تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۶ آبان ساعت ۱۲:۵۵ بازدید: 666      نظرات: 0      کد مطلب: 16893
ابعاد جدیدی از سیل در مهاباد

سیلاب به ۷ هزار هکتار زمین‌کشاورزی در بخش مرکزی آسیب زد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، بخشدار بخش مرکزی مهاباد گفت: سیلاب هفته گذشته به 7 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این بخش زیان رسانده است.

علی بیژن‌فر در گفتگو با خبرنگار هاژه گفت: همزمان با سیلاب در مهاباد در تعدادی از روستاهای بخش مرکزی به ویژه منطقه «محال»، سیل خسارات هنگفتی به بار آورده است.

وی افزود: در روستاهای خاتون باغ، عبدالله آباد، بوزه، آزاد، قلقه، گرده‌ره‌ش، تنگ بالکه و بخشی از اراضی گوک تپ، جاری شدن سیل موجب ضرر و زیان به کشاورزان شده است.

بیژن‌فر تصریح کرد: اگرچه فعالیت دهیاران در روستاها با ایجاد دیوار ساحلی، پل، سیل‌بند و عقب نشینی منازل مسکونی مانع از آسیب جدی و گسترده به روستاها شده، اما در روستاهای تنگ بالکه، گرده ره‌ش و آزاد، سیل علاوه بر آبگرفتگی منازل و انبارهای ذخیره علوفه، به برخی ساختمان‌ها، خودروها و ماشین آلات کشاورزی آسیب جدی وارد کرده است.

وی اضافه کرد: علی رغم بالا بودن حجم روان‌آب و سیلاب در مقایسه با شهر خساراتی جدی منازل مسکونی روستاها وارد نشده است.

بخشدار بخش مرکزی مهاباد عمده‌ترین خسارات وارد شده سیلاب مهاباد را بخش کشاورزی اعلام کرد و گفت: علاوه بر خسارات به پل‌ها، دیوار ساحلی و راه‌های روستایی، اصلی‌ترین خسارات سیل در مهاباد مربوط به بخش کشاورزی بوده و برآوردهای اولیه جهاد کشاورزی شهرستان حاکی از آن است که 7 هزار از اراضی کشاورزی مهاباد دچار خسارت شده‌اند.

وی با بیان اینکه میزان خسارات به بخش کشاورزی گسترده است، افزود: جریان سیلاب زمین‌های بالادست را تخریب کرده و پایین دست نیز به وسیله انباشت گل و لای صدمه دیده است.

بیژن‌فر تصریح کرد: سیلاب بسیاری از اراضی کشاورزی و باغات را تخریب کرده و امکان کشت در آن وجود ندارد، چغندر کاران مهابادی نیز از سیلاب صدمه دیده‌اند و در برخی روستاها امکان برداشت چغندر با توجه به حجم گل و لای وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در جریان سیلاب مهاباد، تمرکز بیشتر بر روی شهر بوده و آنگونه که لازم است به خسارات روستاها توجه نشده است.

بخشدار بخش مرکزی مهاباد در پایان اظهار کرد: برآوردها برای محاسبه دقیق خسارات در جریان است و در تلاشیم تا با پیگیری مسوولان شهرستان، اعتباراتی ویژه برای جبران خسارت به سیل دیدگان جذب شود.
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد