تاريخ: ۱۴۰۱ جمعه ۷ بهمن ساعت ۹:۲۹ بازدید: 1443      نظرات: 0      کد مطلب: 17688

راهکارهایی برای آرامش روان


به گزارش هاژه به نقل از میگنا، فرقی نمی کند مسئولیت‌های تان تا چه اندازه سنگین است. مهم نیست که کارهای انجام نداده تان روی هم تلنبار شده و وقت کافی برای رسیدگی به آن ها ندارید. در هر شرایطی باید این را بدانید که ذهن شما هم به ریلکس کردن نیاز دارد. اگر هر روز به مدت دقایقی کوتاه با آگاهی قبلی ذهن تان را از استرس ها دور کنید بعد از گذشت مدتی درخواهید یافت که در ازای این مرخصی دادن راندمان کاری تان با پیشرفت چند برابری همراه شده است.
 
حفظ سلامت روان در روزهای پر هیاهوی آخر سال چندان کار ساده ای نیست. وقتی زندگی بدون دلیل شتاب بیشتری به خود می‌گیرد سطح اضطراب‌های دورنی نیز به تبع آن بالاتر می‌رود و این یک تهدید همه جانبه برای آرامش و سلامت روان‌های ماست. تکرار این تمرین‌ها می تواند کمک حال تان در این بازه زمانی شلوغ باشد.
به ذهن‌تان مرخصی کوتاه مدت بدهید
فرقی نمی کند مسئولیت‌های تان تا چه اندازه سنگین است. مهم نیست که کارهای انجام نداده تان روی هم تلنبار شده و وقت کافی برای رسیدگی به آن ها ندارید. در هر شرایطی باید این را بدانید که ذهن شما هم به ریلکس کردن نیاز دارد. اگر هر روز به مدت دقایقی کوتاه با آگاهی قبلی ذهن تان را از استرس ها دور کنید بعد از گذشت مدتی درخواهید یافت که در ازای این مرخصی دادن راندمان کاری تان با پیشرفت چند برابری همراه شده است. در این زمان کاری انجام ندهید. چشم‌های تان را ببندید و سعی کنید فارغ از مشکلات و مشغله‌ها به توانایی‌ها علاقه‌مندی های تان فکر کنید.
از ورزش غافل نشوید
اشتباه نکنید. برای سلامت روان حتما لازم نیست مثل ورزشکارهای حرفه ای کارت ورود به باشگاه داشته باشید. روی تردمیل بدوید و وزنه بزنید. ورزش های ساده حتی در محیط کار و منزل می تواند تاثیر فوق العاده ای در رفع خستگی روان داشته باشد. طناب زدن، انجام حرکات کششی، ماساژ گرفتن و انجام برخی حرکات ساده یوگا و پیلاتس می توانند گزینه‌های خوبی برای شما باشند.
به یک دوست تماس بگیرید
صحبت کردن با کسی که دوستش دارید و شما را درک می‌کند حکم یک معجزه کوچک را برای‌تان دارد. اگر دوستان قدیمی و صمیمی دارید آن ها را برای خودتان حفظ کنید. جویا شدن از حال دوستان، خرید هدیه‌های کوچک کاربردی برای آن ها و یادآوری این که به آن ها اعتماد و علاقه دارید می تواند باعث قدرت روحی شما شود و آرامش روان تان را تضمین کند.
خودتان را ببخشید
در طول روز و حتی در پر مشغله‌ترین ساعت‌های روز افکار منفی ما را به حال خود نمی‌گذارند. همه ما اشتباه هایی مرتکب شده‌ایم که خلاصی از عذاب وجدان ناشی از آن کار ساده ای نیست. افکار منفی قابلیت این را دارند که کارهای روزمره‌تان را مختل کنند یا به آن مسیر نادرست بدهند. تمرین بخشیدن خودتان را شروع کنید. با خودتان با جملات دلگرم کننده و احترام آمیز صحبت کنید. یادآوری کنید که این نیز می‌گذرد و از اشتباهی که کرده‌اید درس بگیرید و آن را تکرار نکنید.
به یک موسیقی خاطره‌انگیز گوش دهید
چند لحظه‌ای از دغدغه‌های تکراری فاصله بگیرید. یک موزیک قدیمی انتخاب کنید. از آن‌هایی که برای تان خاطره‌های خوب بیشتری به همراه دارند. چشم های تان را ببندید. سعی کنید به خاطر بیاورید. شاید تصور شما این باشد که لبخند زدن کار بیهوده‌ای است اما همین کار پیش پا افتاده حکم یک آرام بخش قوی را برای جسم و روح تان خواهد داشت. هر قطعه موسیقی متشکل از نت هایی هستند که با نظم یکدیگر را دنبال می‌کنند. در واقع هارمونی زیبای این نت ها ذهن را از پریشانی دور می‌کند و به شما آرامش می‌بخشد. موسیقی کلاسیک و موسیقی سنتی و نواحی ایران از بهترین گزینه‌ها برای شما هستند.
دست از تلاش کردن برای بی نقص بودن بردارید
در این وضعیت خطر مقایسه خود با دیگران وجود دارد. این ازآن افکاری است که آرامش روان را تهدید می‌کند. برای آرام بودن و به سمت هدف حرکت کردن ابتدا نیاز دارید که به داشته های خودتان توجه کنید. میزان اهمیت نظر دیگران را به هر ترتیبی که شده در خودتان کاهش دهید. تلاش برای کامل و بی نقص بودن پای اضطراب های شدیدی را به زندگی تان باز می‌کند و این شکل دیگر رنگ آسایش را نخواهید دید. حتا اگر به هدف برسید باز هم احساس کافی بودن ندارید و همین بهانه ای برای آسیب روحی و روانی در شما می شود. در گام اول برای دوری از این تفکر به داشته‌های تان توجه کنید. آنچه از کودکی برای رشد در اختیار داشتید را با دارایی های دیگران مقایسه کنید. براساس همان به خودتان نمره بدهید. اگر نمره مناسبی نیست راهی برای رشد فردی پیدا کنید. رشد در هر شرایطی و با هم امکاناتی برای انسان ها امکان پذیر است فقط باید تلاش‌تان را بیشتر کنید و انگیزه‌تان را محکم و قوی نگه دارید.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد