تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور ساعت ۱۱:۱۴ بازدید: 638      نظرات: 1      کد مطلب: 16585

منتظر واکسن‌ برند نباشید


۱۸۳ هزار و ۶۶۳ دُز واکسن کرونا در چهارمحال و بختیاری تزریق شد - ایرنا

 

آیا حاضر هستید نوبت خود را به تأخیر بیندازید تا واکسن مورد نظرتان را تزریق کنید؟ برای واکسیناسیون چه معیارهای دارید؟ خارجی و ایرانی بودن واکسن چقدر مهم است؟

به گزارش هاژه، روزنامه ایران نوشت: «با توجه به این که همچنان روند تزریق واکسن با سرعت و شتاب بیشتری صورت می‌گیرد اما شاهد هستیم که برخی از افراد به دلایل مختلف بر اثر تبلیغات منفی هنوز در تزریق واکسن دچار شک و تردید هستند و همچنان برخی به‌ دنبال تفاوت‌های بین واکسن‌ها می‌گردند اما کارشناسان و متخصصان حوزه بهداشت معتقدند با توجه به اشکال متعدد کرونا، احتمال ابتلای افرادی که واکسن نزده‌اند به این بیماری خطرناک بالاست. متخصصان بهداشت و درمان معتقدند مردم باید در اولین فرصت و بر اساس برنامه‌ریزی وزارت بهداشت برای گروه‌های هدف اقدام به تزریق واکسن کنند. آنها بر این باورند که در صورت عدم تزریق واکسن زنجیره انتقال کرونا قطع نخواهد شد بلکه آمار مبتلایان افزایش خواهد یافت و منحنی صعودی فوتی‌ها سیر نزولی پیدا نمی‌کند. برخی از افراد جامعه معتقدند امتناع از تزریق واکسن موجب تضییع حق دیگران می‌شود و روند ابتلا را فزونی می‌دهد. برخی هم بر خلاف تصور و شایعات در شبکه‌های اجتماعی اطمینان بیشتری به واکسن‌های داخلی دارند تا واکسن‌های وارداتی! برخی هم در دسترس‌ بودن واکسن را فارغ از این که در کجا تهیه شده‌اند از ضروریات می‌دانند.

 

گروه‌هایی که از زدن واکسن امتناع می‌کنند، چه کسانی هستند؟

الهام آشتیانی، روانشناس، در این باره به «ایران» می‌گوید: شاید بتوان از منظر شخصیتی و رفتاری افرادی را که از تزریق واکسن امتناع می‌کنند در گروه‌های مختلف دسته‌بندی کرد. او در خصوص دسته‌بندی گروه‌های مختلف از افرادی که به سراغ واکسن نمی‌روند، می‌افزاید: اولین گروه از این افراد ممکن است کمال‌گرایان باشند؛ افرادی که همچنان منتظر می‌مانند تا واکسنی به بازار آید که تأثیر صد درصدی بر پیشگیری از این بیماری داشته باشند. دومین گروه سالمندانی هستند که کسی را ندارند تا آنها را برای تزریق همراهی کند. سومین گروه شاید افرادی که دارای اختلالات مرزی هستند را شامل شود. این افراد عاشق شکستن مرزها هستند در بین این افراد مصرف بیش از حد مخدرها رایج است. این افراد معتقدند افراد خاصی هستند و بیماری به سراغ آنها نمی‌آید. وسواسی‌ها هم می‌توانند جزو افرادی باشند که از تزریق واکسن امتناع کنند. وسواسی‌ها از آنجا که ترس از این دارند که بیمار شوند و صف‌های واکسیناسیون نیز شلوغ است، جرأت این را پیدا نخواهند کرد در صف‌های واکسیناسیون پا بگذارند. دسته بعدی افرادی هستند که خودبیمارانگاری دارند. این افراد حتی با تزریق واکسن هم دچار استرس می‌شوند؛ چرا که می‌ترسند علائم بیماری در آنها ظهور کند و بیماری آنها را از پای درآورد. این افراد می‌ترسند نیاز به بیمارستان پیدا کنند و در حال حاضر هیچ بیمارستانی برای خدمت‌دهی به آنها جا ندارد و دیگر مسائل. دسته آخر هم افرادی هستند که بی‌اطلاعند. این مورد شاید در شهرهای بزرگ کمتر و در شهرهای کوچک بی‌شمارند. در این دسته افراد بی‌سواد نیز گنجانده می‌شوند؛ افرادی که واقعا از تکنولوژی یا نحوه ثبت‌ نام بی‌اطلاع هستند.

این روانشناس با اشاره به این که افراد باید در قبال واکسیناسیون احساس مسئولیت کنند، می‌گوید: وقتی امکان سراسری واکسیناسیون فراهم شده افراد نباید ذره‌ای شک در دل راه دهند و در زمان نوبت خود باید مراجعه کنند؛ چرا که این یک مسئولیت شهروندی در مقابل دیگر افراد به شمار می‌آید.

 

 شرط تزریق واکسن کرونا برای ادامه کار معلمان قراردادی هنوز قطعی نیست - ایرنا
 

اجتناب ۳۰ درصد جوامع از تزریق واکسن

سعید معدنی، جامعه‌شناس، نیز در مورد تمایل افراد در کشورهای مختلف به تزریق واکسن این گونه شرح می‌دهد: در دنیا تقریباً ۳۰ درصد جوامع تمایلی به تزریق واکسن ندارند. این عدم تمایل دولت‌ها را مجبور به وضع قوانین می‌کند؛ قوانینی مثل اجباری‌شدن واکسیناسیون. برای مثال در فرانسه علیه اجباری‌شدن واکسن تظاهراتی انجام شد. همه جوامع چنین مشکلاتی را دارند و امری طبیعی است که در کشورهای مختلف مردمی باشند که تمایلی به واکسن نداشته باشند.

او در مورد تبلیغات علیه واکسن در دنیا می‌افزاید: ما خبرهای جعلی در مورد واکسن زیاد داریم. جایی خواندم که یک میلیون خبر فیک در مورد واکسن در یوتیوب منتشر شده است. این اخبار موجب شک و تردید در افراد می‌شود. جامعه ما هم همچون جوامع دیگر تحت تأثیر اخبار دروغین در دنیا قرار می‌گیرد. از آنجا که ما اولین کشور خاورمیانه بودیم که به این ویروس مبتلا شد حرف و حدیث‌های بسیاری از ابتدا تاکنون در کشور ما شکل گرفت. به همین دلیل مردم با آشفتگی ذهنی در حال مواجهه با این پدیده هستند که این آشفتگی منجر به شک و تردید در مردم شده است.

 

باید پیرو قانون باشیم

معدنی در مورد مسئولیت اجتماعی افراد در قبال واکسیناسیون می‌گوید: واکسیناسیون در علم پزشکی امری طبیعی در مبحث پیشگیری محسوب می‌شود. مردم اگر می‌خواهند در قطع زنجیره ابتلا و مرگ و میر کمکی باشند باید به وظایف اینچنینی خود در قبال دیگران عمل کنند و پیرو قانون باشند.»برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

۱۴۰۰/۶/۲۸
صد در صد برند مهم است

نظر خود را براي ما ارسال كنيد