تاريخ: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۷ ارديبهشت ساعت ۱۹:۵۶ بازدید: 955      نظرات: 0      کد مطلب: 18492

با بیرق‌دار ترکیه آشنا شوید


 
 

 روز دوشنبه دو انبار نفت در داخل خاک روسیه توسط پهبادهای نیروهای اوکراینی مورد هدف قرار گرفته است.

یک منبع مطلع به میدل ایست نیوز گفته است که اصابت موشک‌ها در بریانسک، شهری کوچک در 370 کیلیمتری جنوب مسکو، توسط پهبادهای بیرقدار تی‌بی۲ ساختِ ترکیه صورت گرفته است.

معلوم نیست این پهبادها چگونه توانسته‌اند از خط مقدم جنگ و حداقل 150 کیلومتر در عمق خاک روسیه پرواز کنند.

بنابر گزارش‌های تایید نشده پیشتر نیز و در حمله‌ای مشابه در آوریل گذشته پهبادهای اوکراینی به انبار سوختی در بلگورود حمله کرده بودند.

پهپاد بیرقدار تی‌بی۲ یک پهپاد شناسایی رزمی است. این پهباد توسط شرکت ترکیه‌ای بایکار که در زمینه صنایع نظامی فعالیت می‌کند برای ارتش ترکیه ساخته شده است. این پهپاد با ۱۲ متر طول و ۶.۵ متر عرض و ۶۵۰ کیلوگرم وزن، بسیار سبک‌تر از پهپادهای ساخته شده در دیگر کشورها از جمله فرانسه و ایالات متحده است و همین ویژگی باعث می‌شود که بتواند مدت بیشتری در هوا باقی بماند. در حال حاضر این پهپاد می‌تواند بیشتر از ۲۴ ساعت تا ارتفاع ۶۸۰۰ متری در هوا بماند. همین ویژگی‌ها «بیرق‌دار تی‌بی۲» را به ابزار ایده آلی برای شناسایی نیز تبدیل کرده است. این پهپاد می تواند چهار موشک لیزری را حمل کند.

 
 
 

اوکراین و ترکیه همکاری نزدیکی در صنعت دفاعی دارند، رابطه ای که در سال های اخیر شکوفا شده است. آقای بایکار تولیدکننده این پهبادها که روابط نزدیکی با خانواده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دارد، قبل از جنگ در حال ساخت کارخانه ای در اوکراین بود.

شرکت های اوکراینی نیز موتورهای تی‌بی۲ را تولید می کنند و ترکیه در طول دو سال گذشته بیش از 20 بایراکتار به کی‌یف فروخته است.

پروازهای مکرر بین ترکیه و لهستان در دو ماه گذشته نشان می‌دهد که ترکیه به تحویل تی‌بی۲ و مهمات MAM-L خود به کی‌یف ادامه داده است. برخی از کارشناسان معتقدند شش تا 1۲ تی‌بی۲ دیگر طبق توافق قبل از جنگ تحویل داده شده است.

تی‌بی۲ها سابقه موفقیت آمیزی در برابر چندین درگیری از جمله در لیبی، سوریه و قره باغ داشته‌اند.  با این حال، آنها هرگز تا قبل از حمله روسیه به اوکراین، با ارتشی با قابلیت‌های پیشرفته جنگ الکترونیک و سیستم‌های پیشرفته دفاع هوایی روبرو نشده‌ بودند.

روسیه به دلیل فروش این پهبادها به اوکراین از ترکیه شکایت کرده است، اما ترکیه در پاسخ می‌گوید که فروش پهپادها بوسیله یک شرکت خصوصی ترکیه‌ای انجام شده و جزو معاملات دولت به دولت به شمار نمی‌رود.برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد