تاريخ: ۱۴۰۱ دوشنبه ۳۰ خرداد ساعت ۱۳:۰ بازدید: 690      نظرات: 0      کد مطلب: 19369
نگاهی به سهمیه قاره‌ها در اولین جام‌جهانی 48 تیمی

نرفتن به جام جهانی سخت تر از رفتن!


با توجه به سهمیه‌بندی جدید قاره‌ها برای جام‌جهانی 2026، نرفتن به جام‌جهانی واقعا دشوار است!

به گزارش هاژه اسپورت، احتمالا قطر آخرین میزبان جام جهانی است که برای گرفتن بلیت حضور در آن، تیم‌های دنیا به زحمت افتاده‌اند چرا که با سهمیه‌بندی جدید و اضافه شدن یک و نیم برابری تیم‌ها برای جام جهانی 2026، دیگر صعود به این رقابت‌ها کار خارق‌العاده‌ای نخواهد بود. پس از اعلام اسامی شهرهای میزبان جام جهانی در قاره امریکای شمالی و به میزبانی مشترک ایالات متحده، کانادا و مکزیک، اکنون سهمیه‌های هر قاره برای شرکت در این رقابت‌ها اعلام شده است.

آسیا؛ قاره‌ای برای سفر به جام جهانی

در سهمیه‌بندی جدید جام جهانی که متشکل از 48 تیم است، پس از اروپا با 16 نماینده و آفریقا با 9 تیم، آسیا با 8 نماینده بیش‌ترین سهمیه را دارد. این یعنی تیم ما و تمام تیم‌هایی که با آن‌ها برای رسیدن به جام‌های جهانی رقابت می‌کردیم، بدون دردسر پا به این رقابت‌ها خواهند گذاشت. سهمیه آسیا در حالی به 8 سهمیه افزایش پیدا کرده که بیش‌ترین تیم‌های حاضر در مرحله نهایی از مسابقات مقدماتی جام جهانی برای این قاره 12 تیم بوده است. یعنی فقط کافی است بین 4 تیم آخر نباشیم یا به عبارتی احتیاجی نیست خیلی خوب عمل کنیم، فقط کافی است خیلی بد کار نکنیم! 

اقیانوسیه؛ بالاخره در جام جهانی

سهمیه‌بندی جدید رقابت‌های جام جهانی فقط برای آسیا یک موهبت نبوده و قاره اقیانوسیه که در دوره‌های قبل با نیم سهمیه همواره مجبور بود با نمایندگان قاره‌های دیگر در پلی‌آف بازی کند، اکنون یک سهمیه مستقل در این رقابت‌ها دارد و بالاخره آن‌ها را هم در جام‌جهانی خواهیم دید. 

آمریکای جنوبی؛ کم‌ترین افزایش 

یکی از معیارهای سهمیه‌بندی قاره‌ها در جام‌جهانی تعداد کشور حاضر در آن قاره است و آمریکای جنوبی با وجود قهرمانی‌های متعدد در این مسابقات با توجه به تعداد پایین کشورهای این قاره فقط با یک و نیم سهمیه افزایش پا به جام جهانی 2026 امریکا خواهد گذاشت. در واقع سهمیه پیشین آن‌ها هم به لطف درخشش تیم‌های این قاره رقم خورده بود و اکنون با 6 سهمیه با وجود 9 قهرمانی در جام‌های جهانی 2 تیم کم‌تر از آسیا در این رقابت‌ها دارند!

آفریقا؛ بیش‌ترین افزایش سهمیه

قاره سیاه با 4 تیم بیش‌تر در جام جهانی بعدی، از بیش‌ترین افزایش سهمیه در این مسابقات برخوردار است و احتمالا دیگر حسرت از دست دادن بازی الماس‌های سیاه تیم‌های مختلف این قاره را در بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی جهان نخواهیم خورد.

افزایش سهمیه‌ها و سخت‌تر شدن میزبانی

تا پیش از این برای برگزاری جام جهانی داشتن 8 ورزشگاه استاندارد و مورد تایید فیفا کفایت می‌کرد اما با شرایط جدید این تعداد برای 48 تیم حاضر در این رقابت‌ها کافی نخواهد بود و این موضوع یعنی میزبانی جام جهانی به آسانی ادوار گذشته نیست؛ تا جایی که کشور پهناوری مانند ایالات متحده هم این میزبانی را با کانادا و مکزیک سهیم شده است. شاید برگزاری جام جهانی فوتبال در یک کشور با شرایط جدید این رقابت‌ها و افزایش میهمانان این آوردگاه رفته رفته به یک خاطره تبدیل شود!

سهمیه بندی جدید

اروپا؛ 16 تیم؛ 3 تیم افزایش
آفریقا؛ 9 تیم؛ 4 تیم افزایش
آسیا؛ 8 تیم؛ 3.5 تیم افزایش
آمریکای جنوبی؛ 6 تیم؛ 1.5 تیم افزایش
آمریکای شمالی؛ 6 تیم؛ 2.5 تیم افزایش
اقیانوسیه؛ یک تیم؛ نیم سهمیه افزایش

2 سهمیه هم با انجام یک تورنمنت 6 تیمی مشخص خواهد شد و ضمن این که سهمیه آمریکای‌شمالی با احتساب 3 میزبان لحاظ شده است.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد