تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۸ شهريور ساعت ۱۱:۲۱ بازدید: 576      نظرات: 0      کد مطلب: 20253
سی تن کشته و صدها زحمی

آخرین تحولات عراق


 

خیابان‌های منطقه سبز بغداد، پایتخت عراق روز دوشنبه به دنبال کناره‌گیری مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه از سیاست صحنه اعتراض و درگیری بود.

بنا به گزارش‌ها دستکم 30 نفر از هواداران مقتدی صدر بر اثر تیراندازی کشته و ۳۸۰ نفر نیز مجروح شده‌اند. این در حالی است که دوشنبه شب صدای انفجار و شلیک ممتد سلاح‌های خودکار از منطقه سبز بغداد شنیده می‌شد.

 یک منبع امنیتی در گفتگو با یورونیوز؛ تبادل آتش بین شبه‌نظامیان هوادار مقتدی صدر و نیروهای ویژه ارتش و شبه‌نظامیان حشد شعبی در جریان بود. این منبع امنیتی افزود که شبه‌نظامیان هوادار مقتدی صدر از دیگر بخش‌های شهر به منطقه سبز بغداد حمله می‌کردند.

 

طبق همین گزارش دستکم هفت خمپاره به منطقه سبز بغداد اصابت کرد.

منطقه سبز بغداد بخشی حفاظت شده از پایتخت عراق است که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده‌‌اند. بنا به گزارش‌ها به دنبال وضع مقررات منع رفت و آمد، آن دسته از خیابان‌های بغداد که در حالت عادی در طول شب شلوغ و پر رفت و آمد هستند دوشنبه شب خلوت بودند.

بحران سیاسی عراق از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ و اختلاف بر سر تشکیل دولت جدید، انتخاب نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری آینده آغاز شد.

اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست روز دوشنبه این بحران را وارد مرحله خونین و جدیدی کرد.

مقتدی صدر با استعفای آیت‌الله حائری از مرجعیت: برای همیشه‌ از سیاست کناره‌گیری می‌کنم.

 

واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به رویدادهای خشونت‌بار بغداد

کاخ‌سفید در واکنش به تحولات سیاسی روز دوشنبه در عراق ضمن ابراز «نگرانی» از شرایط موجود خواستار حفظ آرامش و گفتگوی طرف‌های درگیر شد. اتحادیه اروپا و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز از همه طرف‌ها در عراق خواستند تا «خویشتندار» باشند.

وی همچنین خواستار اتخاذ فوری تدابیری برای کاهش تنش در عراق شد.

وزارت خارجه فرانسه هم دوشنبه شب از همه طرف‌ها در عراق خواست تا ضمن حفظ «خویشتنداری» خود فورا به «درگیری‌های مرگبار» پایان دهند.

مسعود بارزانی رئیس حزب دمکراتیک کوردستان و رییس سابق اقلیم نیز در این باره گفت که امیدوارم همگی مسؤولیت پذیر باشند و خویشتنداری خود را حفظ کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که برای حل مشکلات و درگیری‌ها به زبان زور، سلاح و خشونت متوسل نشد.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در بیانیه‌ای در واکنش به ناآرامی‌های امروز در بغداد تاکید کرد: شرایط دشوار کنونی عراق ایجاب می‌کند که همه طرف‌ها به آرامش، خویشتن‌داری، جلوگیری از تشدید تنش‌ پایبند باشند.


«اعتصاب غذای» مقتدی صدر و گسترش ناآرامی از بغداد به دیگر مناطق عراق

ناآرامی‌های روز دوشنبه محدود به بغداد نبود و دیگر مناطق عراق نیز تحت تاثیر اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست قرار گرفت.

هواداران این روحانی بانفوذ شیعه در استان ذی‌قار در جنوب عراق به مقر استانداری یورش بردند. بنا به گزارش‌ها طرفداران مقتدی صدر شماری دیگر از ساختمان‌های دولتی در شهر ناصریه را تصرف کردند.

به گفته شاهدان عینی مقر استانداری بابل در شهر حله نیز به تصرف هواداران مقتدی صدر درآمد.

این در حالی است که یکی از مسئولان جریان حامی مقتدی صدر اعلام کرد که این روحانی ۴۸ ساله «تا زمان پایان خشونت‌ها» دست به «اعتصاب غذا» می‌زند.

 

 واکنش ایران به حوادث عراق شد

سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که به دنبال تحولات اخیر عراق و لغو پرواز شرکت‌هایی هوایی ایرانی به این کشور برنامه‌ریزی برای بازگرداندن اتباع ایرانی از طریق پروازی فوق‌العاده به نجف در جریان است.

وزارت کشور ایران روز دوشنبه اعلام کرده بود که مرزهای زمینی با عراق بسته شده است. این در حالی است که تنها حدود دو هفته به مراسم اربعین باقی مانده است. شمار زیادی از زائران ایرانی طی سال‌های اخیر همزمان با مراسم اربعین به عراق می‌رفتند. اکنون نیز تعدادی از زوار به شهرهای زیارتی کشور عراق سفر کرده‌اند

سازمان حج و زیارت ایران روز دوشنبه گفته بود که تعداد متقاضیان برای «زیارت اربعین» حدود «دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر» است.

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد