تاريخ: ۱۴۰۱ سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ساعت ۱۳:۴ بازدید: 1018      نظرات: 0      کد مطلب: 18881

آشنایی با معروف‌ترین منابع امتیازبندی فیلم‌های سینمایی


هاژه، گستردگی ژانرهای سینمایی و تعدد فیلم‌ها همواره علاقمندان را برای انتخاب یک فیلم جهت تماشا دچار سردرگمی می‌کند، از طرفی معیار افراد در انتخاب فیلم برای تماشا متفاوت است.

علاوه بر ژانر و سبک موردعلاقه مخاطب، منابع مختلف بر پایه معیارهای گوناگون فیلم‌های برتر را معرفی می‌کنند.

درحال حاضر 3 وبسایت معروف جهان از جمله imdb ، متاکریتیک، کایه دو فیلم‌های برتر جهان را با معیارهای ویژه خود معرفی می‌کنند. در این بین وبسایت imdb  جزو رایج‌ترین وبسایت‌ها برای امتیازبندی فیلم‌های جهان است.

زمان با ارزش‌ترین دارایی انسان‌ها در حال حاضر است و اگر می‌خواهید زمانتان را در پای نشستن به فیلم هزینه کنید، بهتر فیلمی با امتیازات قابل قبول را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید فیلم‌های برتر غیرانگلیسی را تماشا کنید به سراغ امتیازبندی‌های کایه دو بروید و اگر نظر منتقدان فیلم برایتان مهم است از متاکریتیک استفاده نماید، در غیر اینصورت مانند میلیون‌ها نفر جهان از imdb  کمک بگیرید تا فیلم‌های بهتری نگاه کنید.

کایه دو سینما(Cahiers du cinéma)

طبیعی است که برای شناسایی و انتخاب بهترین فیلم‌های دنیا، باید به‌دنبال منابع انگلیسی‌زبان باشیم. مسئله این است که انگلیسی‌زبان‌ها معمولا توجه بیشتری به فیلم‌های انگلیسی‌زبان می‌کنند. اگر می‌خواهید نظر غیرآمریکایی‌ها و غیرانگلیسی‌زبان‌ها را درباره بهترین فیلم‌ های جهان بدانید، یکی از معتبرترین منابع، مجله سینمایی کایه دو سینما است. این مجله با نظرسنجی از منتقدان فرانسوی، فیلم‌ها را رتبه‌بندی می‌کند.

کایه دو سینما (Cahiers du cinéma، به معنی دفترچه‌های سینما) یک مجله سینمایی تأثیرگذار و معتبر فرانسوی است که در سال ۱۹۵۱ توسط آندره بازن، ژاک دونیول‌والکروز، ژوزف‌ماری لودوکا و فریدون هویدا بنیان گذاشته شد. این مجله در پی توقف و دگرسانی نشریه ریویو دو سینما با سردبیری اریک رومر و حضور منتقدانی همچون ژان لوک گدار، فرانسوا تروفو، کلود شابرول و ژاک ریوت آغاز به‌کار کرد. نشریه سینمایی پوزیتیف به‌عنوان مهم‌ترین رقیب این مجله در فرانسه به‌شمار می‌رود.

کایه دو سینما ضمن طرح و دفاع از نظریهٔ مؤلف، تأکید ویژه بر «دستخط» مؤلف دارد، این مجله به کشف سینماگران مؤلفی همچون اورسن ولز، جان فورد، آلفرد هیچکاک و هاوارد هاکس پرداخته و همواره از آنان به عنوان یک مکتب سینمایی یاد کرده است.

متاکریتیک(Metacritic)

درمورد خیلی چیزها و به‌ویژه فیلم و سریال، وقتی پای بهترین‌ها در میان باشد، فهرست‌ها تمامی نخواهند داشت. تا زمانی که آدم‌ها و سلیقه‌شان در میان باشند، همیشه جای فیلمی را خالی می‌بینیم یا از وجود فیلمی دیگر در فهرست تعجب می‌کنیم. اگر برای آشنایی با بهترین فیلم‌های جهان نظر منتقدان برایتان مهم است، منبعی بهتر از متاکریتیک پیدا نمی‌کنید.

متاکریتیک، یک وبگاه نقد آلبوم‌های موسیقی، برنامه‌های تلویزیونی، کنسول‌های بازی، بازی‌های ویدئویی و کتاب است که در سال ۱۹۹۹ توسط جیسون دیتز، مارک دویل و جولی دویل رابرتز ایجاد شده‌است. برای هر محصول میان نظرات و نمرات منتقدین مختلف میانگین وزن‌دار گرفته می‌شود و نمره‌ای به آن تعلق می‌گیرد. وزن نمرهٔ هر منتقد با ملاک‌هایی نظیر شهرت منتقد، تجربه و میزان نقدهای او سنجیده می‌شود.

imdb  

یکی از رایج‌ترین منبع که فیلم‌های جهان را امتیازبندی کرده، وب‌سایت imdb است.

وبسایت imdb یکی از پرطرفدارترین سایت‌های سینمایی دنیاست. کاربران در سراسر دنیا با عضویت در این سایت امکان امتیاز دادن به فیلم‌ها و سریال‌ها را خواهند داشت. بر اساس این امتیاز و با اعمال برخی صافی‌ها، وبسایت imdb سالانه فهرستی از ۲۵۰ فیلم برتر دنیا را ارائه می‌کند. هرچند دست‌اندرکاران صنعت فیلم هم بی‌تردید بخشی از امتیازدهندگان هستند، imdb منبعی است برای شناسایی بهترین‌ فیلم‌ها از نظر تماشاچی‌های عادی. اگر می‌خواهید نظر مردم سینمادوست را درباره برترین فیلم‌های دنیا بدانید، می‌توانید بهترین فیلم های جهان از نظر  مردم سینما دوست بدانید.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد