تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ آذر ساعت ۱۸:۱۵ بازدید: 2132      نظرات: 2      کد مطلب: 17199
برف و باران در راه مهاباد و جنوب استان

هواشناسی: دستگاه‌های خدمات رسان آماده باشند


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس اداره هواشناسی مهاباد از ورود سامانه بارشی جدید به مهاباد و جنوب استان خبر داد.

اردلان محمدپور در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: سامانه بارشی جدید از روز دوشنبه شب بتدریج مهاباد و جنوب استان را دربر می‌گیرد و تا روز چهارشنبه در منطقه فعال خواهد بود.

وی افزود: این سامانه بارشی فعالیت خود را ابتدا بصورت بارش باران و بعدها بصورت برف آغاز می‌کند و تشکیل مه و وزش باد بصورت متناوب پدیده‌های غالب جوی در این چند روز خواهد بود.

محمدپور تصریح کرد: روز چهارشنبه شاهد بارش باران خواهیم بود و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با بارش برف همراه خواهد بود که در نتیجه آن سیلابی شدن مسیرها و آبگرفتگی معابر در شهر بدلیل باران و ذوب شدن برف پیش‌بینی می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنانکه در ماه‌های قبل اعلام شده بود، بارندگی‌های مطلوب و فراتر از میانگین نرمال از نیمه دوم آذرماه شروع شده و تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

رییس اداره هواشناسی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: در 3 روز آینده کاهش دمای شبانه بصورت محسوس و روزانه نامحسوس پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: پیش‌بینی‌های بلندمدت هواشناسی مهاباد برای زمستان حاکی از آن است که بارش‌ها در فصل زمستان فراتر از میانگین نرمال خواهد بود، به نحوی که تا پایان سال میانگین بارش هر ماه از ماه قبل بیشتر خواهد بود.

اردلان محمد پور با اشاره به وضعیت بارندگی‌ها در سال زراعی جاری اظهار کرد: تا مورخه 26 دیماه که آخرین سامانه بارشی از منطقه عبور کرده، 118.7 میلیمتر بارندگی(بصورت حوضه‌ای شامل تمام حوضه‌های شهرستان) ثبت شده که در مقایسه با سال گذشته 11 درصد افزایش و نسبت به میانگین نرمال 6 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی افزود: میانگین 3 ماهه سال زراعی سال گذشته 107.3 میلیمتر و میانگین نرمال بارش 112.3 میلیمتر است.

محمدپور تصریح کرد: بر اساس آمار نقطه‌ای( تنها شهر مهاباد) از ابتدای سال زراعی- آب جاری، تاکنون 153 میلیمتر بارندگی در شهر مهاباد ثبت شده است.

وی با بیان اینکه برای 3 روز آینده هشدار نارنجی در سطح آماده باش برای نیروهای خدمات‌رسان صادر شده است، اضافه کرد: هشدارهای هواشناسی بر اساس پیش‌بینی‌های جوی صورت می‌گیرد و ممکن است در برخی مواقع با تأثیر پذیرفتن از میزان رطوبت و شرایط منطقه‌ای، بارندگی شدت یابد، لذا شرکت‌های خدمات‌رسان باید در آمادگی کامل باشند.

رییس اداره هواشناسی مهاباد در پایان با اشاره به بارش برف در چند روز آینده، به شهروندان توصیه کرد: در 3 روز آینده از کوهنوردی و سفرهای غیرضروری اجتناب کنند و در صورت تردد در محورهای مواصلاتی، ضمن به همراه داشتن زنجیر چرخ،سوخت کافی، لباس گرم و جیره خشک، از سالم بودن تجهیزات خودرو ازجمله برف پاک کن، بخاری اطمینان حاصل کنند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

jDxAUZpXrkvhb ۱۴۰۰/۹/۲۹
GIcSJBKjHY
0
0
پاسخ به این اظهارنظر

aCSBPNOZwV ۱۴۰۰/۹/۲۹
MmBuNUnOLW

نظر خود را براي ما ارسال كنيد