تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۰ شهريور ساعت ۱۵:۴۳ بازدید: 818      نظرات: 0      کد مطلب: 20295

آخرین تحولات جنگ روسیه و اوکراین


در حالی که جنگ روسیه و اوکراین وارد صد و نودمین روز خود می شود، نگاهی به تحولات اصلی می اندازیم.
نیروهای اوکراینی پس از آغاز عملیات جدید کیف برای بازپس گیری قلمرو جنوبی خود، مدعی موفقیت نظامی در سه منطقه از منطقه خرسون تحت اشغال روسیه شدند. در همین حال، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ضد حمله اوکراین در جنوب شکست خورده است و نیروهای این کشور متحمل تلفات سنگین جانی  و تجهیزات شده اند.
 شهردار اوکراین گفت که دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکف، که از ابتدای تهاجم روسیه به طور مکرر گلوله باران شده است، یک شبه زیر آتش قرار گرفت.
تاسیسات هسته ای
یک تیم آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در  تلاش هستند تا از نیروگاه اتمی زاپروژیا برای بررسی آسیب های وارده به آن پس از حملات مکرر که ترس از فاجعه رادیویی را افزایش داده است بازدید کنند . رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که او می‌خواهد  مأموریت «حضور دائمی» در این سایت هسته‌ای را  ایجاد کند که این پروسه چند روز طول خواهد کشید.
 روسیه اوکراین را به استقرار 60 "خرابکار" در بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا قبل از بازدید بازرسان سازمان ملل متهم کرد. رئیس اداره نظامی اوکراین در نیکوپول نزدیک نیروگاه زاپروژیا - گفت که نیروهای روسی در حال گلوله باران مناطقی در نزدیکی این نیروگاه هستند تا به آژانس بین المللی انرژی اتمی این تصور را بدهند که اوکراین در حال حمله به آن است.
شرکت دولتی انرژی اتمی اوکراین میگوید که یکی از دو راکتور عملیاتی مجتمع زاپروژیا به دلیل گلوله باران روسیه تعطیل شده است.
دیپلماسی
وزرای خارجه اتحادیه اروپا موافقت کردند که قرارداد تسهیل روادید با روسیه را به حالت تعلیق درآورند و به این ترتیب دستیابی اتباع روسیه به مدارک لازم برای سفر به این اتحادیه را دشوار کنند. اما آنها ممنوعیت روادید مورد نظر اوکراین و سایر کشورهای عضو را  علیه روسیه اعمال نکردند.
ایران به اصطلاح بسته "ابتکار صلح" را برای پایان دادن به جنگ اوکراین - که توسط یک رهبر ناشناس اروپایی پیشنهاد شده بود - به روسیه ارائه کرد.
ژنرال ابرهارد زورن، رئیس دفاع آلمان، به غرب هشدار داد که قدرت نظامی روسیه را دست کم نگیرد و گفت روسیه پتانسیل گشودن جبهه دوم را دارد.
وزارت خارجه کانادا اعلام کرد که در واکنش به تحریم‌های اتاوا علیه اتباع روسیه، حدود 55 مقام نظامی و سیاستمدار کانادایی از ورود به روسیه منع شده‌اند.
اقتصاد
روسیه تحویل گاز به آلمان و بقیه اروپا از طریق خط لوله نورد استریم 1 را با استناد به الزامات تعمیر و نگهداری متوقف کرد، به این معنی که از 31 اوت تا 3 سپتامبر هیچ گازی از این کشور جریان نخواهد داشت. روسیه تحریم ها را عامل توقف صادرات گاز می داند.
فرانسه می گوید گازپروم که تامین کننده گاز روسیه است بهانه می آورد تا تحویل گاز طبیعی به فرانسه را متوقف کند، اما اگنس پانیر-روناچر، وزیر انرژی فرانسه میگوید که این اقدامات روسیه قابل پیش بینی بود.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد