تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۱۵ شهريور ساعت ۱۲:۹ بازدید: 1800      نظرات: 0      کد مطلب: 20361

ایرانی‌ها چند میلیون سیم‌کارت دارند؟


 

براساس آماری که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره وضعیت توسعه تلفن همراه در سه ماهه اول سال جاری منتشر کرده بود، خطوط واگذارشده دائمی ۳۱ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۱۸۰ عدد و خطوط واگذارشده اعتباری ۱۷۶ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۲۹ عدد است که مجموع خطوط واگذارشده دائمی و اعتباری را به ۲۰۷ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۰۹ می‌رساند.

 

از میان خطوط واگذارشده، ۲۷ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۴۹۵ خط دائمی فعال و ۱۱۳ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۴۹۳ خط اعتباری فعال وجود دارد که مجموع خطوط دائمی و اعتباری فعال را به ۱۴۱ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۹۸۸ عدد می‌رساند. همچنین ضریب نفوذ تلفن همراه تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، ۱۶۷ درصد است.

 

در اپراتور همراه اول، تعداد خطوط واگذارشده دائمی تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ به ۲۲ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۹۰۸ رسیده که از این میان تعداد ۲۱ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۷۰۳ خط فعال است. خطوط واگذارشده اعتباری نیز به ۸۳ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۱۹۹ عدد رسیده که از این میان ۵۳ میلیون و ۹۳۹ هزار و ۹۶۳ خط فعال است. 

 

در این اپراتور، تعداد خطوط واگذارشده دائمی تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ به ۲۲ میلیون و ۳۵۰ هزار و ۹۰۸ رسیده که از این میان تعداد ۲۱ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۷۰۳ خط فعال است. خطوط واگذارشده اعتباری نیز به ۸۳ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۱۹۹ عدد رسیده که از این میان ۵۳ میلیون و ۹۳۹ هزار و ۹۶۳ خط فعال است. 

 

براساس این گزارش، ۹۶.۵ درصد تحت پوشش 2G و ۸۵ درصد تحت پوشش 3G و ۸۱ درصد تحت پوشش 4G قرار دارند. همچنین تعداد شهرهای تحت پوشش تا پایان سه ماهه سوم به ۱۳۹۵ و تعداد روستاهای تحت پوشش به ۴۴ هزار و ۹۱۸ رسیده است. میزان پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی نیز به ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر رسیده است.

 

در اپراتور ایرانسل، تعداد خطوط واگذارشده دائمی تا پایان سه ماهه چهارم سال ۱۴۰۰ به هشت میلیون و ۳۸۷ هزار و ۴۵۶ رسیده که از این میان تعداد پنج میلیون و ۸۲۲ هزار و ۳۹۴ خط فعال است؛ خطوط واگذارشده اعتباری نیز به ۸۴ میلیون و ۸۷۲ هزار و ۷۳۹ عدد رسیده که از این میان ۵۴ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۹۵ خط فعال است. 

 

براین اساس، ۸۷.۲۱ درصد تحت پوشش 2G و ۸۳.۶ درصد تحت پوشش 3G و ۶۱ درصد تحت پوشش 4G قرار دارند و میزان پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی نیز به ۶۴ هزار و ۶۶ کیلومتر رسیده است.

 

در اپراتور رایتل هم تعداد خطوط واگذارشده دائمی تا پایان سه ماهه چهارم سال قبل به ۶۸۸ هزار و ۸۱۶ اعلام شده که از این میان تعداد ۴۶۱ هزار و ۳۹۸ خط فعال است؛ خطوط واگذارشده اعتباری نیز به هفت میلیون و ۸۲۵ هزار و ۰۹۱ عدد رسیده که از این میان چهار میلیون و ۸۲۰ هزار و ۴۳۵ خط فعال بوده؛ و طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی۵۴ درصد تحت پوشش 3G و ۳۳ درصد تحت پوشش 4G قرار دارند و میزان پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی نیز به ۲۷ هزار و ۵۶۳ کیلومتر رسیده است.

 

براساس این گزارش در آمار دیگری که توسط سازمان تنظیم و مقررات رادیویی منتشر شد،‌ تعداد اشتراک‌های تلفن ثابت توسط شرکت مخابرات ایران به مجموع ۳۷ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۵۲۹ خط منصوبه رسید که شامل ۳۱ میلیون و ۲۸۳ هزار و ۹۳۰ تعداد خط منصوبه شهری و پنج میلیون و ۸۶۲ هزار و ۵۹۹ خط منصوبه روستایی می‌شود و تعداد خطوط دایری مخابرات نیز به مجموع ۲۸ میلیون و ۹۷۰ هزار و ۱۱۸ رسید که شامل ۲۵ میلیون و ۵۳۱۱ خط دایری شهری و سه میلیون و ۹۶۴ هزار و ۸۰۷ خط دایری روستایی می‌شود. 

 

همچنین اشتراک‌های تلفن ثابت توسط شرکت‌های FCP، مجموع یک میلیون و ۷۴۲ هزار و ۸۶ خط منصوبه و ۳۷۲ هزار و ۶۳۶ خط دایری را شامل می‌شود؛ لازم به ذکر است شرکت‌های Servco نیز مجموع ۹۵۷ خط تلفن ثابت دارند.

 

اما در حوزه توسعه زیربخش تلفن ثابت تا پایان سه ماهه اول سال جاری، ۵۱ هزار و ۴۱۷ روستا دارای ارتباط و ۴۷ هزار و۳۱۱ روستا دارای تلفن خانگی هستند و تعداد مشترکان روستایی هم به سه میلیون و ۹۶۴ هزار و ۸۰۷ می‌رسد و تعداد تلفن همگانی ۸۳ هزار و ۱۷۱ عدد و تعداد تلفن‌های همگانی جاده‌ای ۱۹۳۸ عدد بوده و درصد میزان موفقیت در برقراری مکالمات (ASR) نیز ۵۷.۴۰ است.

 

پیش از این هم صادق عباسی شاهکوه- رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در آیین افتتاح پروژه های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت که در یک سال اخیر تعداد سیم‌کارت‌های فعال دیتای موبایل از ۹۰ میلیون به ۹۸ میلیون رسیده است، یعنی در این بخش حدود ۹ درصد افزایش داشته‌ایم. مصرف دیتا نیز از ۹۰۰ هزار ترابایت در ماه به یک میلیون ترابایت افزایش یافته و متوسط مصرف دیتای سیم‌کارت موبایل ۱۰ گیگ بوده است؛ همچنین سرعت دسترسی در یکسال گذشته نیز به طور متوسط از ۹ مگابیت بر ثانیه به ۱۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

 

به گفته وی مصرف در حوزه ثابت حدود ۵۰۰ هزار ترابایت بر ثانیه است، یعنی یک سوم مصرف دیتای کشور روی شبکه ثابت قرار دارد، در حالی که در دنیا این رقم کاملا معکوس است. یکی از دلایل آن این است که شبکه ثابت توسعه خوبی نداشت و ما در حوزه ثابت عقب ماندگی داریم.

 

شاهکوه معتقد است دلیل دیگر عقب ماندگی حوزه ثابت مشکل درآمدی اپراتورها به دلیل پایین بودن تعرفه ها است و هشدار داد که اگر در مورد اصلاح تعرفه ها به موقع وارد عمل نشد، دو سال دیگر شبکه موبایل هم به سرنوشت شبکه ثابت دچار می شود؛ در واقع به نقطه بحرانی نزدیک شده‌ایم و اگر همین روند ادامه پیدا کند، در آینده شبکه ای وجود نخواهد داشت که مردم از آنها سرویس بگیرند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد