تاريخ: ۱۴۰۰ چهارشنبه ۳۱ شهريور ساعت ۱۶:۴۷ بازدید: 1212      نظرات: 0      کد مطلب: 16611

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟


احتمال پیک ششم کرونا در پاییز
 

واکسیناسیون نمیتواند جامعه را به‌ طور کامل در برابر سایر جهشهای ویروسی ایمن کند و ممکن است جهش ویروسی تازه‌ای شکل بگیرد که در برابر تزریق واکسن مقاوم باشد. بنابراین رعایت پروتکلهای بهداشتی و به‌خصوص پرهیز از تجمعات میتواند به افزایش ایمنی کمک کند. تشویق عمومی و آموزش سراسری میتواند بهترین راه برای ترغیب افراد به رعایت پروتکلهای بهداشتی باشد.

به گزارش هاژه، احسان مصطفوی، اپیدمیولوژیست، در یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: «شیوع ویروس کرونا در کشور بر اساس آن چه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش‌کردن است؛ طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به ۲۳۸ شهر و تعداد شهرهای زرد به ۱۳۶ شهر افزایش یافته‌ است؛ ضمن این‌ که ۱۷ شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها ۵۷ شهر رنگ قرمز کرونایی دارند. علاوه بر تغییر رنگ‌بندی شهرها،‌ مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا نیز در کشور و به‌خصوص در پایتخت روند نزولی دارد. برای نمونه روز گذشته آمار قربانیان کرونا کاهش یافت و به ۳۴۴ نفر رسید. در این مدت ۱۷ هزار و ۳۹۷ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ نیز در کشور شناسایی شدند. مطمئنا روند کاهشی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در کشور متاثر از دلایل مختلفی است. یکی از آن دلایل به ذات اپیدمی بیماری‌های پیش‌رونده‌ای مانند کرونا برمیگردد که بعد از قرارگرفتن در قله اپیدمی به یک باره روند نزولی به خود میگیرد و به طور طبیعی کاهش پیدا میکند.

 

 ۸۹ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های هرمزگان بستری هستند - ایرنا
 

البته کاهش آمار مرگ‌ومیر ناشی از کرونا به دلایل دیگری هم وابسته است؛ از جمله افزایش پوشش واکسیناسیون در کشور که از یک ماه پیش آغاز شده‌ است. گر چه انتظار می‏‌رود تاثیرات ناشی از پوشش واکسیناسیون در ماه‌های آتی دیده شود اما تزریق حتی یک دوز واکسن هم می‌تواند محافظت نسبی در افراد به وجود بیاورد و به کاهش روند بیماری کمک کند. باید توجه داشته باشیم که با وجود انجام مداخلات پیشگیرانه مانند واکسیناسیون، مراقبتهای دیگری باید در دستور کار وجود داشته‌ باشد چون در غیر این صورت وقوع پیکهای دیگر مانند موج ششم دور از انتظار نیست. از جمله این اقدامات پیشگیرانه، رعایت پروتکلهای بهداشتی است؛ مخصوصا این که فصل پاییز نزدیک است و به‌زودی مدارس و دانشگاه‏‌ها بازگشایی می‏شوند. این اتفاقات، برنامه‏‌ریزی دقیق و هدفمند برای کاهش آلام ناشی از مرگ‌ومیرهای کرونایی را میطلبد. برای این که تاثیرات واکسیناسیون در جامعه مشهود شود، حداقل ۶۰ درصد جمعیت باید واکسینه شوند. تا کنون بیش از ۴۴ میلیون دوز واکسن در کشور تزریق شده است و باید این روند استمرار پیدا کند. البته واکسیناسیون باعث نمیشود افراد صد درصد در برابر ویروس کرونا ایمن شوند. ویروس کرونا در کشور همچنان در گردش است و افراد با وجود واکسینه‌شدن میتوانند باز هم بیمار شوند اما با واکسیناسیون تا اندازه مطلوبی میتوان از مرگ و میر ناشی از کرونا کاست. این در حالی است که واکسیناسیون نمیتواند جامعه را به‌ طور کامل در برابر سایر جهشهای ویروسی ایمن کند و ممکن است جهش ویروسی تازه‌ای شکل بگیرد که در برابر تزریق واکسن مقاوم باشد. بنابراین رعایت پروتکلهای بهداشتی و به‌خصوص پرهیز از تجمعات میتواند به افزایش ایمنی کمک کند. تشویق عمومی و آموزش سراسری میتواند بهترین راه برای ترغیب افراد به رعایت پروتکلهای بهداشتی باشد.»برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد