تاريخ: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۴ شهريور ساعت ۱۱:۳۶ بازدید: 2679      نظرات: 6      کد مطلب: 20340

غذا دادن به سگ‌ها و پرندگان؛ خدمت یا خیانت؟


احتمالا بیشتر شما ویدیویی از غذا دادن یکی از ساکنان روستای خورخوره مهاباد به یک لک‌لک را دیدەاید کە اخیرا در فضای مجازی وایرال شدە است. یا ویدویوهایی با این عناوین: «غذا دادن یک کشاورز به یک روباه»، «دوستی یک پرنده با یک شهروند» و... .

 از نگاه این اشخاص و افراد اطرافش و بیشتر ما بینندگان این ویدیوها، این افراد در حال کمک بە یک پرنده یا حیوانند و از دلسوزی و مهربانی آنان شوق‌زده شدەایم. بارها و بارها برای همه ما اتفاق افتاده که از سر مهربانی و دلسوزی به یک سگ و گربە بلاصاحب، یا پرندەای غذا دادە باشیم. از اقدام خود عکس و فیلم گرفتەایم و با افتخار آن را منتشر کردەایم. اما در واقع ما شاهد یک خیانت در حق حیوانات و وقوع یک جرم بودەایم.

 آموزش غلط برخی انجمن‌های زیست‌محیطی و بە اصطلاح «حامی حیوانات» در این خیانت ما تاثیر بە سزایی داشتە است. احتمالا بە دنبال دلیل جرم‌انگاری و خیانت پنداشتن غذا دادن بە حیوانات باشید. با ما همراه باشید.

حیواناتی کە در معرض غذارسانی انسان قرار دارند به دو دسته تقسیم می‌شوند: حیات وحش شهری و حیوانات رها شدە. حیواناتی مانند روباه، شغال و انواع پرندگان در دسته حیات وحش شهری قرار می‌گیرند و برای حیوانات رها شدە می‌توان از مثال سگ‌های بلاصاحب و گربەها استفادە کرد که جزو حیات وحش محسوب نمی‌شوند.

غذا دادن به حیات وحش شهری:

در اکثر قریب بە اتفاق کشورهای جهان غذا دادن به حیات وحش شهری ممنوع است و فرد خاطی تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. در این مقوله، حیوان به انسان اعتماد می‌کند. به او وابسته می‌شود. از میزان تاب‌آوری طبیعیش کاسته می‌شود. مهارت‌های لازم برای کسب غذا را از دست می‌دهد یا فراموش می‌کند. شیوع بیماری در میانشان افزایش پیدا می‌کند و در نهایت چرخه اکوسیستم نظم خود را از دست خواهد داد.

غذا دادن به حیوانات رها شده:

حیوانات اهلی رها شدە با انسان سازگارترند و زندگی در کنار انسان برایشان امن است. غذا هم که به میزان کافی مهیا باشد، شروع بە رشد سریع و تولید مثل می‌کنند. تعداد تولەهایشان به طرز عجیبی افزایش پیدا کردە و این توله‌ها بە واسطه تغذیه مناسبشان سریعا بە سن بلوغ خواهند رسید. این چرخه ادامه پیدا کردە تا با وضعیت‌های بحرانی همچون شهر مهاباد روبرو شویم. در نهایت آنچه به خطر خواهد افتاد حیات و کیفیت زندگی آنهاست که نابود خواهد شد.

با این تفاسیر که مطالعات علمی صورت‌گرفته در کشورهایی همچون استرالیا، آمریکا و کانادا از آن پشتیبانی می‌کند، غذا دادن به حیوانات امری کاملا احساسی‌ست کە بر پایه آن بە حیوانات و چرخه اکوسیستم خیانت می‌شود. به حیوانات غذا ندهید تا حیات وحش، حیات وحش باقی بماند. با همه زیبایی‌هایش. برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

هیوا ۱۴۰۱/۶/۱۵
کاملا موافقم، متاسفانه بعضی از انگل ها از طریق مدفوع حیوانات در پارک ها و... تماس فرزاندانمان در اثر بازی و ... با آنها آلوده شده و در معرض خطرناک ترین مریضی ها قرار میگیرند ، ناشنوایی و نارسایی و کندذهنی و پدیده داون و التهاب چشمی یووئیت و ...
انگل توکسوپلاسما با فریب سیستم ایمنی برای همیشه در مغز جا خوش کرده و باعث فاحعه های بیولوژیکی خطرناکی می شود، اما متاسفانه کو گوش شنوا، دادن غذا به حیوانات در درجه اول خیانت به خود حیوانات و در مرحله خیلی حاد تر خیانت و جنایت در حق بهداشت عمومی و مردم جامعه خودمان است.
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

عبداله ۱۴۰۱/۶/۱۴
سلام اشخاصی رو میشناسم که تمام آشغالهای مرغ فروشهارو جمع میکنه اطراف سد برای سگها میبره به خیال خودش کار خیر انجام میده درحالی که خودش بازاریه اگه یه نفر مستحق بره پیشش بهش کمک نمیکنه
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

ریبوار ۱۴۰۱/۶/۱۴
سلام خیلی ممنون از مطلب مفیدتون
بنظرم بهتر است این مطلب رو هفته ای یکبار در کانال تون قرار میداد که همه مطلع بشن از اشتباه کارشون..
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

ریبوار ۱۴۰۱/۶/۱۴
سلام خیلی ممنون از مطلب مفیدتون
بنظرم بهتر است این مطلب رو هفته ای یکبار در کانال تون قرار میداد که همه مطلع بشن از اشتباه کارشون..
2
0
پاسخ به این اظهارنظر

محمد شریفی کاملا با نظر جنابعالی موافقم این یک واقعیت است وانکار آن جهل است ۱۴۰۱/۶/۱۴
3
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۱/۶/۱۴
طرف پدرومادرشوگذاشته توسالمندان حالاخودشیرینی میکنه خودشوازحیوان میدونه باهاش زندگی میکنه

نظر خود را براي ما ارسال كنيد