تاريخ: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۷ بهمن ساعت ۹:۵۸ بازدید: 736      نظرات: 0      کد مطلب: 2957

طرح راه آهن مهاباد- ارومیه بهار سال آینده به بهره برداری می رسد


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، معاون ساخت و توسعه راه های وزارت راه و شهرسازی گفت: طرح راه آهن مهاباد- ارومیه از اولویت های دولت تدبیر و امید است که بهار سال آینده به بهره برداری می رسد.
  خیرالله خادمی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از طرح ایستگاه راه آهن شهرستان نقده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: این طرح یکی از 5 محور اولویت دار در قالب طرح های اقتصادمقاومتی و توسعه ملی در سال 1395 است که بخش های مهمی از این محور به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است.
وی افزود: طرح راه آهن مهاباد به ارومیه 100 کیلومتر است که 23 کیلومتر حدفاصل مهاباد تا نقده آماده شده و ریل گذاری انجام گرفته است و ایستگاه نقده هم 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تا چند روز آینده کارهای جزئی باقی مانده آن به اتمام می رسد.
وی با اشاره به اینکه این طرح از برنامه های اولویت دار دولت است که 5 محور ریلی مرکز استان ها را به هم متصل کند، اظهار کرد: بخش اول مسیر تا نقده تکمیل شده و بقیه مسیر بطول 75 کیلومتر حدفاصل نقده به سمت ارومیه هم در سریع ترین زمان ممکن ریل گذاری می شود.
خادمی افزود: بر اساس تصمیم گرفته شده در چند روز آینده ریل گذاری به سمت ارومیه در محور 75 کیلومتری طرح آغاز می شود.
وی علت تاخیر در اجرای طرح را شرایط جوی دانست و گفت: سرما و برودت هوا، خاکریزی و زیرسازی ها را با مشکل مواجه کرده است.
خادمی ادامه داد: تاخیر در تامین اعتبارات و بحث نقدینگی ریالی از اهم مشکلات طرح است که آنهم با دستور معاون اول رئیس جمهور از منابع اوراق مشارکت اسلامی، بخشی به این طرح اختصاص داده شد که مطالبات پیمانکاران در حال پرداخت است.
معاون ساخت و توسعه راه های وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: تا چند روز آینده موانع پیش رو برطرف خواهد شد و امیدواریم با حداکثر تلاش تا پایان بهار سال 96 این طرح مورد بهره برداری قرار بگیرد.
خادمی اعتبار مورد نیاز طرح برای تکمیل نهایی را 2 هزار و 500 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: در مرحله اول بخشی از اوراق مشارکت که 2 هزار میلیارد ریال بود تخصیص یافت و اکنون نیز حدود 500 میلیارد ریال برای خرید اقلام مورد نیاز است که تخصیص آن به زودی صورت بگیرد.
طرح راه آهن مراغه - ارومیه از سال 80 به طول 184 کیلومتر با هدف اتصال مرکز آذربایجان غربی به شبکه سراسری راه آهن آغاز شده است و اجرای آن هنوز ادامه دارد.
به گفته مسئولان استانی کارهای زیرسازی مسیر خط آهن تا ایستگاه ارومیه تکمیل شده و تنها عملیات ریل گذاری باقی مانده است و مسیر مهاباد- نقده بخشی از این طرح بوده که آماده شده است.
منبع: ایرنا
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد