تاريخ: ۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور ساعت ۱۰:۵۳ بازدید: 1757      نظرات: 1      کد مطلب: 16584

علی‌اکبر خرمدین هنوز هم پشیمان نیست!


 
 علی‌اکبر خرمدین هنوز هم پشیمان نیست!


وکیل تسخیری پدر بابک خرمدین در پاسخ به این پرسش که قاتل بارها ابراز رضایت از عمل خود کرده و صراحتا گفته پشیمان نیست، آیا بعد گذشت ماه‌ها همچنان بر همان عقیده است، می‌گوید: «علی‌اکبر خرمدین هرگز ابراز ندامت نکرده و همچنان بر همان عقیده است که کار بدی نکرده و تصمیم و عمل او حتما بهترین تصمیم بوده است!»

به گزارش هاژه، روزنامه آفتاب یزد نوشت: «شبیه این قتل‌ها و پرونده‌ها در مراجع قضائی وجود دارد اما این قتل به دلیل این که مقتولِ نخست یعنی «بابک خرمدین»، چهره‌ شناخته‌شده‌ای بود به سرعت رسانه‌ای شد و به اصطلاح بیشتر به چشم آمد. حسن امیدوار، وکیل تسخیری این پرونده، ضمن اشاره به موضوع بالا گفت: «این که اولیاء دم رضایت داده‌اند به چند مسئله مربوط است. نخست خویشاوندی با قاتل، دوم سن بالا و سوم پادرمیانی کسانی که بر این مسئله تاثیرگذار بوده‌اند اما باید این نکته نیز در نظر گرفته شود که پرونده «علی‌اکبر خرمدین» همچنان در مراحل تحقیقات به سر می‌برد و هنوز هیچ حکمی صادر نشده اما قطع به یقین، «قصاص» شامل حال قاتل نخواهد شد.»

 

فقط ۱۰ سال حبس و تمام!

اکبر خرمدین، متهم به قتل و مثله‌کردن سه تن از اعضای خانواده خود، با گذشت اولیای دم تنها از بابت جنبه عمومی جرم ممکن است به ۱۰ سال زندان محکوم شود. اکبر خرمدین و همسرش، ایران موسوی ثانی، ۲۶ اردیبهشت به ‌اتهام قتل پسرشان، بابک خرمدین، کارگردان سینما، بازداشت شدند اما بعدتر اعتراف کردند که با مشارکت یکدیگر و دخترشان، آرزو، در سال ۹۰، دامادشان، فرامرز، را کشته‌اند و به دلیل اختلافات با آرزو او را هم در سال ۹۷ به قتل رسانده‌ و جسدش را مثله و ناپدید کرده‌اند. چند روز پس از انتشار اخبار مربوط به قتل اعضای خانواده خرمدین، یکی از دوستان آرزو اعلام کرد که او مدعی شده بود که پدرش در کودکی به او تجاوز کرده است. این ادعا بعدها توسط خانم موسوی ثانی، مادر آرزو، نیز تکرار شد.

 

موضوع تجاوز اثبات نشد

حسن امیدوار در گفتگو با آفتاب یزد به این موضوع نیز پرداخت و گفت: «موضوع تجاوز اثبات نشد و قاتل نیز منکرِ هرگونه تجاوزی شد؛ ضمن آن که اظهارات همسر علی‌اکبر خرمدین به دلیل «محجوریت» نمی‌تواند دلیلی بر اثبات باشد.

 

رضایت به دلیل خویشاوندی و کهولت سن قاتل

با وجود پیچیدگی‌های این پرونده، علی‌اکبر خرمدین تنها در صورت درخواست خانواده دامادش که خواهرزاده‌اش نیز بوده، حکم قصاص دریافت می‌کرد و از بابت قتل فرزندانش این حکم برای او صادر نمی‌شود. ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی پدر را در جایگاه ولی دم فرزند قرار می‌دهد و بر اساس آن، پدر به جرم قتل فرزند قصاص نمی‌شود بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود.

در تازه‌ترین اخبار مربوط به پرونده علی‌اکبر خرمدین، خواهرزاده او و خواهر فرامرز، به روزنامه همشهری گفته است که به همراه دو برادرش مدتی پیش به دادسرای جنایی تهران رفته و اعلام کرده‌اند که از قصاص دایی‌شان می‌گذرند اما درخواست کرده‌اند که او به «حبس محکوم شود و هرگز روی آزادی را نبیند»؛ موضوعی که طبیعتاً در قوانین پذیرفته نخواهد بود. خواهر فرامرز البته افزوده است که قرار است پزشکی قانونی در گزارشی اعلام و مشخص کند که آیا مادرش با توجه به حال بدی که دارد می‌تواند به‌ عنوان ولی دم درخواستش را اعلام کند یا نه و در صورتی که مادرش هم از قصاص گذشت کند، اکبر خرمدین، دایی او، قصاص نخواهد شد.

وکیل تسخیری این پرونده در توضیحاتی خاطرنشان می‌کند: «این که می‌گویند همه اولیا دم رضایت داده‌اند درست نیست اما برخی رضایت داده و برخی نیز قول داده‌اند از قصاص چشم‌پوشی کنند.»

امیدوار در مورد همسر قاتل و مادر دو مقتول به مسئله «محجوریت» استناد کرده و می‌گوید: «مادر بابک خرمدین به عنوان احدی از اولیای دم نیز به دلیل محجوریت نمی‌تواند تقاضای قصاص کند.»

 

پرونده در مراحل رسیدگی‌های مقدماتی است

با وجود اظهارات خواهر فرامرز، روزنامه همشهری، گزارش داده که پرونده این جنایات در دادسرای جنایی هم‌چنان تحت رسیدگی است و باید منتظر ماند که پزشکی قانونی درباره شرایط جسمانی و روحی مادر فرامرز نظر دهد. بر این اساس، سرنوشت نهایی این پرونده پس از ثبت رضایت خواهر اکبر خرمدین مشخص خواهد شد. در صورت رضایت او، آقای خرمدین، قصاص نخواهد شد. در غیر این صورت بر اساس ماده ۳۵۶ قانون مجازات اسلامی، تصمیم‌گیری درباره سرنوشت این پرونده با رئیس قوه قضائیه خواهد بود. بر اساس این ماده از قانون «اگر مقتول یا مجنی علیه یا ولی دمی که صغیر یا مجنون است ولی نداشته باشد یا ولی او شناخته نشود یا به او دسترسی نباشد»، قوه قضائیه در این باره تصمیم‌گیری خواهد کرد.

حسن امیدوار، وکیل علی‌اکبر خرمدین، به آفتاب یزد می‌گوید: «نخست باید توجه داشته باشیم که این پرونده همچنان در مراحل مقدماتی رسیدگی است و هنوز به مرحله دادگاه و صدور رای نیز نرسیده اما در این که اولیاء دم گذشت کرده و برخی نیز قطعاً گذشت خواهند کرد هیچ تردیدی وجود ندارد.»

وی در بخش دیگری از گفتگوی خود به این نکته نیز اشاره دارد که پیگیر اثبات «محجوریت» همسر علی‌اکبر خرمدین است و در صورت به نتیجه رسیدن، قاتل فقط باید برای تحمل حبس راهی زندان شود.

امیدوار با اشاره به «امکانِ اثبات جنون و محجوریت علی‌اکبر خرمدین» گفت: البته این مسئله بر اساس نظر کارشناس پرونده رد شد که به آن اعتراض شده و توسط هیات سه نفره در حال رسیدگی است.

این وکیل دعاوی در واکنش به این پرسش که آیا این پرونده، یک پرونده خیلی خاص است که این اندازه جنجالی شده است، خاطرنشان کرد: «نظایر این پرونده در مراجع قضائی وجود داشته و دارد و تنها به دلیل سرشناس‌بودن مقتول، بابک خرمدین، ابعاد رسانه‌ای این پرونده اینچنین گسترده شده و مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است.»

حسن امیدوار ضمن اشاره به «تسخیری‌بودن» خود در این پرونده خاص گفت حساسیتی روی این پرونده نداشته و به وظایف محوله بر اساس قانون عمل خواهد کرد.

به آقای امیدوار می‌گوییم اگرچه همواره «قصاص» و «اعدام» مورد اعتراض مجامع داخلی و خارجی بوده اما این بار ممکن است گذشت و عدمِ قصاص قاتلی که دو فرزند و داماد خود را به قتل رسانده و «افکار عمومی را جریحه‌دار کرده» نیز جنجالی شود. وکیل علی‌اکبر خرمدین به این نکته بسنده می‌کند که قاضی قطعاً در مورد جنبه‌های عمومی جرم رای به اشد مجازات یعنی «۱۰ سال حبس» خواهد داد و عملاً توجهی به دیگر ابعاد و حواشی این پرونده نخواهد داشت.

حسن امیدوار در نهایت و در پاسخ به این پرسش که قاتل بارها ابراز رضایت از عمل خود کرده و صراحتا گفته پشیمان نیست، آیا بعد گذشت ماه‌ها همچنان بر همان عقیده است، می‌گوید: «علی‌اکبر خرمدین هرگز ابراز ندامت نکرده و همچنان بر همان عقیده است که کار بدی نکرده و تصمیم و عمل او حتما بهترین تصمیم بوده است!»

 

 برچسب ها:

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران

0
0
پاسخ به این اظهارنظر

کانی بایزیدی ۱۴۰۰/۶/۲۸
۱۰ سال حبس؟!!!!!
با این نوع مجازات کسی که قاتل ۳ تن از خانواده خود هست راهی باز میشه برای بقیه افراد جامعه که فرزند کشی یا قتل حکم خاصی ندارد نهایت ۱۰ سال حبس میکشم و تمام؛
واقعاً متاسفم برای همچنین قوانین ناحقی

نظر خود را براي ما ارسال كنيد