تاريخ: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ دي ساعت ۱۲:۵۸ بازدید: 630      نظرات: 0      کد مطلب: 2781

هفت مدرسه تاریخی در آذربایجان غربی ثبت ملی شده است


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مدیرکل میراث، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: هفت مدرسه تاریخی این استان در راستای حفاظت از هویت فرهنگی منطقه در ردیف آثار ملی به ثبت رسیده است.

هفت مدرسه تاریخی در آذربایجان غربی ثبت ملی شده است

به گزارش ایرنا جلیل جباری روز پنجشنبه در دیدار با مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی افزود: این مدارس شامل مدارس 22 بهمن، راضیه، هدایت، چمران، طب ارشاد، لعیا در ارومیه و مدرسه خسروی در خوی است.

وی بیان کرد: ارومیه جزو شهرهای پیشرو در راه اندازی نخستین مدرسه های کشور بوده است و مدرسه تاریخی 22 بهمن به عنوان یکی از این مدارس در قالب موزه ملی مدرسه استان به زودی مرمت می شود.

وی بیان کرد: اعتبار لازم برای مرمت این بنا 500 میلیون ریال است که مصوب شده ولی هنوز تخصیص نیافته است.

وی اظهار کرد: از هفته اول بهمن ماه با آغاز تخصیص منابع اعتباری امسال مرمت این بنای تاریخی آغاز می شود و پیش بینی می شود که تا عید نوروز طبقه زیر زمین و اول موزه مدرسه استان آماده بهره برداری شود.

جباری بیان کرد: در صورت اتمام کارهای عمرانی و مرمتی مدرسه 22 بهمن ارومیه می توان 100 برابر هزینه انجام شده را به صورت فرهنگی و اقتصادی بهره برداری کرد.

به گفته وی طرح های بسیاری در استان برای مرمت آغاز شده که نیازمند اعتبارهای بیشتر است.

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز گفت: هم اکنون در حریم منظر خانه انصاری ارومیه به عنوان خانه هنرمندان معلم استان، بناهای مرتفعی احداث شده که نیازمند توجه مسئولان است.

فریدون سیدمصطفوی بیان کرد: هم اکنون 200 هنرستان استان در حال تولید انواع محصولات هستند که می توان آنها را در محوطه یا بخشی از موزه مدرسه به نمایش گذاشت.

بررسی روند مرمتی مدرسه 22 بهمن ارومیه، سر در مدرسه چمران و خانه انصاری از جمله مواردی بود که در این جلسه بررسی شد.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای هفت مدرسه تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجار است که اغلب به صورت خانه هایی بوده اند که بعدا تغییر کاربری داده و به مدرسه تبدیل شده اند.

تنها مکانی که با کاربری مدرسه در استان راه اندازی و تاسیس شده است مدرسه 22 بهمن بوده است.

ارومیه جزو اولین شهرهای کشور بوده که تدریس از حالت مکتب خانه ای به شکل علوم نوین در آن شکل گرفته است.

 منبع: ایرناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد