تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۹ خرداد ساعت ۱۸:۲۴ بازدید: 863      نظرات: 0      کد مطلب: 19221

جنگ در اوکراین؛ کی‌یف: نبرد «سورودونتسک» سرنوشت دونباس را رقم می‌زند


به گزارش هاژه، نبردهای سنگین در سورودونتسک، شهر کلیدی استان لوهانسک روز پنجشنبه نیز در حالی با شدت تمام دنبال شد که کی‌یف درگیری‌های چند روز گذشته در این شهر را یکی دشوارترین‌ها نبردها از آغاز تهاجم نظامی روسیه تاکنون اعلام کرده است.
آخرین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نیروهای ارتش روسیه بخش بزرگی از این شهر استراتژیک را در دست دارند و نیروهای اوکراینی زیر آتش سنگین توپخانه و حملات هوایی مجبور به تغییر آرایش و عقب‌نشینی به سمت مواضع مستحکم‌تر شده‌اند.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در تازه‌ترین واکنش به درگیری‌ها در شرق کشورش نبردهای سنگین در سورودونتسک را به سرنوشت منطقه دونباس گره زده است.
 
زلنسکی شامگاه چهارشنبه با انتشار ویدیویی در این خصوص تاکید کرد: «ما از مواضع خود دفاع می کنیم و خسارات سنگینی به دشمن وارد خواهیم کرد. این نبرد  دشوار است، احتمالاً یکی از سخت ترین نبردها در طول جنگ است.»
تصرف این شهر کلیدی که متضمن در اختیار گرفتن منطقه وسیعی از منابع زغال سنگ است برای روسیه اهمیت زیادی دارد.
جدایی طلبان هوادار روسیه پیش‌تر در سال ۲۰۱۴ بخشی از این مناطق شرقی اوکراین را تحت کنترل خود درآورده بودند.
رئیس جمهوری اوکراین با تاکید بر اهمیت نبردها در سورودونتسک یاد آور شد که سرنوشت دونباس در همین منطقه رقم می‌خورد. 
 
کی‌یف: روزانه ۱۰۰ سرباز اوکراینی کشته و حدود پانصد سرباز زخمی می‌شوند 
در حالی که نبردهای سنگین میان ارتش روسیه و نیروهای اوکراینی در داخل و اطراف سورودونتسک و به طور گسترده‌تر در دونباس جریان دارد، کی‌یف از کشته شدن روزانه یکصد سرباز این کشور خبر داده است.
اُلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین ضمن تشریح تلفات روزانه نیروهای مدافع اوکراینی در برابر تهاجم ارتش روسیه گفت که هر روز بیش از یکصد سرباز و نظامی ارتش این کشور کشته و حدود ۵۰۰ نفر نیز مجروح می‌شوند.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ابتدای ماه جاری گفته بود که ارتش کشورش روزانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ تلفات دارد.
 
فرماندار لوهانسک: با سلاح‌های دوربرد غربی ظرف ۲ روز سورودونتسک را پس می‌گیریم
فرماندار منطقه‌ای استان لوهانسک روز چهارشنبه در حالی که نبردهای سنگین در سورودونتسک همچنان جریان دارد از احتمال بازپس‌گیری کامل این شهر توسط نیروهای اوکراین خبر داد.
سرهی هایدای در این خصوص تاکید کرد که نیروهای اوکراینی به محض در اختیار گرفتن تسلیحات توپخانه‌ای دوربرد از سوی غرب «ظرف دو تا سه روز» کنترل کامل شهر را به دست خواهند گرفت.
ارتش روسیه هفته‌ها در تلاش است تا این شهر صنعتی واقع در منطقه لوهانسک را که برای تسلط بر منابع وسیع زغال سنگ در دونباس مهم است، به تصرف خود درآورد.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد