تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۲ آبان ساعت ۲۱:۴۵ بازدید: 1480      نظرات: 0      کد مطلب: 16855
20 میلیمتر بارش در 30 دقیقه

سیلاب یک روز پر از حادثه در مهاباد را رقم زد

گزارش: زانیار رسولی


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، بارش یکباره و شدید باران در 30 دقیقه انبوهی از مشکلات را در سطح شهرستان مهاباد ایجاد کرد.
درحالیه ستاد بحران شهرستان مهاباد بخشی از نیروهای خود را برای بازگشایی محور مهاباد – پسوه، پیرانشهر اعزام کرده بود، بارش یکباره باران در بخشی از مناطق شهر به روان‌آب و سیلاب منجر شد.
اگرچه این سیلاب تلفات جانی دربر نداشت، اما به ده‌ها خودروی شهروندان آسیب رساند، ده‌ها منزل مسکونی نیز دچار آبگرفتگی شدند.
در تصاویری که از سوی شهروندان برای رسانه هاژه ارسال شد، فردی را نشان می‌داد که در سیلاب گرفتار و به وسیله جریان آب حمل می‌شود، در نهایت این فرد که از کوچه‌های روناس در سیل گرفتار شده بود در بلوار گلها نجات پیدا می‌کند.
در بخش مرکزی نیز سیلاب در روستاهای آزاد، خاتون باغ و تنگ بالکه جاری شد که در جریان آن یک خودروی پیکان در روستای آزاد بشدت خسارت می‌بیند و بخشی از محل نگهداری دام‌های سبک در خاتون باغ تخریب می‌شود.
رییس ستاد بحران و فرماندار شهرستان مهاباد در تشریح جزئیات این روز پر حادثه به خبرنگار هاژه گفت: ستاد بحران پیش از شروع بارندگی هشدار زرد هواشناسی را به دستگاه‌های شهرستان ابلاغ کرده بود ولی بارش بسیار شدید آنهم در فاصله 30 دقیقه منجر به وقوع سیل در چندین نقطه شهر و محورهای مواصلاتی شد.
عارف خدرلو افزود: اگرچه بخشی از نیروهای ستاد بحران مشغول بازگشایی محور مسدود شده پسوه بودند، اما از تمام امکانات شهرستان ازجمله ماشین‌آلات نیروهای نظامی نیز برای کنترل وضعیت استفاده شد.
وی با بیان اینکه بعد از کنترل وضعیت، ستاد بحران شهرستان تشکیل جلسه داد، تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرداری مسوولیت مدیریت بحران در شهر را برعهده دارد، مصوب شد تا شهرداری سریعا نسبت به تقسیم وظایف اقدام کند و در مدت 24 ساعت وضعیت مناطق شهر ازجمله موکریان را به روال عادی برگرداند.
وی با بیان اینکه برآورد دقیقی از میزان خسارات مادی در دست نیست اضافه کرد:  شهرداری، مسکن و شهرسازی و نیروهای انتظامی خسارات وارده به خیابان و معابر، مساکن و خودروهای شهروندان را برآورد خواهند کرد.
فرماندار مهاباد در ادامه اظهار کرد: مصوبه دیگر ستاد بحران شهرستان، بررسی نقشه‌ها و طرح‌های مطالعاتی شهر مهاباد و شناسایی مجدد نقاط حادثه خیز بود تا شهرداری و سایر ادارات شهرستان در اقدامی جامع نسبت به رفع نواقص اقدام نمایند.
عارف خدرلو افزود: تمامی ادارات موظف به در اختیار گذاشتن امکانات برای رفع مشکلات شهرستان در مواقع بحرانی هستند.
وی همچنین از بررسی پرونده‌های ساخت و سازها در حریم جریانات آبی و نقاط حادثه خیز خبر داد و گفت: در صورتی که ساخت و سازها خارج از چهارچوب تعیین شده صورت گرفته باشد طبق قانون با آن برخورد می‌شود و یا اگر شهرداری در صدور پروانه‌ها نواقصی داشته باشد پیگیری خواهد شد.
رییس ستاد بحران شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: شرایط ویژه توپوگرافی شهرستان مهاباد و بارش 20 میلیمتری باران در 30 دقیقه از عمده‌ترین دلایل بروز آبگرفتگی و سیلاب در معابر شهری مهاباد بود.
عارف خدرلو افزود: ایجاد سازه‌های مقاوم در برابر سیل و مسائل مربوط به آخیزداری و سیل‌بند نیز در دستور کار ستاد بحران شهرستان قرار دارد و برای آن برنامه‌ریزی خواهد شد.
وی در پایان اظهار کرد: با توجه به ادامه بارندگی‌ها، آزادسازی مسیرهای جریان آب، شستشوی معابر و خیابان  تا  بازگشت به روال عادی ادامه خواهد داشت و در کنار آن برآورد خسارات و اتخاذ تدابیری برای مقابله با بحران در دستور کار قرار دارد.

برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد