تاريخ: ۱۴۰۰ شنبه ۶ آذر ساعت ۹:۱۷ بازدید: 359      نظرات: 0      کد مطلب: 17014

«مهاجر کوچولو» مورد استقبال تماشاگران جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» قرار گرفت

منصور جهانی


 
 


 

 فیلم سینمایی «مهاجر کوچولو» به کارگردانی بتین قبادی و به تهیه‌کنندگی محمد احمدی در بخش رقابتی «سینمای کُردی» در هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» روی پرده رفت و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

فیلم سینمایی «مهاجر کوچولو» The Little Refugee به کارگردانی بتین قبادی، به تهیه‌کنندگی محمد احمدی و‌ محصول کشورهای ایران و ترکیه در سال 2019؛ در جدیدترین و سومین حضور بین‌المللی خود، با حضور محمد احمدی تهیه‌کننده، فرشید گویلی و پریا وزیری بازیگران اصلی این اثر سینما‌یی در بخش رقابتی «سینمای کُردی» در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» Duhok، در دو سانس مختلف از جمله؛ در ساعت 17 روز شنبه 29 آبان ماه (20 نوامبر 2021) در سالن «کنگره» دانشگاه دهوک و همچنین در ساعت 21 روز یکشنبه 30 آبان ماه (21 نوامبر 2021) در سالن سینمایی «دهوک مول» در شهر دهوک در اقليم کوردستان به نمایش در آمد و مورد استقبال تماشاگران حاضر در این رویداد سینمایی و علاقمندان به سینما قرار گرفت. 

محمد احمدی تهیه‌کننده «مهاجر کوچولو» بعد از نمایش و در جلسه پرسش و پاسخ با تماشاگران حاضر در سالن گفت: خیلی خوشحالم که این فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» و برای مردم هنردوست و مشتاق شهر دهوک اکران شد، که انتظار آن را نداشتم. جای بتین قبادی نویسنده و کارگردان «مهاجر کوچولو» در اینجا بسیار خالی است. دوست داشتم از نزدیک، این اشتیاق و استقبال شما را برای دیدن فیلم در اینجا مشاهده می‌کردند و مثل ما لذت می‌بردند.

وی همچنین گفت: «مهاجر کوچولو» خیلی فیلم سختی بود؛ از فضاهای آن هم به خوبی مشخص است، از لحاظ فیلمبرداری هم خیلی زمان آن طول کشید. بازیگران این فیلم از جمله؛ فرشید گویلی و پریا وزیری با خلاقیتی که داشتند؛ توانستند راکورد فاصله بین فیلمبرداری این اثر سینمایی را حفظ کنند و به خوبی در این فیلم به ایفای نقش بپردازند.

پس از پایان نمایش «مهاجر کوچولو»، کنفرانس خبری این اثر فیلم در سالن «کنگره» شهر دهوک برگزار شد و محمد احمدی، فرشید گویلی و پریا وزیری ، به سوالات خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و منتقدان حاضر در این نشست، پاسخ دادند.

در «مهاجر کوچولو» ترکیبی از بازیگران کشورهای ایران و ترکیه از جمله؛ نادر فلاح، فرشید گویلی، پریا وزیری، عزیز چاپکورت، سوات اوستا، محمدرضا عقدایی، در کنار یوسف محمود عبدالقادر و محمد محمود عبدالقادر بازیگران خردسال به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«مهاجر کوچولو» دومین اثر بلند بتین قبادی در نخستین حضور بین‌المللی خود در بخش رقابتی «کارگردان‌های جدید» در چهل‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم «سائو پائولو» São Pauloدر كشور برزیل و در ادامه، در نخستین دوره جشنواره فیلم کُردی «مسکو» MKFF در شهر مسکو در کشور فدراسیون روسیه به نمایش در آمد.

جشنواره بین‌‌‌المللی فيلم «دهوک» به ریاست «امیرعلی محمدطاهر» و با مدیریت هنری «شوکت امین کورکی» با یاد «یولماز گونای» Yılmaz Güney کارگردان برنده جایزه نخل طلای جشنواره بین‌‌المللی فيلم «کن» فرانسه (1982) و با هدف پل ارتباطی میان کارگردان کُرد و کارگردانان سراسر جهان و ایجاد تبادل فرهنگی میان ملت‌های دنیا تأسیس شده است.

هشتمین دوره این رویداد سینمایی توسط اداره کل هنر سينماي شهر دهوک وابسته به وزارت روشنبيری و لاوان (فرهنگ و جوانان) حکومت اقليم کوردستان و با نمایش 94 اثر در قالب فیلم‌های بلند سینمایی، کوتاه و مستند در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ از جمله؛ بخش رقابتی «سینمای جهان» شامل؛ 9 فیلم بلند سینمایی، 5 فیلم مستند و 9 فیلم کوتاه، بخش رقابتی «سینمای کُردی» شامل؛ 6 فیلم سینمایی، 6 فیلم مستند و 12 فیلم کوتاه، بخش «چشم‌انداز سینمای جهان» شامل؛ 8 فیلم سینمایی، 3 فیلم مستند و 7 فیلم کوتاه، بخش «پانورامای سینمای کوردستان» 17 فیلم کوتاه، بخش «نمایش ویژه سینمای افغانستان» 8 فیلم بلند و نیز در بخش «نمایش ویژه سینمای کوردستان» 4 فیلم بلند؛ در روزهای 24 آبان ماه تا یکم آذر ماه جاری (15 تا 22 نوامبر 2021) در سالن «کنگره» دانشگاه دهوک و همچنین در سالن‌های سینمایی مرکز «دهوک مول» در شهر دهوک در اقليم کوردستان عراق برگزار ‌شد.
برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد