تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۳ خرداد ساعت ۱۹:۴۶ بازدید: 958      نظرات: 0      کد مطلب: 19003

اردوغان از شروع مجدد عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه خبر داد


 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته است که آنکارا در حال برنامه‌ریزی برای آغاز عملیات نظامی جدید در سوریه است تا دو منطقه تحت کنترل ترکیه را به هم متصل کند.

روز گذشته اردوغان در سخنانی پس از جلسه کابینه گفت که هدف از این عملیات از سرگیری تلاش‌های ترکیه برای ایجاد یک «منطقه امن» به طول 30 کیلومتر (20 مایل) در امتداد مرز خود با سوریه است.

اردوغان جزئیات بیشتری ارائه نکرد اما گفت که این عملیات پس از تکمیل آمادگی های نظامی، اطلاعاتی و امنیتی ترکیه آغاز خواهد شد.

در پاسخ به اظهارات اردوغان، نیروهای دموکراتیک سوریه گفته هیچ تغییر استراتژیکی درباره استقرار نیروهای بین‌المللی ضامن آتش‌بس در مناطق شمال و شرق سوریه صورت نگرفته است. تشدید اوضاع از سوی ترکیه و نمایش قدرت این کشور در شمال سوریه برای برهم زدن ثبات و فراهم کردن زمینه برای فعال کردن گروه‌های باقیمانده داعش است.

نیروهای ترکیه از سال 2016 سه حمله بزرگ به شمال سوریه را آغاز کرده اند و کنترل مناطقی در امتداد مرز را به دست گرفته اند.

گروه های حقوق بشر از عملیات نظامی گذشته ترکیه در شمال سوریه انتقاد کرده اند و آخرین تهاجم این کشور هزاران غیرنظامی را آواره کرده است. در سال 2020، سازمان ملل از ترکیه خواست در مورد «جنایات جنگی احتمالی» که توسط نیروهای ترکیه در در مناطق تحت کنترل این کشور  در سوریه انجام شده است، تحقیق کند. 

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد