تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ساعت ۲۱:۳۶ بازدید: 313      نظرات: 0      کد مطلب: 18893

جاماندگان یارانه بخوانند؛ برای ثبت نام یارانه جدید به کجا مراجعه کنیم؟جاماندگان یارانه برای دریافت یارانۀ خود، باید مراحل متفاوتی که در ادامه ذکر شده است را انجام دهند. دولت به اعتراضات جاماندگان یارانه واکنش نشان داد. جاماندگان یارانه لزوما افراد کم درآمد جامعه نیستند؛ بلکه برخی از آنها یارانۀ خود را دریافت کرده و به نیازمندان می دهند. جاماندگان یارانه برای ثبت نام مجدد می توانند به صورت اینترنتی از سایت اقدام کنند.

 

وقتی یارانه رییسی واریز شد، عده‌ای این یارانه را دریافت نکردند؛ بخشی از این افراد، دهک دهمی بودند که قرار هم نیست یارانه دریافت کنند؛ اما بخشی دیگر افرادی بودند که قبلا یارانه نمی‌گرفتند و حالا می‌خواهند برای دریافت یارانه اقدام کنند. جاماندگان یارانه برای دریافت یارانه جدید رییسی باید چه کاری انجام دهند؟


جاماندگان یارانه

روابط عمومی سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که ثبت نام متقاضیان جدید یا جاماندگان یارانه، دریافت یارانه از امروز آغاز شده است و افرادی که تاکنون از دریافت یارانه جامانده و یا متقاضی جدید هستند، باید برای کسب اطلاع از آخرین وضعیت ثبت نام خود کد دستوری #کد ملی۴۳۸۵۷*۴ را شماره گیری کنند و سپس با مراجعه به آدرس اینترنتی my.gov.ir نسبت به ثبت درخواست برقراری یارانه خانوار خود اقدام کنند.

جاماندگان یارانه براساس رقم آخر کدملی باید برای ثبت نام اقدام کنند. بنابراین افرادی که آخرین رقم کد ملی‌شان زوج است ۲۷ و ۲۸اردیبهشت برای ثبت‌نام اقدام کنند و افرادی که آخرین رقم کد ملی آن‌ها فرد است ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه برای ثبت نام وارد سامانه شوند.

اگر جاماندگان یارانه یا متقاضیان جدید از دریافت یارانه در تاریخ تعیین شده جا ماندند، نگران نباشند؛ ۳۱اردیبهشت و ۱خرداد ماه نیز فرصت برای ثبت نام حود و خانواده ها وجود دارد. البته حتی اگر در این تاریخ‌ها نیز موفق به ثبت نام نشدند، روزهای جدید متعاقبا اعلام خواهد شد.

همزمان با افزایش یارانه و تغییر دهک‌بندی‌ها، برخی از لیست یارانه‌ خط خورده‌اند. برخی از این افراد به روند دهک‌بندی اعتراض دارند و می‌گویند مشمول یارانه می‌شده‌اند. آیا جاماندگان یارانه مجددا یارانه می‌گیرند؟


ابراهیم رئیسی دستور داده «هر چه سریع تر، جاماندگانی را که استحقاق واقعی دریافت یارانه دارند، شناسایی و یارانه جبرانی برای آنها واریز شود

بر این اساس جاماندگان یارانه بعد از اعتراض می‌توانند منتظر دریافت یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی باشند، مشروط به اینکه اعتراض آنها پذیرفته شود. به عبارت دیگر، پرونده واریز یارانه جدید بسته نشده و احتمالا برخی از جاماندگان، مشمول یارانه می‌شوند.

 

اگرچه رئیسی دستور داده که هر چه سریع‌تر یارانه جاماندگان واریز شود،‌ اما هنوز زمان بررسی و واریز یارانه این گروه مشخص نیست.

از طرف دیگر،‌ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده هر فردی به هر دلیلی مشمول دریافت یارانه نشده، ۳ ماه فرصت دارد تا اعلام کند. اما مشخص نیست زمان واریز یارانۀ جاماندگان یارانه سه ماه دیگر است و یا این افراد احتمالا زودتر می‌توانند یارانه نقدی جدید را کامل دریافت کنند.


اما چیزی که مشخص است اینکه جاماندگان یارانه می‌توانند در صورت اعتراض مشمول یارانه جدید شوند. برای اعتراض به شیوه دهک‌بندی جامعه و خط خوردن از لیست یارانه‌ها افراد می‌توانند به دو شیوه اقدام کنند.

یکی مراجعه به سایت hemayat.mcls.gov.ir و ثبت اعتراض است. راهکار دوم تماس با شماره ۶۳۶۹-۰۲۱ است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صفحه اینستاگرامش به چند سؤال درباره اصلاح نظام یارانه‌ها پاسخ داده که به این شرح است:

 

- تکلیف خانوارهایی که قرار است در آینده از فرایند دریافت یارانه حذف شوند، چیست؟

هر گونه تصمیم دولت در خصوص حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی بر اساس قانون خواهد بود.

 

- افرادی که کارت بانکی آنها دچار مشکل شده است، چه اقدامی باید انجام دهند؟

واریز یارانه‌ها به حساب سرپرست خانوار انجام شده است و مفقود شدن کارت، انقضای کارت و ... ارتباطی به عدم واریز آن ندارد. این افراد برای حل مشکل خود باید به بانک مربوطه مراجعه کنند.


- سرپرستان خانوارهایی که حساب یارانه آنها مسدود شده است، چه اقدامی باید انجام دهند؟

این افراد باید برای حل مشکل خود به بانک عامل مراجعه کنند.

 

- جهت خرید از محل یارانه آیا سقف روزانه تعریف می‌شود؟

جزئیات نحوه خرید از محل مبلغ یارانه واریز شده از طریق وزارت رفاه اطلاع رسانی خواهد شد.


- آن دسته از نیروهای مسلح که مشمول این طرح نشده‌اند، چگونه باید درخواست خود را ثبت کنند؟

تمام نیروهای مسلح برای رسیدگی به این موضوع باید از طریق یگان خود پیگیری کنند.


- افرادی که ماه پیش جداسازی خانوار را انجام داده‌اند، چرا مشمول طرح نشده‌اند؟

جداسازی اطلاعات خانوار بر اساس قانون مربوط به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها است و این افراد باید موضوع را از طریق سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پیگیری کنند.


- در صورت اعتراض به دهک بندی خانوارها فرایند ثبت و رسیدگی به اعتراض چگونه است؟

تمام خانوارهایی که نسبت به دهک بندی خود اعتراض دارند، بعد از اعلام وزارت رفاه می‌توانند در سامانه حمایت اعتراض خود را ثبت و دهک درآمدی خانوار خود را مشاهده کنند.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد