تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۹ دي ساعت ۱۷:۹ بازدید: 2510      نظرات: 0      کد مطلب: 17455
هشدار نارنجی، راهداران و دستگاه‌های خدمات رسان آماده باشند

آب و هوای مهاباد و جنوب استان تا پایان هفته پیش‌بینی شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره هواشناسی مهاباد از ورود سامانه بارشی به مهاباد و جنوب استان آذربایجان غربی خبر داد.

اردلان محمدپور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: سامانه بارشی جدید از اواخر وقت امروز وارد منطقه می‌شود و فعالیت خود را ساعاتی بعد آغاز می‌کند.

وی افزود: بر اساس داده‌های هواشناسی، بارش برف، کولاک و در برخی مواقع باران برای شهرهای جنوب استان و مهاباد پیش‌بینی شده است.

محمدپور تصریح کرد: وزش باد نسبتا شدید همراه با مه گرفتگی و نوسانات دمایی برای 24 ساعت آینده پیش‌بینی می‌شود، به نحوی که در حین بارش باران، دمای هوا تا چند درجه افزایش می‌یابد.

وی با مقایسه این سامانه بارشی با سامانه قبلی اظهار کرد: سامانه بارشی روزهای گذشته بازه زمانی زیادتری داشت و همراه با باد غالب شمالی( زریان در کوردی) بود، بهمین دلیل بارش برف زیادتری را شاهد بودیم، اما سامانه فعلی در بازه زمانی کمتر و همراه با باد جنوب غربی( شه‌مال در کوردی) است.

محمدپور افزود: سامانه بارشی جدید بارش‌های مطلوبی را بدنبال خواهد داشت اما به اندازه سامانه قبلی پر قدرت نخواهد بود.

رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: هشدار سطح نارنجی برای 24 ساعت آینده صادر شده و راهداران و همچنین شهرداری‌ها باید آمادگی لازم را برای برفروبی جاده‌های، خیابان و همچنین آبگرفتگی معابر داشته باشند.

وی افزود: از روز جمعه به بعد شاهد کاهش دما پیش‌بینی می‌شود.

اردلان محمدپور با بیان اینکه از ابتدای سال آبی – زراعی ‌جاری تاکنون 223 میلیمتر بارندگی بصورت نقطه‌ای( داخل شهر) در مهاباد ثبت شده اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد میزان بارندگی ثبت شده امسال 61.3 میلیمتر از مدت مشابه سال گذشته که 161.3 میلیمتر بود، بیشتر است.

وی افزود: میانگین بارش تمام حوزه‌های شهرستان مهاباد از ابتدای سال زراعی امسال نیز 178.4 میلیمتر است که نظیر آن در سال گذشته 111.1 میلیمتر بوده است.

محمدپور تصریح کرد: میزان بارش‌های تمام حوزه‌های شهرستان در مقایسه با سال گذشته 61 درصد افزایش و نسبت به میانگین نرمال 15 درصد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته نقده با 23 درجه زیر صفر سردترین شهر و پلدشت با 2 درجه بالای صفر گرمترین شهر استان بوده‌اند، در مهاباد نیز حداقل دما منفی 12 درجه به ثبت رسیده است.

 رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در پایان توصیه کرد: در چند روز آینده  شهروندان از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند و در صورت ضرورت ضمن اطمینان از سالم بودن سیستم گرمایشی و برف‌ پاک‌کن خودرو، زنجیرچرخ، سوخت کافی، جیره خشک و لباس گرم بهمراه داشته باشند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد