موجب سرافکندگی می‌شود اما هشداردهنده است.
جایزه "تمشک طلایی" فیلمسازان سرشناس و ستاره‌های سینما را تشویق می‌کند تا عملکرد بد خود را قبول کنند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد