تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۱۸ مهر ساعت ۲۱:۱۰ بازدید: 324      نظرات: 0      کد مطلب: 16720

ارزیابان یونسکو 27 مهر به کرمانشاه می‌آیند


به گزارش هاژه به نقل از ایسنا، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع  دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: ارزیابان یونسکو 27 مهر به منظور بررسی پرونده کاروانسرای بیستون به کرمانشاه سفر می کنند.

جبار گوهری، بااشاره به تلاش وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی "کاروانسراهای ایرانی"، اظهار کرد: از حدود چند سال پیش پیگیری هایی از سوی وزارت میراث فرهنگی برای ثبت جهانی کاروانسراهای تاریخی کشور در قالب یک پرونده آغاز شد.

وی افزود: در این راستا از استانهای مختلف خواسته شد تا نسبت به تهیه پرونده برای کاروانسراهای واجد ارزش ثبت جهانی شدن خود اقدام کنند که از کرمانشاه سه کاروانسرای ماهیدشت، قصرشیرین و بیستون معرفی شد.

سرپرست میراث فرهنگی کرمانشاه اضافه کرد: در نهایت از بین سه کاروانسرای استان کرمانشاه، کاروانسرای تاریخی بیستون برای قرار گرفتن در فهرست نهایی کاروانسراهای ایران دارای شاخصه های لازم شناخته شد.

وی گفت: جمعا 56 کاروانسرا از دوره های ساسانیان تا قاجاریه از 24 استان کشور در پرونده کاروانسراهای ایرانی برای ثبت جهانی شدن قرار دارند که پرونده آنها به یونسکو ارسال شده است.

گوهری اعلام کرد: ارزیابان یونسکو از 9 مهر به منظور بررسی پرونده و بازدید از کاروانسراهای ایرانی به کشورمان سفر کرده اند که طبق برنامه روز 27 مهر هم به کرمانشاه خواهند آمد تا از کاروانسرای بیستون بازدیدی داشته باشند.  

وی با بیان اینکه کاروانسراهای بیستون تمام شاخص های لازم برای ثبت جهانی شدن را دارد، گفت: این کاروانسرا از نظر معماری، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، اصالت و حفظ کالبد، واقع شدن در عرصه مجموعه جهانی، قرارگیری در مسیر اصلی، نداشتن مشکل حریم و عدم هرگونه دخل و تصرف در بنا دارای ویژگی های منحصربفردی است که امیدوار به ثبت جهانی شدن آن هستیم. برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد