تاريخ: ۱۴۰۰ شنبه ۱۳ آذر ساعت ۲۲:۵۲ بازدید: 443      نظرات: 0      کد مطلب: 17080

زباله‌های شهروندان، فعالیت برج آبگیر تصفیه خانه مهاباد را تهدید می‌کند


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، ورود انبوهی از زباله‌ها به حوضچه آرامش سد مهاباد، فعالیت برج آبگیر تصفیه خانه شهر مهاباد را برای ساعاتی به تعطیلی کشاند.

صبح امروز به دلیل تجمع زباله و پلاستیک‌های رها شده در دریاچه سد مهاباد و ورود آن به محل پمپاژ آب به تصفیه‌خانه منجر به بروز مشکل و اختلال گردید.

محمد معروفی مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان مهاباد در این خصوص به خبرنگار هاژه گفت: از شب گذشته بدلیل ورود زباله‌های رها شده مخزن سد مهاباد به حوضچه آرامش برج آبگیر، تصفیه‌خانه شهرستان با ظرفیت 50 درصد کار می‌کرد و در نهایت صبح امروز به منظور تخلیه زباله‌ها برای ساعاتی فعالیت پمپاژ آب به تصفیه‌خانه متوقف شد.

وی افزود: در دمای بسیار سرد غواصان مهابادی اقدام به تخلیه زباله و پسماندهایی کردند که از سوی شهروندان در دریاچه سد مهاباد رها شده و نهایتا به برج آبگیر رسیده است.

معروفی تصریح کرد: اگرچه تصفیه‌خانه آب شرب شهرستان مهاباد یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین تصفیه‌خانه‌های کشور است، اما پایین آمدن سطح آب و ادامه رهاسازی زباله در حاشیه سد مهاباد، فعالیت برج آبگیر تصفیه خانه را بشدت تهدید می‌کند.

وی اضافه کرد: آلوده کردن سد مهاباد با زباله ضمن اینکه بازی با سلامت خود شهروندان است، می‌تواند به ایجاد بحران قطعی آب و کاهش عملکرد تصفیه‌خانه منجر شود.

محمد امین شیخ مندی پیشکسوت ورزشی و دوستدار محیط زیست نیز در این خصوص اظهار کرد: فریادهای نزدیک به 1 دهه دوستداران طبیعت برای جلوگیری از حوادثی از این قبیل است ولی همچنان شاهد سهل انگاری در حفاظت از منابع آب شهرستان هستیم.

وی افزود: بارها نسبت به زیان‌های رهاسازی زباله در حاشیه سد مهاباد هشدار داده‌ایم ولی برخی از شهروندان با بی توجهی به آن، چنین وضعیتی را رقم زده‌اند.

شیخ مندی تصریح کرد: ضرر و زیان زباله‌های رها شده در سد مهاباد در نهایت به خود شهروندان برمی‌گردد، چراکه آب شرب شهرستان از همین سد تأمین می‌گردد.

وی اضافه کرد: رهاسازی زباله توسط شهروندان و برخی اهالی روستاهای بالادست روخانه، فعالیت‌های دامداری،  کانکس‌های حاشیه سد مهاباد از عمده‌ترین دلایل آلوده کردن سد مهاباد هستند.

پیشکسوت ورزشی و دوستدار محیط زیست مهاباد در پایان از تلاش‌های برای رفع برخی مشکلات سد مهاباد خبر داد و گفت: مسوولان رده بالای شهرستان درحال انجام اقداماتی برای کاهش آلودگی آب دریاچه هستند، اما در کنار آن لازم است شهروندان نسبت به حفاظت از منابع آب شهرستان توجه ویژه ای داشته باشند.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد