تاريخ: ۱۴۰۱ شنبه ۳۱ ارديبهشت ساعت ۱۷:۱۲ بازدید: 1012      نظرات: 0      کد مطلب: 18954
جنگ روسیه و اوکراین؛

مهم‌ترین تحولات کلیدی در هشتاد و هفتمین روز جنگ اوکراین و روسیه


 
 
 

در حالی که جنگ روسیه و اوکراین وارد هشتاد و هفتمین روز خود می‌شود، به مهم‌ترین تحولات این مدت نگاهی انداخته‌ایم.


 
 

درگیری‌ها

  • وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که آخرین گروه از نیروهای اوکراینی که در کارخانه فولاد آزوفستال ماریوپل مستقر شده بودند، تسلیم شدند. این وزارتخانه افزود که در چند روز گذشته، 2439 جنگجوی اوکراینی در آزوفستال، تسلیم شده‌اند. مقامات اوکراینی تاکنون در مورد این ارقام اظهار نظری نکرده‌اند.
  • مؤسسه مطالعات جنگ می‌گوید که به نظر می‌رسد نیروهای روسی احتمالا به منظور ضد حمله و یک جنگ طولانی مدت در حال حفاری در اطراف خارکفِ روسیه هستند.
  • به دنبال ادعای مسکو مبنی بر اینکه «نسل جدیدی از لیزرهای قدرتمند را برای حمله به پهپادهای اوکراین در این کشور مستقر کرده است»، پنتاگون گفت هیچ نشانه ای از استفاده روسیه از تسلیحات لیزری در اوکراین وجود ندارد.
  • ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که تعداد حملات سایبری به روسیه توسط «ساختارهای دولتی» خارجی چندین برابر افزایش یافته است و روسیه باید دفاع سایبری خود را تقویت کند.

 

 

دیپلماسی

  • وزرای دارایی و روسای بانک مرکزی کشورهای G7 گفتند که 19.8 میلیارد دلار برای اوکراین درنظر گرفته‌اند و متعهد شدند که در صورت نیاز بیشتر کمک کنند.
  • رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت که امروز شنبه با مقامات فنلاند صحبت می‌کند. اردغان گفت که ضمن گفتگو در زمینه پیشنهاد فنلاند مبنی بر عضویت در ناتو، بر مخالفت خود در مورد سابقه میزبانی این کشور از اعضای گروه‌هایی که آنکارا آنها را «تروریست» می‌داند، تاکید می‌دهد.

 

 

 
 

اقتصادی

  • اپراتور سیستم گاز فنلاند گفت پس از اینکه این کشور از پرداخت هزینه گاز به روبلِ روسیه خودداری کرد، گازپروم روسیه صادرات گاز به کشور فنلاند را متوقف کرد.
  • وزیر دارایی آلمان گفت که تصرف دارایی های دولتی روسیه برای کمک به بازسازی اوکراین همچنان یک گزینه محتمل است، اما افزود که در نشست با همتایانش در گروه 7 تصمیمی در این رابطه گرفته نشده است.

 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد