تاريخ: ۱۴۰۰ دوشنبه ۴ بهمن ساعت ۱۸:۴۸ بازدید: 1213      نظرات: 0      کد مطلب: 17500
در نشست با جمعی از هنرمندان و ادیبان شهرستان مهاباد اعلام شد

فرماندار؛ ترسی از مطالبات نداریم، مجتمع فرهنگی را استارت می‌زنیم


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، صبح امروز جمعی از هنرمندان، ادیبان و فعالان فرهنگی با فرماندار جدید این شهر دیدار و گفتگو کردند.

 

در این دیدار که جمعی از فعالان هنری، ادبی، فرهنگی و پیشکسوتان حضور داشتند، ضمن انتقاد از وضعیت زیرساخت‌های موجود، مشکلات و موانع موجود در شهرستان را در حوزه‌های مختلف با امیر قادری فرماندار جدید این شهرستان درمیان گذاشتند.

اعضای حاضر در این نشست ضمن ابراز ناامیدی از بیان مکرر مطالبات و به نتیجه نرسیدن آن، همچون گذشته نبود سالن سینما، مجتمع فرهنگی، نگارخانه، کمبود شدید فضای فیزیکی برای انجمن‌های مختلف شهر و همچنین عدم حمایت از هنرمندان، برنامه‌های هنری، فرهنگی و ادبی را از عمده‌ترین مشکلات این شهر اعلام کردند.

آنها در این نشست به تنزل جایگاه ادبی، هنری و فرهنگی شهر مهاباد بدلیل عدم حمایت و نبود زیرساخت‌ها بشدت انتقاد کردند و خواستار اقدام عملی فرماندار در این زمینه شدند.

بخشی از این نشست به بیان پتانسیل‌های بالقوه شهرستان در زمینه‌های مختلف هنری، ادبی و فرهنگی اختصاص داشت و حاضرین، مسوولان شهرستان را به عدم درک فرهنگی برای اعتلای جایگاه شهرستان متهم کردند و گفتند: بسیاری از مسوولان شهرستان عملکردی در رابطه با حمایت از برنامه‌های فرهنگی ندارند و حتی در ضدیت با توسعه فرهنگی و هنری شهرستان گام برداشته‌اند.

یکی از پیشکسوتان حاضر در جلسه با بیان اینکه امیدی به مدیریت استان و کلان در کشور برای توسعه فرهنگی شهرستان نیست از فرماندار مهاباد خواست، در سطح شهرستان آنچه را که در توان دارد برای جبران عقب‌ماندگی شهرستان بکار گیرد.

اعضای حاضر با مقایسه وضعیت فرهنگی مهاباد با سایر استان‌ها و شهرهای استان کوردستان، مسوولان مهاباد را به خودسانسوری و عدم همکاری برای برگزاری رویدادهای هنری، ادبی و فرهنگی و همچنین صدور مجوزات متهم کردند.

یکی از اعضای حاضر در جلسه با بیان اینکه آمدن کرونا نشان داد که روح و روان جامعه چقدر اهمیت دارد گفت: در نبود حمایت برای شناساندن هویت اصلی و اصیل جامعه کوردی، این روزها بسیاری از جوانان شهر حتی دختران جوان تا پاسی از شب را در قلیان‌سراها می‌گذرانند بدون آنکه از بزرگمردان ادب و فرهنگ و هنر مهاباد اطلاعی داشته باشند.

اگرچه در چارت اداری و سازمانی شهرستان مهاباد 2 مجتمع فرهنگی وجود دارد اما هیچکدام از آنها عملا در اختیار هنرمندان قرار ندارد و یکی از اعضای حاضر در این نشست نیز ضمن انتقاد بر این وضعیت، اظهار کرد: مجتمع فرهنگی شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد عملا در یک تابلو خلاصه شده و در یک بازدید چند دقیقه‌ای می‌توان فهمید که در شهرستان مهاباد هیچ فضایی برای ارائه آثار ادبی، هنری و فرهنگی وجود ندارد.

فعالان حوزه موسیقی نیز کمبود فضای فیزیکی را یکی از مشکلات این حوزه اعلام کردند و خواستار برگزاری نشست‌های تخصصی برای حل مشکلات شدند.

سیامند جوانبخت رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد در این نشست اظهار کرد: هدف از این دیدار خیر مقدم و آشنایی با فرماندار جدید شهرستان بوده و در آینده‌ای نزدیک، دیدار ویژه اصحاب فرهنگ و هنر با فرماندار  این شهر برای بیان مشکلات و پیگیری مطالبات برگزار می‌شود.

 

وی افزود: بعد از کش و قوس فراوان، زمین مجتمع فرهنگی شهرستان مکانیابی شده و تنها نیازمند حمایت مسوولان رده‌بالای شهرستان برای جذب اعتبارات هستیم.

جوانبخت تصریح کرد: انتقال کتابخانه مجتمع فرهنگی به بلوار پرستار از سال‌ها قبل پیگیری شده و حالا توپ در زمین شورای اسلامی شهر و شهرداری مهاباد قرار دارد تا ضمن موافقت با انتقال آن فضای فیزیکی هرچند کوچک برای چندین انجمن‌های ادبی، هنری و فرهنگی شهرستان تا زمان ساخت مجتمع فرهنگی جدید ایجاد شود.

وی با تایید تأخیر در صدور مجوزات برنامه‌های فرهنگی، اضافه کرد: در یک ماه گذشته برگزاری 3 رویداد فرهنگی، هنری بدلیل کمبود فضا لغو شده است.

امیر قادری فرماندار مهاباد نیز در ادامه ضمن تقدیر از حضور پیشکسوتان، هنرمندان، ادبیان و فعالان فرهنگی حاضر در این نشست اظهار کرد: از مطالبات فعالان حوزه هنری، ادبی و فرهنگی شهرستان ابایی ندارم و معتقدم حضور در شهر اساتید بنام برای سال‌های پایانی خدمتم، افتخاری بزرگ است.

 

وی افزود: در 29 سال گذشته هرآنچه لازم بوده در حوزه مدیریت اندوخته‌ام و بنا دارم آنها را در شهر مهاباد پیاده و اجرا نمایم.

قادری تصریح کرد: با عشق و علاقه خاصی برای خدمت به مهاباد آمده‌ام و قاطعانه می‌گویم پتانسیل‌های موجود در حوزه‌های مختلف مهاباد، در هیچ یک از شهرهای دیگر وجود ندارد.

وی اضافه کرد: مشاور فرهنگی برای فرمانداری این شهر انتخاب می‌شود و سعی می‌شود تسهیل‌گری در صدور مجوزات صورت بگیرد.

فرماندار مهاباد در ادامه اظهار کرد: برای کوتاه مدت با دعوت از اعضای شورای اسلامی شهر، انتقال کتابخانه به بلوار پرستار پیگیری می‌شود و همزمان با احداث مجتمع فرهنگی را استارت خواهیم زد.

امیر قادری افزود: اگر به عنوان فرماندار به مهاباد نمی‌آمدم تعجب می‌کردم که این شهر با این جایگاه تاریخی، فرهنگی و ادبی از داشتن مجتمع فرهنگی در شان مردم و هنرمندان این شهر محروم است.

فرماندار مهاباد در پایان از تشکیل جلسات مستمر و ویژه با اصحاب هنر و فرهنگ شهرستان مهاباد خبر داد و گفت: در جلساتی ویژه و تخصصی نشست با صاحبنظران در حوزه‌های مختلف جهت رفع موانع در دستور کار قرار خواهد گرفت.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد