تاريخ: ۱۴۰۰ پنج شنبه ۵ اسفند ساعت ۱۸:۹ بازدید: 1207      نظرات: 4      کد مطلب: 17732

جولان متکدیان غیربومی، زخمی بر پیکر هویت مهاباد

گزارش: محمد برین


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، با گذشت 2 هفته از اعلام جمع‌آوری متکدیان در مهاباد، مشاهدات میدانی حاکی از افزایش آنها در محورهای مواصلاتی است.

23 بهمن ماه بود که مسوولان مهاباد در جلسه‌ای، اجرای طرح جمع‌آوری متکدیان مهاباد را در شهر و محورهای مواصلاتی اعلام کردند، در این جلسه بیشتر مدیران، مسوولیت جمع‌آوری متکدیان را خارج از حیطه وظایف خود اعلام کردند.

برخی ادارات نبود خودروی ویژه، کمبود نیرو و محدودیت در برخورد با متکدیان را از موانع جمع‌آوری متکدیان در مهاباد اعلام کردند، غافل از اینکه در آستانه عید نوروز ایستادن متکدیان در وسط جاده ضمن اینکه می‌تواند فاجعه‌ای را رقم زند، تصور نادرستی را از مهاباد برای گردشگران ایجاد می‌کند.

این روزها هر مسافری که از راه می‌رسد، سر صحبت را با چرایی ایستادن متکدیان در وسط جاده و پرسش درباره هویت آنها باز می‌کند.

به گفته مسوولان شهرستان مهاباد، تکدی‌گری یک جرم است و نیازی به رأفت و مهربانی نیست، از طرفی بیشتر متکدیان را افراد غیر بومی تشکیل می‌دهند که نه از سر نیاز بلکه برای درآمدی بالغ بر 30 الی 60 میلیون در ماه به مهاباد روی می‌آورند.

ازابتدای سال‌جاری تاکنون 54 متکدی از سطح شهرستان مهاباد جمع‌آوری شده‌اند و به احتمال قوی این افراد بدون معرفی به مراجع قضایی بعد از چند ساعت به شهر خود بازگردانده شده‌اند. حال بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار هاژه هم در مسیر مهاباد به میاندوآب در سه راهی برهان و شهر گوک تپه و هم در مسیر مهاباد به ارومیه در حوالی وسوکند، دریاس و دارلک متکدیان در کنار سرعت‌گیر و سرعت‌کاه‌ها اقدام به تکدی‌گری می‌کنند.

عملکرد 10 روزه ادارات متولی در این خصوص نشان می‌دهد که اقدامی جدی و محسوس در این زمینه انجام نشده و متکدیان یا همان مجرمان از خلاء عدم برخورد نهادهای متولی با آنها استفاده می‌کنند.

جولان متکدیان غیربومی در مهاباد درحالی است که بیشتر متکدیان از شهرهای اطراف بدلیل برخورد قاطع و بدون انعطاف در شهرشان، مهاباد را برای عملی مجرمانه انتخاب کرده‌اند.

تنها 20 روز به آغاز سفر گردشگران به مهاباد وقت مانده و اگر قرار است این طرح در مهاباد اجرا شود، عملکرد 10 روزه آن قابل دفاع نیست، لذا باید اقدامی عاجل و عملی در اینباره انجام شود.

 در اینباره بیشتر بخوانید:

 کنترل ورودی‌های شهر مهاباد به سبک متکدیان
 ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کمال ۱۴۰۱/۳/۲۹
سلام متاسفم برای شهر مهاباد که در شهرهای همجوار به گدا خانه ازش نام میبرند و مسئولان هم فقط رو کاغذ جدی هستن و عملکردشان در حد زیر صفر
1
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۱۲/۶
باسلام ورودی شهربماند،داخل شهر هم خیلی زیاد شدند،مخصوصآ درساختمانهای پزشکی خیلی زیاد هستند
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

عای دمکری ۱۴۰۰/۱۲/۶
با عرض سلام روزانه در مغاره من حداقل ۲۰ نفر متکدی وارد میشوند شهرداری هم هیچ کاری نمیکنه در این وضعیت کرونا تا پولی هم نکیرن بیرون نمیرن تگلیف ما چیست
0
1
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۱۲/۶
پس مسول کیه دولت هم مسول دادن حقوق به این بی لیاقتهانیست شماهم‌ قبول کنید

نظر خود را براي ما ارسال كنيد