تاريخ: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۷ ارديبهشت ساعت ۱۱:۱۱ بازدید: 684      نظرات: 0      کد مطلب: 18472

آخرین تحولات اوکراین


 

آلمان تجهیزات سنگین به اوکراین می‌فرستد

آلمان در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که نیروهای اوکراینی را در خاک خود آموزش خواهد داد و ۵۰ تانک ضدهوایی به کی‌یف ارسال خواهد کرد. کریستینا لامبرشت، وزیر دفاع آلمان در یک کنفرانس دفاعی در پایگاه هوایی رامشتاین آمریکا در خاک آلمان، از تصمیم این کشور برای ارسال تانک‌های ضدهوایی «ژپراد» به اوکراین خبر داد.

 

تصویب حق «بازخواست صاحبان حق وتو» در سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن اعضای دائمی شورای امنیت باید در صورت استفاده از حق وتوی خود برای ارائه توضیحات در مجمع حاضر شوند. براساس این قطعنامه‌ که توسط لیختنشتاین ارائه شد و حمایت آمریکا را در پی داشت، اگر یکی از اعضای دائم قطعنامه شورای امنیت را وتو کند، بطور خودکار تشکیل جلسه مجمع عمومی را به دنبال دارد.

اخیرا مجمع عمومی سازمان ملل متحد با برگزاری یک نشست ویژه اضطراری در واکنش به بحران جنگ در اوکراین، اقدام به مداخله در قبال این بحران کرد. این مجمع طی دو رای‌گیری، روسیه را از بابت این حمله "محکوم کرده" و خواستار آن شد که اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به اوکراین را بدهد. هر دو رای‌گیری بعد از آن رخ دادند که روسیه با حق وتوی خود یک بار جلوی برخورد شورای امنیت را گرفت و بار دوم نیز به استفاده از حق وتو تهدید کرد.

 

روسیه پس از وقفه‌ای کوتاه، صادرات گاز به لهستان را از سر گرفت

در حالیکه داده‌های شبکه اپراتورهای انتقال گاز اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که امروز (چهارشنبه) عرضه گاز به لهستان توسط روسیه برای مدت زمان کوتاهی متوقف شد، اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت "گازپروم" روسیه اعلام کرده است هنوز عرضه گاز به لهستان را تعلیق نکرده، اما ورشو باید مطابق با "دستور پرداخت جدید"، هزینه گاز را بپردازد.

 

تهدید روسیه به حمله به اهداف نظامی در انگلیس و دیگر کشورهای ناتو

کرملین به دنبال سخنان "تحریک‌آمیز" یک مقام انگلیسی درباره بمباران روسیه، با هشدار درباره اینکه می‌تواند سایت‌های نظامی داخل انگلیس را بابت حمایت لندن از اوکراین هدف بگیرد، گفت مسکو همچنین می‌تواند دیپلمات‌هایی که به کی‌یف بازمی‌گردند هدف قرار دهد.

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد