تاريخ: ۱۴۰۱ يکشنبه ۶ شهريور ساعت ۱۳:۲۰ بازدید: 753      نظرات: 0      کد مطلب: 20220

درباره فوتبالیستی که دغدغه‌های محیط زیستی دارد/ مردم به حرف‌های من می‌خندیدند


مورتن تورسبی فوتبال را ابزاری مناسب برای حفظ محیط زیست دنیا می‌داند و برای آن مبارزه می‌کند.

به گزارش هاژه اسپورت؛ فوتبال با تأثیر گسترده‌ای که بر جوانان در سراسر جهان دارد، ثابت کرده است که می‌تواند نقش مثبتی در تغییر نگرش افراد نسبت به مشکلات عمده اجتماعی ایفا کند. یکی از این مشکلات، تغییرات آب و هوایی است. موضوعی که مورتن تورسبی ملی‌پوش نروژی سامپدوریا درباره آن صحبت کرده است. او در این خصوص گفت: «اگر در آینده بحران آب و هوا را حل نکنیم، فوتبال دچار مشکلات بزرگی خواهد داشت. وقتی هفت سال پیش شروع به صحبت در مورد بحران آب و هوا کردم، مردم به من می‌خندیدند. آن‌ها متوجه نبودند اما حالا همه در حال درک این موضوع هستند که همه ما مشکلات بزرگی خواهیم داشت و فوتبال هم تحت تأثیر جهانی قرار خواهد گرفت که دیگر کار نمی‌کند. برای همین فوتبال به عنوان ورزشی که خارج از همه چیزهایی که در اطراف ما در جامعه اتفاق می‌افتد دیده می‌شود، باید برای کمک به محیط زیست پیش قدم شود.»

تورسبی معتقد است که اگر بازیکنان، باشگاه‌ها و مربیان بیشتری در مورد این موضوع صحبت کنند، اتفاق مشابهی می‌تواند در مورد تغییرات آب و هوایی رخ دهد. او ادامه داد: «یوفا و فیفا تنها زمانی تغییر خواهند کرد که ببینند گرایش به این موضوع در میان جامعه فوتبال رو به افزایش است. وقتی به نحوه متوقف کردن سوپرلیگ اروپا نگاه می‌کنید، می‌بینید که هواداران در این موضوع تأثیر زیادی در آن داشتند، زیرا بدون هواداران، فوتبال چیزی مهمی نیست. حالا ما باید هواداران را وادار کنیم که مراقب باشند و فوتبالیست‌ها و باشگاه‌ها را وادار به انتشار پیام حفاظت از محیط زیست و آب و هوا کنند. فوتبال بازی‌ای است که در آن هواداران تصمیم می‌گیرند که چه چیزی می‌خواهند باشد. هواداران تصمیم می‌گیرند که چه نوع فوتبالی را می‌خواهند. اگر هواداران فوتبال دوستدار محیط‌ زیست می‌خواهند، ما آن را خواهیم داشت. همه ما در این دوران خارق‌العاده زندگی می‌کنیم. با اتخاذ تصمیمات درست در 10 سال آینده، می‌توانیم آینده ای غنی، شکوفا و پایدار برای خود و تمام زندگی روی زمین بسازیم.»

تورسبی هر کاری که می‌تواند برای افزایش آگاهی موثر باشد انجام می دهد. او پیراهن شماره 2 سامپدوریا را می پوشد تا توجه ها را به هدف توافق بین‌المللی پاریس جلب کند. او همچنین جایزه شایستگی FIFPRO را در سال 2021 به دلیل فعالیت‌های آب و هوایی خود پس از راه‌اندازی جنبش «ما سبز بازی می‌کنیم» که یک جنبش فوتبال محیطی با هدف ایجاد نگرش‌ها و اقدامات پایدارتر است را دریافت کرد. این بازیکن 25 ساله از زمانی که بازیکنی در هیرنوین هلند بود، مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرده است، می‌گوید که همه می‌توانند در این پیشنهاد برای محافظت بهتر از کره زمین تفاوت ایجاد کنند. او عنوان کرد: «کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم در زندگی شخصی‌مان انجام دهیم که نه تنها رد پای کربن را تغییر می‌دهد، بلکه طرز فکر اطرافیان‌تان را نیز تغییر می‌دهد. مردم به تغییر به عنوان چیزی فکر می‌کنند که فقط خودشان را تغییر ‌دهد اما در واقع همه افراد اطراف‌شان مانند خانواده و دوستان را تغییر می‌دهند. اجرای اقدامات جدید مانند شروع به خوردن متفاوت، غذاهای گیاهی‌تر، رانندگی با ماشین الکتریکی یا یافتن راه‌های دیگر برای سفر، کارهایی هستند که می‌توانیم در زندگی روزمره انجام دهیم. در واقع، رفتار افراد اطراف‌مان را تغییر می‌دهد.»

اکنون هدف تورسبی این است که بازیکنان، باشگاه‌ها و ارگان‌های مدیریتی دیگر را به امید ایجاد انقلابی در شیوه برخورد فوتبال با تغییرات اقلیمی همراه کند. فیفا و یوفا هر دو متعهد شده‌اند به فوتبال کمک کنند تا با اهداف جهانی کاهش 50 درصدی انتشار کربن تا سال 2030 و دستیابی به خنثی‌سازی کربن تا سال 2040 به فوتبال کمک کنند.

در همین حال، در سطح باشگاهی، نمونه‌های عالی از کارهایی که می‌توان انجام داد نیز وجود دارد، مانند باشگاه ولفسبورگ در بوندسلیگا که صد درصد انرژی‌های تجدیدپذیر را مصرف می‌کنند و همچنین هواداران و کارکنان را در سفر به مسابقات با دوچرخه یا وسایل نقلیه عمومی تشویق می‌کنند. تورسبی یادآور شد: «من معتقدم که فوتبالیست‌ها می خواهند کاری انجام دهند اما در این راستا یک مشکل پیچیده وجود دارد. من فکر نمی‌کنم تا زمانی که پایداری و دیگر چیزهای لازم به بخش اصلی استراتژی و مدل کسب‌وکار فوتبال تبدیل نشود، تأثیری نخواهد داشت.»

فوتبالیست‌های برجسته نیز می‌توانند نقش مهمی داشته باشند اما تورسبی می‌داند که برخی احساس می‌کنند برای مقابله با این موضوع آماده نیستند یا از متهم شدن به ریاکاری می‌ترسند. بسیاری از فوتبالیست‌ها به دلیل قراردادهای اسپانسر در معرض خطر قرار می‌گیرند اما او می‌گوید این نباید مانع از آزادی آنها در صحبت کردن در مورد تغییرات مثبت اقلیمی شود: «این یک مسئله حساس است و من بازیکنانی که این مشکل را دارند درک می‌کنم. اما من معتقدم که باید تلاش کنیم تا هرچه بیشتر عمل کنیم. ما باید در سال 2050 در انتشار کربن صفر باشیم نه فردای آن. ما زمان داریم تا بهبود پیدا کنیم، تغییر کنیم، بنابراین وقتی با این بازیکنان صحبت می‌کنم این پیام اصلی من است. فقط مهم است که آنها این موضوع را به عنوان یک مشکل درک کنند و بخواهند از صدای خود برای صحبت کردن در این مورد استفاده کنند تا در واقع این پیام را به بیرون منتقل کنند.»

تورسبی با نخست‌ وزیر نروژ، وزیر محیط ‌زیست ایتالیا و فرانس تیمرمنز از کمیسیون اروپا که کار بر روی یک معامله سبز و اولین قانون آب و هوای اروپا را رهبری می‌کند، صحبت کرده است. او همچنین در جمع آوری پلاستیکها در جنوا شرکت کرده است، در حالی که پیاده‌روی در اطراف کوه‌های شمال ایتالیا بر فراز دریای مدیترانه در روزهای تعطیل یادآور این است که او دقیقاً در تلاش برای حفظ چه چیزی است. او می‌گوید: «من از این نوع لحظات انرژی می‌گیرم. وقتی با طبیعت هستم، زیبایی و صمیمیتی را می‌بینم که ارزش جنگیدن را دارد.»ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد