تاريخ: ۱۴۰۰ دوشنبه ۲۰ دي ساعت ۱۲:۳۰ بازدید: 2246      نظرات: 0      کد مطلب: 17377
میزان بارندگی‌های اعلام شد

آب و هوای مهاباد و جنوب استان تا پایان هفته پیش بینی شد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد از ورود سامانه بارشی به آذربایجان غربی خبر داد و آب هوای مهاباد و جنوب استان را تا پایان هفته پیش بینی کرد.

اردلان محمدپور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: سامانه بارشی جدید که از ساعاتی قبل درحال ورود به آذربایجان غربی است، از امشب فعالیت خود را آغار می‌کند.

وی افزود: این سامانه بارشی تا اواخر روز جمعه در منطقه حضور خواهد داشت ولی بیشتر در مرکز و جنوب استان خصوصا شهرهای مرزی پیرانشهر، اشنویه و سردشت فعالیت خواهد کرد.

محمدپور تصریح کرد: داده‌های هواشناسی حاکی از بارش متناوب برف و باران تا پایان هفته است، که در ارتفاعات و گردنه‌ها بارش‌های مطلوبی خواهد داشت اما عمده بارش‌ها در داخل شهر مهاباد بصورت باران و برف بصورت محدود خواهد بود.

وی اضافه کرد: سامانه بارشی از روز پنج شنبه با جذب رطوبت، مقداری تقویت می‌شود و انتظار داریم بارش برف و باران در روز پنج شنبه در مقایسه با روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بیشتر باشد.

اردلان محمدپور در ادامه از افزایش دما از امروز خبر داد و گفت: دمای هوا در امروز و فردا افزایش غیرمحسوسی خواهد داشت اما از روز چهارشنبه و پنج‌شنبه دمای هوا 5 الی 6 درجه افزایش می‌یابد و به همین دلیل بارندگی باران بجای برف در این دور روز دور از انتظار نیست.

وی افزود: آمارهای بلند مدت بارندگی‌های دیماه در مهاباد نشان می‌دهد که بارش‌ها در این ماه در مقایسه با ماه‌های آینده همیشه کم بوده با این حال 10 روز به پایان ماه مانده و انتظار می رود در این بازه زمانی بارش‌ها افزایش بیابد.

محمدپور با اشاره به میزان بارندگی‌های ثبت شده شهرستان مهاباد، تصریح کرد: از ابتدای سال زراعی – آب( ابتدای مهر تاکنون) در سطح حوضه شهرستان( میانگین تمام حوضه‌های شهرستان) 112.1 میلیمتر بارندگی ثبت شده که نظیر آن در سال گذشته 110.7 میلیمتر بوده است.

وی با بیان اینکه میانگین نرمال بارش در مهاباد از ابتدای سال زراعی تا پایان دیماه 142.6 میلیمتر است، اضافه کرد: میزان بارندگی ثبت شده این بازه زمانی در مقایسه با سال گذشته 1 درصد افزایش را نشان می‌دهد اما در مقایسه با میانگین نرمال 21 درصد کمتر است.

رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در ادامه با اشاره به اینکه میانگین نرمال بارش از سال زراعی تاکنون 102 میلیمتر است، اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی – آبی جاری تاکنون 91.2 میلیمتر بارندگی ثبت شده که نظیر آن در سال گذشته 88 میلیمتر بود.

وی افزود: میزان بارش ثبت شده سال زراعی جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش 4 درصدی را نشان می‌دهد اما 17 درصد از میانگین نرمال کمتر است.

به گزارش هاژه از ابتدای سال‌جاری تاکنون 172 میلیمتر بارندگی درداخل شهر مهاباد ثبت شده است.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد