تاريخ: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۳ شهريور ساعت ۱۲:۱۴ بازدید: 2381      نظرات: 0      کد مطلب: 20468
گزارش تکان‌دهنده اداره سوادآموزی مهاباد

مهاباد دومین شهر بی‌سواد استان


به گزارش پایگاه خبری هاژه، رییس اداره سوادآموزی شهرستان مهاباد در خلال جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان مهاباد که امروز ٢٣ شهریورماه برگزار شد، گزارشی از نرخ بی‌سوادی کشور، استان و شهرستان ارائه کرد.

لقمان پیروتی گفت: بیشترین آمار بی‌سوادی در کشور بە ترتیب متعلق به استان سیستان و بلوچستان، خوزستان و آذربایجان غربی بوده و بیشترین آمار باسوادی به ترتیب در مازندران، تهران و قزوین ثبت شدە است.

وی افزود: در استان آذربایجان غربی، شهرستان خوی بیشترین میزان بی‌سواد مطلق را داراست و پس از آن شهرستان مهاباد در رتبه دوم بالاترین نرخ بی‌سوادی در استان قرار دارد.

رییس اداره سوادآموزی شهرستان مهاباد تصریح کرد: تعداد افراد بی‌سواد مطلق از سنین ١٠ تا ٤٩ سال در شهرستان مهاباد عدد تاسف‌برانگیز ۸ هزار و ۶۷۵ نفر را نشان می‌دهد کە بیشتر آنان در شهر مهاباد و مناطق حاشیەای از جمله زمین‌های شهرداری و باغ شایگان ساکن هستند.

پیروتی در مورد جنسیت افراد بی‌سواد گفت: یک هزار و ٧٠٠ نفر از این آمار مرد و مابقی این آمار را بانوان مهابادی تشکیل دادەاند.

وی در مورد عدم همکاری ارگان‌های دولتی با اداره سوادآموزی گفت: مراجعه حضوری آموزش‌دهندەهای اداره سوادآموزی بە منازل شهری و روستایی و بی‌مهری برخی افراد با آنان انرژی بسیار زیادی از نیروهای ما می‌گیرد. همکاری ادارەهای دولتی نظیر ثبت احوال، شبکه بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی، بنیاد شهید، بهزیستی و ارائه آمار افراد بی‌سواد به اداره سوادآموزی می‌تواند بسیار گرەگشا باشد.

به گزارش هاژه، اداره سوادآموزی مهاباد تعداد ١٢١ نفر آموزش‌دهنده در مقاطع، کاردانی تا دکتری را در اختیار دارد. عدم همکاری ارگان‌های دولتی در ارائه مشخصات افراد بی‌سواد به این اداره، حقوق کمتر از ٢ میلیون تومانی آموزش‌دهندەها در طول یک سال، عدم همکاری مردم و افراد بی‌سواد با آموزش‌دهندەهای نهضت سواد آموزی می‌تواند از عمدە دلایل ثبت این آمار تکان‌دهنده درخصوص شهرستان مهاباد باشد. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد