تاريخ: ۱۴۰۱ دوشنبه ۱۴ شهريور ساعت ۱۲:۳۹ بازدید: 1178      نظرات: 0      کد مطلب: 20312
نقد و بررسی یک عاشقانه سینمایی

راز ماندگاری فیلم کازابلانکا پس 8 دهه


 

نام فیلم: کازابلانکا(Casablanca)

سال ساخت: 1943

امتیاز در متاکریتیک: فیلم شماره 4

امتیاز در (IMDB): 8.5 و فیلم شماره 50 در این رده

کارگردان: مایکل کورتیز

بازیگران: هامفری بوگارت، اینگرید برگمن، پل هنرید، کلود رینز و...

 ژانر: رمانتیک

ساختار: کلاسیک(شاه‌پیرنگ)

دوره: کلاسیک هالیوود

جوایز: برنده 3 جایزه اسکار و نامزدی در 5 بخش جوایز اسکار

برندهٔ جایزه اسکار بهترین فیلم برای کمپانی برادران وارنر، بهترین کارگردانی برای مایکل کورتیز، بهترین فیلم‌نامه اقتباسی برای ژولیوس جی اپستین، فلیپ جی اپستین و هوارد کوچ

نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای هامفری بوگارت، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای کلود رینز، بهترین فیلمبرداری برای آرتور ادسون،  بهترین تدوین فیلم اوون مارکس، نامزد جایزه اسکار بهترین موسیقی متن مکس اشتاینر

 

مایکل کورتیز با داستانی در ژانر رومانس آنهم در بحبوحه جنگ جهانی و بحران مهاجران، ابهت انسان‌های خوب و عاشق‌پیشه را قالب کازابلانکا ارائه کرد تا قهرمان داستان را به یک اسطوره برای دهه‌ها تبدیل کند.

 کازابلانکا همچون یک قطعه موسیقی دلنشین و عاشقانه بارها مخاطب را به خود جذب می‌کند.

بازی تأثیرگذار هامفری بوگات در نقش شخصیت اول داستان هم عاشق‌پیشگی و پختگی را به حد اعلا می‌رساند، به نحوی که این فیلم بعد از 8 دهه همچنان در زمره بهترین فیلم رمانتک جهان قرار داده است.

 

داستان فیلم:

در بحبوحه جنگ جهانی و بحران مهاجران در جهان، کازابلانکا به پله رهایی شهروندان سراسر اروپا تبدیل شده است، همه در فکر تهیه ویزا و سفر آمریکا و نقاطی هستند که سایه جنگ زندگی آنها را تهدید نکند.

در این بین هامفری بوگارت شخصیت اول داستان و در نقش ریک کافه‌دار، بدور از حاشیه زندگی می‌کند، تا اینکه عشق سال‌های گذشته او با معشوق جدیدش که یک آزادی‌خواه دوآتیشه وارد کازابلانکا می‌شوند و....

 

نقد و بررسی:

کازابلانکا یک ژانر رمانتیک تمام عیار است که هم علاقمندان انگلیسی زبان و غیرانگلیسی زبان را به خود جذب کرده است.

در واقع عشق و دلدادگی را کازبلانکا برای سطح وسیعی از جهان روایت کرده و مخاطبین سینما از سراسر جهان با آن همزاد پنداری کرده‌اند.

درهم آمیختگی بحران‌های جهانی با یک روایت عاشقانه با پرداخت خوب کارگردان اثری ماندگار را خلق کرده است.

از جوایز اسکاری که این فیلم دریافت کرده هم مشخص است که خلق این شاهکار هنری نتیجه یک هماهنگی کامل تولیدکنندگان، کارگردان و فیلمنامه بوده است.

در مجموع کازابلانکا جدا از اینکه از نظر تکنیکی و فنی نمره‌های قابل قبولی کسب کرده، از نظر مخاطبان سینما نیز یک فیلم جذاب و ماندگار است که همانند یک قطعه موسیقی عاشقانه می‌توان بارها از آن لذت برد.

 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد