تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد ساعت ۲۳:۳۰ بازدید: 1695      نظرات: 1      کد مطلب: 19061
سفری به لیلاخ

جاذبە های گردشگری دهگلان


 
یکی از شهرهای استان کوردستان دهگلان می باشد که در فاصله ۴۵ کیلومتری از مرکز استان یعنی سنندج واقع شده است.این شهر بر دشتی فراخ به نام لیلاخ و در کنار رود فصلی قرار دارد.آب و هوای مطبوع آن و مناطق گردشگری و تفریحی دهگلان آن را به شهری دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است
 
جاهای دیدنی دهگلان
 
کوه شیدا
 
اهالی دهگلان کوه شیدا را به کوه شیطه و یا شیبا، که به معنی کوه نور است، می‌شناسند. بالای کوه بنایی گنبدی‌شکل وجود دارد که می‌گویند قبر امان‌الله خان والی کوردستان است و عده‌ای دیگر این مقبره را به امامزاده شیدای نازار می‌شناسند. این بنا در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. درختان بادام،‌ گون درمنه، گندمیان و مرزه کوهی قسمتی از پوشش گیاهی کوه شیدا را تشکیل داده‌اند.
 
 
 
 
شیطان بازار:
 
منطقه شیطان بازار در دو کیلومتری کوه شیدا در شهر دهگلان قرار دارد. ویژگی این منطقه وجود سنگ‌های آهکی است که در اثر عوامل طبیعی مانند باد و باران به شکل‌های عجیبی مانند انسان و حیوان درآمده‌اند و گردشگران بسیاری برای دیدن سنگ‌های عجیب این منطقه راهی دهگلان می‌شوند.
 
 
 
 
روستای ماچکه علیا از جاهای دیدنی دهگلان
 
ماچکه علیا روستایی کوچک اما زیبا از توابع شهر دهگلان است. جمعیت این روستا ۳۰۰ نفر است و اهالی خونگرم و مهمان نواز آن به دامداری و کشاورزی مشغول اند. مقبره زیارتی و تپه باستانی از جاذبه های تاریخی و گردشگری این روستا به شمار می آیند.
 
 
 
 
 
روستای چاغربلاغ
 
این روستا در بخش بلبان آباد شهرستان دهگلان در استان کوردستان در غرب ایران قرار داردذچاغربلاغ٬ ازشرق به روستای سرب شیخ حسن٬ از غرب به روستای کاکو علیا و کاکو سفلا٬ از شمال به کوههای احمد آباد پنجه و از جنوب به کوههای روستاهای بخش سنقر کلیایی(حسین آباد و گرگین دره) قرار دارد.
 
 
 
 
 
زیارتگاه ماموستا ملاعبدالله باشماق:
 
در حوزه فرهنگی و معنوی از جاهای دیدنی دهگلان می­ توان به زیارتگاه ماموستا ملا عبدالله باشماق اشاره کرد .روستای باشماق یکی از روستاهای خوش آب و هوا و قدیمی منطقه (له یلاخ)یا ئیلاق می‌باشد که از صدها سال قبل یکی از مراکز علم و دانش بوده و عارفان بزرگی از این روستا برخاسته‌اند. از قبیل بابا حسنجان ،ماموستا ملا عبدالله، ملا محمد علی ، ملا عزیز، شیخ لطف الله آهنگر وبسیاری دیگر که در این میان مرحوم ماموستا ملا عبدالله از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده واز ایشان کرامات وخوارق عادت زیادی نقل می‌شود.
 
 
 
کوه هفت سواران
 
هفت سواران کوهی در منطقه له یلاخ کوردستان در نزدیکی روستای جوانمردابادومبارک اباد قرار گرفته
که در میان اهالی کوهی تفریحی زیارتی است و از جاهای دیدنی دهگلان است. به گفته تاریخ زمانی هفت سوار که گویا از ترس دشمن بدانجا امده ومدتی را در بالای که کوه اقامتگاهی داشتند روزگار گذراندند وبعد از مرگ نیز در همانجا به خاک سپرده شدند از ان زمان به بعد کوه هفت سواران به مکانی برای زیارت اهل دل وطلب حاجات از خداوندتبدیل شده که الحق جای بکر وارامش بخش ودارای طبیعتی زیبا است .
 
 
 
 
سد های سورال و سنگ سیاه
 
از جاهای دیدنی دهگلان و این سد در ۲۶ کیلومتری دهگلان و سه کیلومتری جنوب غربی روستای سورال قرار دارد و مکان مناسبی برای تفریح مردم دهگلان و روستاهای اطراف این سد است.
 
 
 
 
کوه سلطان سراج الدین و طبیعت روستاهای قادرمرز و باشماق، از دیگر جاهای دیدنی شهرستان دهگلان است.
 
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

منوچهر عزتی ۱۴۰۱/۳/۸
سلام بنده اهل روستای چاغربلاغ دهگلان هستم عکسی که گذاشتید مربوط به روستای ما نیست

نظر خود را براي ما ارسال كنيد