تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۹ شهريور ساعت ۱۹:۳۵ بازدید: 1587      نظرات: 0      کد مطلب: 20518

جشن شکرگذاری برداشت گندم در مهاباد برگزار شد


به گزارش هاژه، طی مراسمی با حضور فرماندار مهاباد، گندمکاران مهابادی  و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان و استان، جشن شکرگذاری برداشت گندم در این شهرستان برگزار شد.
بیت خوانی و شیوه‌های قدیمی محاسبه محصول گندم در کوردستان  توسط درویش رحمان از پیشکسوتان عرصه موسیقی فولکلور بخشی از این مراسم بود.
نمایشگاه آثار هنری در خصوص تاریچه کشت گندم و برداشت محصول نیز در حاشیه این مراسم برای بازدید علاقمندان برپا شده بود.
رحمان پیره‌بابی معاون سازمان و مدیرجهادکشاورزی شهرستان مهاباد در این مراسم اظهار کرد:  در سالجاری در مجموع 50 هزار و 600 هکتار از راضی شهرستان مهاباد شامل 45 هزار و 500 هکتار بصورت دیمی  و 5 هزار و 100 هکتار بصورت آبی، به زیر کشت گندم رفته است.
وی افزود: امسال خرید تضمینی توسط دولت به 46 هزار تُن رسیده که این میزان در سال قبل حدود 21 هزار تُن بود.
پیره‌بابی با اشاره به کیفیت مطلبوب گندم در مهاباد اظهار کرد: امسال محصول گندم این شهرستان از کیفیت زیادی برخوردار بود و میانگین سن زدگی حدود ۲ درصد ثبت شده است.
مدیرجهادکشاورزی شهرستان مهاباد در پایان ضمن تقدیر از گندمکاران، مدیران جهادکشاورزی شهرستان، از حمایت فرماندار مهاباد از کشاورزان و همچنین پیگیری‌های نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی تشکر کرد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده توسط نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، 5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت مطالبات گندمکاران مناطق سردسیری تخصیص یافته و تا پایان هفته مطالبات گندمکاران مهابادی نیز پرداخت می‌شود 
خدر مازوچی رییس اداره غله و خدمات بازرگانی شهرستان مهاباد نیز در این مراسم از افزایش 140 درصدی خرید تضمینی گندم در این شهرستان در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: در مجموع 55 هزار تن گندم در این شهرستان از سوی مراکز خرید تضمینی، شرکت‌های بذر مادر و تعاونی‌ها خریداری شده است.
امیر قادری فرماندار مهاباد نیز در این مراسم اظهار کرد: پرداخت به موقع مطالبات گندمکاران می‌تواند آنان را برای توسعه کشت به موقع این محصول ترغیب کرده و در این شرایط اقتصادی از بار مشکلات کشاورزان بکاهد.  
وی حوزه کشاورزی را یکی از محورهای توسعه شهرستان عنوان کرد و افزود: این بخش در کنار حوزه‌های معادن و گردشگری در سند آمایش برای توسعه و اشتغال پایدار عنوان شده است که باید بیش از این به آنها توجه شود.
برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد