تاريخ: ۱۴۰۱ يکشنبه ۴ ارديبهشت ساعت ۱۰:۹ بازدید: 644      نظرات: 0      کد مطلب: 18383

کلیدی‌ترین تحولات بحران اوکراین در پنجاه و نهمین روز از جنگ


 
 

 

در حالی که جنگ روسیه و اوکراین وارد پنجاه و نهمین روز خود می‌شود به مهم‌ترین تحولات چند روز اخیر نگاهی داشته‌ایم.

 

تلفات «سنگین» در حملات اودسا

کی‌یف اعلام کرد که در حمله روسیه به شهر اودسا در دریای سیاه اوکراین دست کم پنج نفر از جمله یک نوزاد کشته و 18 نفر دیگر زخمی شدند.

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین در تلگرام گفت: احتمالاً تعداد کشته‌ها بسیار زیاد خواهد بود.

 

نبردها در شرق اوکراین شدت گرفته است

مقامات دو منطقه شرقی اوکراین از نبرد «شدید» با نیروهای روسی خبر می‌دهند. تشدید درگیری‌ها امید برای آتش‌بس در آخر هفته عید پاک ارتدوکس را کم‌رنگ کرده است. اولگ سینگوبوف، فرماندار منطقه شرقی خارکف در تلگرام گفت که نیروهای اوکراین پس از «نبردهای شدید» سه روستا در نزدیکی مرز روسیه را بازپس گرفتند.

 

نزدیک به 5 میلیون و 200 هزار نفر از اوکراین گریخته‌اند

آژانس پناهندگان سازمان ملل می‌گوید تعداد اوکراینی‌هایی که از زمان تهاجم روسیه از کشور فرار کرده‌اند تاکنون به 5 میلیون و 200  نفر رسیده است.

 

روسیه سکوت خود را در مورد کشتی غرق شده شکست

یک هفته پس از غرق شدن رزمناو مسکووا، روسیه برای نخستین بار رسما به تلفات و ناپدید شدن ملوانان خود اذعان کرد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که یک خدمه جان باخته و ۲۷ ملوان مفقود شده‌اند. وزارت دفاع روسیه گفت: «در نتیجه آتش سوزی در 13 آوریل، رزمناو موشکی مسکوا به دلیل انفجار مهمات آسیب جدی دیده است». یک مقام ارشد پنتاگون گفته که مسکوا قبل از غرق شدن توسط دو موشک اوکراینی مورد اصابت قرار گرفته است.

 

نشست امنیتی اوکراین

پنتاگون از 40 متحد خود دعوت کرد تا هفته آینده در آلمان برای گفتگو در مورد نیازهای امنیتی بلندمدت اوکراین با همدیگر دیدار کنند. جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت وزرای دفاع و ژنرال‌های ارشد 20 کشور، قبلاً دعوت برای نشست سه شنبه را پذیرفته اند. در این نشست کشورهای عضو ناتو و همچنین غیر عضو حضور خواهند داشت.

 

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد