تاريخ: ۱۴۰۱ جمعه ۱۸ شهريور ساعت ۱۵:۵۱ بازدید: 1649      نظرات: 0      کد مطلب: 20397

آخرین تحولات جنگ روسیه و اوکراین


در حالی که جنگ روسیه و اوکراین وارد نود و هشتمین روز خود می شود، نگاهی به تحولات اصلی می اندازیم
زد و خورد
رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی گفته است که نیروهای اوکراینی از اول سپتامبر 1000 کیلومتر مربع (385 مایل مربع) از قلمرو جنوب و شرق را پس گرفته اند. روسیه  تاکنون هیچ اظهارنظری در این مورد نکرده است.
پس از اینکه اوکراین اعلام کرد ممکن است مجبور شود نیروگاه زاپروژیا  را برای جلوگیری از رخداد  فاجعه تعطیل کند، درگیری‌های شدیدی در مناطق نزدیک این  نیروگاه هسته‌ای  که تحت کنترل روسیه است گزارش شده است.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، که یک سفر غیرمنتظره به کیف  پایتخت اوکراین داشتە گفتە که جنگ در "لحظه محوری" قرار دارد و از  2.2 میلیارد دلار کمک امنیتی جدید آمریکا به اوکراین  خبر داده است.
معامله غلات
پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تهدید کرده  بود که  مسکو ممکن است در باره ی توافق صادارات غلات ظتجدید نظر کند، کاخ سفید گفت که ایالات متحده هیچ نشانه ای مبنی بر از بین رفتن قرارداد صادرات غلات اوکراین با میانجیگری سازمان ملل را مشاهده نکرده است.
انرژی و تحریم
وزرای انرژی اتحادیه اروپا قرار است مذاکرات فوری در بروکسل برای بحث در مورد سقف قیمت گاز روسیه و کاهش مصرف داشته باشند. پیتر شیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، پیش از این نشست گفت، سقف پیشنهادی برخلاف منافع اروپا و مجارستان بود. در همین حال، یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا به خبرنگاران گفت که سقف قیمتی که کشورهای گروه 7 می خواهند برای مجازات مسکو بر نفت روسیه اعمال کنند، باید با ارزش بازار منهای هر گونه حق بیمه ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین تعیین شود.
آمریکا یک شرکت ایرانی را که متهم به هماهنگی پروازهای نظامی برای انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه و سه شرکتی است که گفته بود در تولید پهپادهای ایرانی دست دارند، تحریم کرد.
ایران هر گونه اتهام ارسال پهپاد به روسیه را رد کرده است.
منبع: الجزیره


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد