تاريخ: ۱۴۰۰ دوشنبه ۱۰ آبان ساعت ۱۹:۲۶ بازدید: 126      نظرات: 0      کد مطلب: 16841

جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با معرفی آثار برتر به پایان رسید


به گزارش هاژه به نقل از ایرنا کوردستان، هیات داوران پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، برگزیده‌های این جشنواره را در بخش‌های آزاد، آیینی و سنتی، کودک و نوجوان، دگرگونی‌های نمایشی و ویژه ایثار و شهادت را معرفی کرد.
 
 آیین اختتامیه پانزدهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان روز دوشنبه با حضور مسوولان استان و مردم مریوان در پارک بانوان این شهر برگزار شد.
هیات داوران این جشنواره متشکل از فرهاد قائمیان، سعید اسدی، فرهاد قائمیان و محسن اردشیر بودند که داوری ۲ بخش آزاد و آیینی و سنتی را برعهده داشتند.
داوری بخش‌های ویژه، دگرگونه‌های اجرایی، جشنواره جشنواره‌ها و کودک و نوجوان پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان توسط سیمین امیریان، سیروس همتی و علیرضا استادی انجام گرفت.
در بخش کودک و نوجوان "تصمیم سمندر" اثر مسعود کردی از بروجرد حائز لوح تقدیر و تندیس شد و لوح تقدی  و مبلغ نقدی نیز به نمایش "سبزک و مبارک" به کارگردانی مهدی ملکی از تهران رسید.
در بخش دگرگونه‌های اجرا هم به دلیل خلاقیت و نوآوری از گروههای شرکت کننده بدون اولویت تقدیر شد و نمایش "کروکی" اثر علی زیستی از کرمانشاه، "ژانی ئاو" اثر فرزاد حسن میرزایی از بانه و "دلدار دلوار" اثر مهدی روزبهانی از تهران شایسته تجلیل شدند.
در بخش ویژه ایثار و شهادت هم نمایش "یادآوری" اثر پویان عطایی جایزه نقدی و تندیس جشنواره را به خود احتصاص داد و "خاتون" اثر مهرداد حواسی‌پور از ایلام هم لوح تقدیر و جایزه نقدی گرفت.
در بخش برگزیده جشنواره نیز " داشتن و نداشتن" اثر مرجان قاسمی از دهلران برتر شد و لوح تقدیر هم به " دریا زمین ماهی هاست" اثر فاطمه بحرینی رسید.
از نمایش " ماهیان عاشق" اثر صباح مجیدی که در بخش مهمان حضور داشت بصورت ویژه تقدیر شد.
در بخش برگزیده طرح و ایده، اثر "خصوصی" از مرجان موسی‌نژاد، "ماشین مشدی ممدلی" اثر مهدی ملکی، " ارتباط چشمی با مادر" اثر امیر امیری "مرگ، بازی و دروغهای حقیقی" اثر وحید درویش و چند خان از علی قهرمان برگزیده شدند.
در بخش آزاد و آیینی و سنتی در بخش طراحی لباس رتبه اول به نمایش طوطی و بازرگان اثر نادره حیدریان رسید در همین بخش سیاوش و سعید عبداللهی رتبه دوم را به خاطر مرغ همسایه غاز نیست به دست آورد و رتبه سوم هم به آدینه رحیم نژاد به دلیل نمایش اسطوره رسید.
نمایش تصمیم سمندر به کارگردانی مسعود کردی از بروجرد به عنوان اثر برگزیده در بخش کودک معرفی شد.
از نمایش سبزک و مبارک به کارگردانی مهدی ملکی از تهران با اهدای لوح تقدیر و مبلغ نقدی تقدیر شد.
در بخش دگرگونه های نمایشی هم بر اساس اعلام هیات داوران به دلیل خلاقیت و نوآوری در بخش دگرگونه‌های نمایشی از گروه‌های شرکت کننده بدون اولویت به هر سه گروه با لوح تقدیر و مبلغ نقدی اهدا شد.
در بخش خردسالان هلین و هاوان محمدی هر ۲ با بازی در دروشکه ی برسیه کان و گندم نادری به عنوان نفرات برتر انتخاب و معرفی شدند.
در بخش طراح و ایده‌پرداز مرجان موسی‌نژاد، طراح و ایده پرداز نمایش خصوصی، مهدی ملکی طراح و ایده پرداز ماشین مشتی ممدلی، امیر امیری ارتباط چشمی با مادر و وحید درویشی مرگ بازی دروغ‌های حقیقی به عنوان نفرات برتر شناخته شدند.
هیات داوران با اهدای لوح تقدیر و دیپلم افتخار از نمایش هفت خوان کاری از هنرمندان یزدی تقدیر کرد.
آرای هیات داوران در بخش ویژه نمایش‌های منتخب ایثار و شهادت
 داوران بخش ویژه نمایش های ایثار و شهادت در پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان آرا خود را بدون در نظر گرفتن اولویت پس از بحث و تبادل نظر پیرامون نمایش های حاضر در بخش‌های مختلف جشنواره به شرح ذیل اعلام کردند.
نمایش مفرد غایب به کارگردانی آقای هادی کیانی از استان اصفهان شهرستان خمینی شهر،
نمایش پینوکیو به کارگردانی آقای سعید خیرالهی از استان ایلام شهرستان دهلران، نمایش کورپه شیرین به کارگردانی آقای سعید ذبیحی از استان کرمانشاه و نمایش دروشکه برسیه کان.
تجلیل از هنرمندان منتخب شاهد و ایثارگر 
 هیات داوران به پاس قدردانی از تلاش و کوشش هنرمندان شاهد و ایثارگر حاضر در جشنواره با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی از آقای احمد آژنده بازیگر نمایش اسطوره از استان اصفهان، آقای محمد روزبهانی کارگردان نمایش دلدار دلوار از استان تهران، سرکار خانم بهاره سعیدی پناه کارگردان نمایش برای یک لایک از استان کرمانشاه و  آقای علیرضا شمس کارگردان نمایش چند امضا بر تنگ بلور از استان اصفهان و آقای مالک آبسالان بازیگر نمایش طوطی و بازرگان از استان ایلام شهرستان دهلران تقدیر کرد.
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان از پنج آبان شروع و تا ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۰ در مریوان برگزار شد.
نمایش‌های راه‌یافته به این جشنواره ۴۱ اثر بوده که ۱۶ اثر در بخش آزاد، ۶ اثر در بخش آیینی و سنتی، پنج اثر در بخش کودک و نوجوان، سه اثر در بخش دگرگونی‌های اجرایی و پنج اثر هم در بخش ویژه(ایثار و شهادت) به مرحله نهایی راه یافت.
ضمن اینکه بخش برگزیده جشنواره(جشنواره جشنواره‌ها) هم برگزار خواهد شد. ۲۷ اثر خارجی هم متقاضی نمایش است که تعدادی از آنها در فضای مجازی و به صورت آنلاین پخش خواهد شد. 
شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.


برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد