تاريخ: ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۵ ارديبهشت ساعت ۱۷:۴۶ بازدید: 854      نظرات: 0      کد مطلب: 18641

مهم‌ترین تحولات کلیدی در هفتاد و یکمین روز جنگ اوکراین و روسیه


 
 
 
 

در حالی که جنگ روسیه و اوکراین وارد هفتاد و یکمین روز خود می‌شود، به مهم‌ترین تحولات کلیدی در این مدت نگاهی
انداخته‌ایم.

 

 

درگیری‌ها

 

§         مقامات اوکراینی می‌گویند که نیروهای روسیه برای کنترل آخرین سنگر اوکراینی‌ها در شهر محاصره شده ماریوپل با تمام قوا می‌جنگند.

 

§         اتحادیه اروپا با پیشنهاد تحریم مرحله‌ای نفت، می‌خواهد سخت‌ترین تحریم‌های خود علیه مسکو را اعمال کند.

 

§         یک فرمانده اوکراینی گفته که جنگجوهای اوکراینی در کارخانه فولاد آزوفستال ماریوپل در حال نبردی دشوار و خونین علیه روسیه هستند.

 

§         روسیه اعلام کرد که از روز پنجشنبه آتش بس سه روزه در کارخانه فولاد آزوفستال ماریوپل آغاز خواهد شد تا غیرنظامیان بتوانند این مکان را ترک کنند.

 

§         سازمان ملل اعلام کرد بیش از 300 غیرنظامی در عملیات مشترک سازمان ملل و صلیب سرخ از ماریوپل و سایر مناطق جنوب اوکراین تخلیه شده‌اند.

 

§         ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواستار آتش بس طولانی‌تر برای تخلیه غیرنظامیان بیشتر در جنوب اوکراین شد. وی گفت: «جان افرادی که در آنجا هستند در خطر است».

 

§         روزنامه نیویورک تایمز به اطلاعاتی دست یافته است که بر اساس آن نیروهای اوکراینی به کمک نیروهای آمریکایی توانسته‌اند نزدیک به 12 ژنرال روسی را بکشند.

 

§         نیروهای مسلح بلاروس، رزمایش‌ غیرمنتظره‌ایی را برای آزمایش آمادگی رزمی خود آغاز کردند.

 

§         وزارت دفاع بریتانیا گفته روسیه ممکن است با افزایش تهدید تمرین‌های نظامی در بلاروس، نیروهای اوکراینی را به سمت شمال این کشور و از جنگ در دونباس دور کند.

 

§         روسیه همچنین در تلاش است تا سرعت حمله خود را در شرق اوکراین افزایش دهد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای این کشور شش ایستگاه راه آهن را که برای تحویل تسلیحات غربی استفاده می شد، از کار انداخته اند.

 

 
 

 

تمرین موشکی با قابلیت هسته‌ای

§         روسیه اعلام کرد که نیروهای این کشور حملات شبیه‌سازی‌شده با موشک‌هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، در منطقه کالینینگراد تمرین کرده‌اند.

 

 
 

آمار مرگ و میر کودکان

§         دادستان اوکراین گفته از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، 221 کودک جان خود را از دست داده و 408 کودک مجروح شده اند.

 
 
 
 

دیپلماسی

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در جریان سفر به مولداوی از افزایش کمک‌های نظامی به این کشور کوچک شرق اروپا خبر داد. دستگاه اطلاعاتی اوکراین احتمال اشغال مولداوی برای تشدید حملات روسیه به جنوب اوکراین را مطرح کرده است.

 

 

تاثیر اقتصادی

§         قیمت نفت به دلیل تحریم پیشنهادی اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسیه که نیاز به تایید کشورهای عضو دارد، افزایش یافت. کرملین در پاسخ گفت که  گزینه های مختلف در حال بررسی است. آلمان نیز ابراز کرد که قیمت ها می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

 

§         جمهوری چک و بلغارستان به دنبال معافیت از این تحریم هستند، مجارستان و اسلواکی نیز می‌گویند تا سه سال دیگر به نفت روسیه احتیاج دارند.

 

§         بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده گفت که این هفته با رهبران هفت کشور صنعتیG7 درباره تحریم‌های بیشتر صحبت خواهد کرد.

 

§         تعداد افرادی که در سراسر جهان با کمبود شدید مواد غذایی مواجه بودند در سال گذشته با یک پنجم افزایش به 193 میلیون نفر رسید. سازمان ملل می‌گوید که جنگ اوکراین به معنای بدتر شدن وضعیت است.

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد