تاريخ: ۱۴۰۰ شنبه ۱۴ اسفند ساعت ۱۳:۲۱ بازدید: 901      نظرات: 0      کد مطلب: 17791
مرور ده بازی باقیمانده دو مدعی لیگ

استقلال یا پرسپولیس؛ بررسی شانس اول قهرمانی


در آستانه ورود به ده هفته پایانی، کورس قهرمانی لیگ برتر با حضور استقلال و پرسپولیس تشکیل شده است.

به گزارش هاژه و به نقل از ورزش سه، 10 دیدار پایانی لیگ برتر از حساسیت زیادی برخوردار است و تا این لحظه تیم استقلال با 48 امتیاز بدون باخت، پیشتاز این رقابتهاست. آبی های پایتخت با 14 برد و 6 تساوی و موفق به ثبت رکورد جدیدی در لیگ برتر شدند.

در جایگاه دوم جدول، پرسپولیس با 45 امتیاز جدی‌ترین تعقیب کننده استقلال است. این تیم که تا هفته بیست و یکم تنها یک باخت در کارنامه دارد، با 13 برد و 6 تساوی و یک باخت در جایگاه دوم جدول قراردارد.

اما سومین تیم لیگ برتر سپاهان با 35 امتیاز است که با وجود جذب بازیکنان نامدار و قراردادهای نجومی نتوانسته امتیاززیادی را ذخیره کند و در این فصل با فرازونشیب های زیادی همراه بوده است. این تیم با 10 برد و 5 تساوی 5 باخت درجایگاه سوم قراردارد و شاید امید چندانی به قهرمانی نداشته باشد.

سه مصاف مستقیم برای تعیین شانس اول قهرمانی

استقلال –پرسپولیس (هفته بیست و سوم):

استقلال در این فصل خوش درخشید و موفق شد تا با 14 برد و 6 تساوی و تفاضل گل 23، با 29 گل زده و 6 گل خورده عنوان بهترین خط دفاع را از آن خود کند.

از طرفی پرسپولیسی ها هم با 31 گل زده و 13 گل خورده عنوان بهترین خط حمله را دارا هستند. رویارویی این دو تیم در هفته بیست و سوم می تواند علاوه بر روشن کردن تکلیف قهرمان مصاف بهترین خط دفاع لیگ با بهترین خط حمله نیز باشد.

البته در سالهای گذشته و زمانی که حساسیت مصاف این دو تیم بالا رفته، معمولا آنها آنقدر با احتیاط وارد زمین شدند که در پایان نود دقیقه نتیجه تساوی و تقسیم امتیازها بوده است.

اما در این دیدار حساس که به میزبانی پرسپولیس در ورزشگاه آزادی برگزار می شود به رغم نظر بسیاری از کارشناسان تکلیف قهرمانی را تا حدود زیادی مشخص می کند و اگر پرسپولیس موفق به پیروزی در این دیدار شود می تواند هم امتیاز صدرنشین شود.

استقلال هم در صورت برد در دربی می تواند با روحیه بهتر و کسب هر 3 امتیاز فاصله اش را از پرسپولیس و سپاهان بیشتر کند؛ البته هنوز شش امتیاز تا این بازی باقی است.

پیش بینی دیدارهای دربی کار بسیار دشواری است و معمولا ارتباط چندانی با جایگاه این تیمها در جدول ندارد. قدیمی ترها می گفتند برای این بازی باید دربی باز باشی و حفظ آرامش و استفاده از موقعیتهای محدودی که در این دیدار به دست می آيد، نیازمند تجربه، آرامش و البته برتری تاکتیکی است.

سپاهان-استقلال(هفته بیست و پنجم):

یکی از مهمترین دیدارهای استقلال در سال جدید مصاف با سپاهان است. این دیدار خارج خانه شاید قهرمانی رابه اصفهان نبرد ولی تقسیم امتیازات ممکن است به سود یا به ضرر پرسپولیس تمام شود.

ضمن اینکه در میانه جدول نیز دو تیم مس رفسنجان و گل گهر در تعقیب سپاهان هستند و هر لغزشی از این تیم، می تواند جایگاه سومی را ازسپاهان بگیرد.پس این دیدار هم حساسیت‌های امتیازی برای هر دو تیم دارد.

استقلال صدر نشین وسپاهان جایگاه سومی، ۱۳ امتیاز با هم در جدول فاصله دارند که با روند دو تیم کمی بعید است که قناری پوشان سپاهانی در این دیدار خانگی برای قهرمانی یا حتی مقام دومی بجنگند ولی در فوتبال احتمالی بعید نیست و اگر تا بازی هفته بیست و پنجم سپاهان و استقلال، آبی ها 3 شکست داشته باشند ممکن است پیروزی در این بازی اختلاف امتیاز را به یک امتیاز تقلیل دهد و محاسبات در بالای جدول را بهم بریزد. با این حال نگاه پرسپولیس در این بازی به شاگردان نویدکیا خواهد بود تا با متوقف کردن استقلال، شرایط صدر جدول را تحت تاثیر قرار دهند.

پرسپولیس-سپاهان(هفته بیست و هفتم):

مصاف دو تیم پرسپولیس و سپاهان همیشه جذاب بوده و در برخی فصول تکلیف قهرمانی را مشخص کرده است اما در لیگ این فصل و تا پایان هفته بیست و یکم فاصله 10 امتیازی دو تیم باعث شده که احتمال تغییر در جدول به حداقل برسد ولی رقابت امتیازی پرسپولیس برای تصاحب صدر جدول و همچنین سپاهان برای تثبیت مقام سومی جدول می تواند این بازی را  حساس کند. این بازی طبق حکم کمیته انضباطی در شهر بی طرف برگزار خواهد شد.

استقلال رکورددار میزبانی در دور برگشت

استقلالی‌ها از 10 دیدار باقی مانده لیگ، در 7 بازی میزبان هستند. آبی‌ها در دیدارهای حساس مقابل گل گهر سیرجان در هفته بیست و یکم، صنعت نفت آبادان هفته بیست و دوم، پرسپولیس هفته بیست و سوم، پیکان بیست و چهارم، پدیده بیست و ششم و نفت مسجد سلیمان سی‌ام میزبان هستند که این مساله می تواند به روند قهرمانی این تیم کمک کند تنها دیدارهای مهم خارج از خانه استقلال برابر سپاهان در هفته بیست و پنجم در اصفهان و مصاف با فولاد در اهواز در هفته بیست و هفتم است.

در کمال تعجب قرعه پرسپولیسی ها در دور برگشت به نحوی است که این تیم از 10 دیدار باقی مانده در لیگ تنها در سه بازی میزبان است که این مساله کار را برای پرسپولیس سخت خواهد کرد. اگر از دیدار دربی فاکتور بگیریم که هیچ برتری برای دو تیم استقلال و پرسپولیس در شرایط کرونا برای میزبانی ندارد.

قرمزهای پایتخت در مهمترین دیدارهای خانگی خودشان باید در هفته بیست و هفتم به مصاف سپاهان بروند که این بازی هم باید در زمین بی طرف به انجام برسد.

اما مهمترین دیدارهای خارج از خانه پرسپولیسی‌ها هفته بیست و یکم با صنعت نفت میان جدولی در آبادان است و دلیلش حضور علیرضا منصوریان روی نیمکت نفت است.

از طرفی بازی هفته بیست و دوم پرسپولیس به میزبانی نفت مسجد سلیمان نیز بخاطر احتمال سقوط این تیم جنوبی با حساسیت دنبال می شود.

از دیگر دیدارهای مهم خارج از خانه قرمزها مصاف هفته بیست و هشتم مقابل تراکتور است که همیشه دیدار این دو تیم جذابیت های خودش را داشته است.

سپاهان در حال حاضر با 35 امتیاز در رتبه سوم جدول قرار دارد که مس رفسنجان با 33 امتیاز و گل گهر سیرجان با 32 امتیاز جدی ترین تعقیب کنندگان این تیم هستند.

سپاهان تا هفته بیست و یکم در 5 دیدار نتیجه را به حریفان واگذار کرده است و دو تا از شکست ها برابر استقلال و پیکان بوده پس در دور برگشت در هفته بیست و پنجم و بیست و ششم سپاهان فرصت دارد تا در مصاف رودر رو  برابر استقلال و پیکان دو بازی انتقامی داشته باشد.

در سایر دیدارها نیز در هفته بیست و سوم مصاف سختی با گل گهر برای کسب مقام سومی جدول دارد که رودررویی نویدکیا و امیرقلعه نویی هم جذابیت‌های خودش را دارد.

سپاهان هم اکنون با 35 امتیاز در جایگاه سوم است و گل گهر با 32 امتیاز در رده پنجم جدول قرار دارد. هر دو تیم می دانند که اختلاف 3 امتیازی نمی تواند حاشیه امنی برای سپاهان باشد.

دیگر دیدار پر اهمیت سپاهان در هفته بیست و نهم به میزبانی فولاد است که رودررویی محرم نویدکیا و جواد نکونام روی نیمکت دو تیم این حساسیت را بیشتر می کند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد